| کد خبر: 167034 |

در اردیبهشت سال جاری، قیمت مسکن در تهران به‌طور میانگین متری ۵ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان است.

تین‌نیوز | 

در اردیبهشت سال جاری، قیمت مسکن در تهران به‌طور میانگین متری ۵ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان بوده است.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، این شاخص در اردیبهشت‌ماه سال گذشته ۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان در هر مترمربع اعلام‌ شده بود. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در فروردین‌ماه امسال ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان برآورد شد. این شاخص نشان‌دهنده ادامه روند افزایش قیمت مسکن در تهران نسبت به ماه‌های گذشته است.

براساس این آمار، در اردیبهشت‌ماه ۹۷ مجموعاً ۱۹ هزار ۴۴۲ معامله انجام شد که افزایش حدوداً سه هزار فقره‌ای نسبت به تعداد معاملات اردیبهشت‌ماه سال گذشته دارد که در مدت مشابه سال گذشته، مجموعاً ۱۶ هزار و ۷۲۴ فقره مبایعه‌نامه در سامانه املاک به ثبت رسیده بود.

این در حالی است که در ماه قبل از ماه موردنظر در آمار منتشره از سوی وزارت راه و شهرسازی (فروردین ۹۷) تعداد مبایعه‌نامه‌ها ۵ هزار و ۳۳۵ فقره بود که افزایش چشمگیر حدوداً ۴۰۰ درصدی را نشان می‌دهد ضمن اینکه معمولاً کارشناسان اقتصاد مسکن، تعداد معاملات فروردین‌ماه را به دلیل تعطیلات طولانی در بررسی‌های بازار محاسبه نمی‌کنند.

پررونق‌ترین و کم‌رونق‌ترین مناطق پایتخت

منطقه ۵ تهران با داشتن ۲ هزار و ۲۹۶ فقره معامله، پررونق‌ترین منطقه پایتخت ازنظر تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه امسال بود. این منطقه، در ماه گذشته (فروردین ۹۷) نیز پرمعامله‌ترین منطقه تهران بود.

کم‌رونق‌ترین منطقه پایتخت ازنظر تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه سال جاری، منطقه ۱۹ با ۱۱۲ فقره معامله بود. جالب اینکه همین منطقه (۱۹) در اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز با ۱۲۰ فقره قرارداد، کم‌معامله‌ترین منطقه تهران ازنظر تعداد مبایعه‌نامه‌های امضاشده در بازار مسکن پایتخت بود.

گران‌ترین و ارزان‌ترین منطقه تهران

گران‌ترین منطقه تهران در معاملات مسکن اردیبهشت‌ماه، منطقه یک با میانگین قیمتی ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر مترمربع برآورد شده است. ارزان‌ترین منطقه نیز منطقه ۱۸ با میانگین متری ۲ میلیون و ۶۹۳ هزار تومان محاسبه‌شده است.

در اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۲۲۹ هزار تومان ارزان‌ترین و منطقه یک با میانگین متری ۹ میلیون ۹۵۹ هزار تومان گران‌ترین مناطق پایتخت بودند.

به‌عبارت‌دیگر افزایش قیمت در منطقه یک در اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲.۵ میلیون تومان در هر متر و در منطقه ۱۸، کمتر از متری ۵۰۰ هزار تومان بوده که نشان‌دهنده نامتوازن و ناهمگن بودن افزایش قیمت مسکن در بخش‌های مختلف پایتخت است.

بیشترین افزایش قیمت مسکن از فروردین تا اردیبهشت امسال (بازه زمانی یک‌ماهه) در منطقه ۲۲ تهران با حدود ۹۳۰ هزار تومان در هر مترمربع رخ‌داده که از متری ۴ میلیون ۷۰۰ هزار تومان در فروردین ۹۷ به متری ۵ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان افزایش‌یافته است.

 منطقه ۱۲ تهران تنها منطقه پایتخت بود که در اردیبهشت‌ماه امسال با کاهش قیمت مسکن نسبت به فروردین‌ماه مواجه شده بود. میانگین قیمتی منطقه ۱۲ در فروردین ۹۷ متری ۳ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان بود اما در اردیبهشت‌ماه امسال این شاخص به رقم ۳ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در هر مترمربع رسید که کاهش ۱۴۰ هزارتومانی قیمت مسکن در هر مترمربع در مرکز تهران به‌عنوان اصلی‌ترین منطقه استقرار بافت فرسوده و نابسامان پایتخت را نشان می‌دهد.

افزایش قیمت در مسکن در حالی است که بازار مسکن در رکود نسبی به سر می‌برد و بسیاری از فروشندگان و خریداران ترجیح داده‌اند تا مشخص شدن وضعیت اقتصادی از معامله ملک خودداری کندد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین