| کد خبر: 230016 |

پس از آن که دروس خود را در دانشگاه به اتمام رساندید، در نگارش و تهیه پایان نامه و پروپوزال قدم می گذارید. اولین مرحله پس از انتخاب موضوع پایان نامه، پروپوزال نویسی است که در آن انتخاب می کنید که تا انتهای پایان نامه چه روندی را در پیش بگیرید.

تین نیوز

پس از آن که دروس خود را در دانشگاه به اتمام رساندید، در نگارش و تهیه پایان نامه و پروپوزال قدم می گذارید. اولین مرحله پس از انتخاب موضوع پایان نامه، پروپوزال نویسی است که در آن انتخاب می کنید که تا انتهای پایان نامه چه روندی را در پیش بگیرید. در واقع می توان گفت که پروپوزال طرح کلی از نحوه انجام پرسه پایان نامه و فصل اول آن است؛ این بدان معنی است که بهتر است پروپوزال خود را کامل، جامع و دقیق بنویسید تا به راحتی بتوانید آن را در فصل اول پایان نامه خود قرار دهید. برای این کار علاوه بر کمک گرفتن از پروپوزال آماده، با خواندن و دسته بندی مقالات فارسی و انگلیسی متعدد نیز می توانید با نحوه انجام کار و مشکلات احتمالی آن آشنا شوید. پروپوزال نویسی مراحل و گام های گوناگونی داشته که در ادامه قصد داریم درباره آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

4

مراحل نگارش صحیح و اصولی پروپوزال

هر دانشگاهی بسته به قوانینی که در آن وضع شده است، فرم های مخصوصی برای شروع نگارش پروپوزال در نظر گرفته است که دانشجو بایستی پس از تکمیل آن ها و وارد کردن اطلاعات دقیق، آن را برای تصویب به دانشگاه مربوطه ارائه دهد. پروپوزال نویسی 7 مرحله پایه و اساسی دارد؛ از جمله:

مشخص کردن موضوع تحقیق

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، انتخاب موضوع پژوهش اولین گام در نگارش پروپوزال است. پژوهشگر بایستی از ابتدا مشخص کند که روی چه موضوعی قصد مطالعه و انجام پژوهش را دارد. بر کسی پوشیده نیست که انتخاب موضوع و عنوان مناسب در نگارش پایان نامه اهمیت بسیاری دارد. بطور مثال سطح پایین برخی از موضوعات پایان نامه در دوره تحصیلات تکمیلی و همچنین پرداختن به موضوعات بسیار تخصصی و پیچیده در مقاطع پایین، کیفیت تحقیقات ارائه شده را بطور چشمگیری کاهش می دهند؛ اما به طور کلی موضوع پروپوزال یا پایان نامه بایستی شرایط زیر را داشته باشد:

 • به صورت مختصر، غیر سوالی، جامع و واضح باشد.
 • اهداف تحقیق، قلمرو های زمانی و مکانی بایستی در عنوان مقاله مشخص باشد.
 • موضوع انتخابی نو و بدیع باشد.
 • قابلیت اجرایی داشته باشد.
 • همسو با تخصص و حوزه کاری دانشجو باشد.
 • بایستی با نیاز های روز جامعه همسو بوده و راهکاری برای حل مشکلات آن باشد.
 • 3

بیان واضح و درست مسئله

تعارضات و تشریح مشکلات موجب ایجاد سوال و پرسش در ذهن دانشجو می شود. در واقع می توان گفت که مسئله مطرح شده در این بخش، اصلی ترین سوالاتی است که ذهن پژوهشگر را به خود اختصاص داده و هدف پژوهشگر از طرح و بیان این سوالات، ریشه یابی مشکلات بوجود آمده و ارائه راهکارهایی در جهت رفع آن است. "بیان مسئله" مناسب ترین بخش برای توضیح علل بوجود آمدن سوال است. پیش از این اشاره کردیم که "عملی بودن" مسئله مورد تحقیق، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که دانشجو بایستی هیئت تصمیم گیرنده را متقاعد نماید تا موضوعی که درباره آن در حال تحقیق است، موجب دستیابی آن به دست آوردهای جدید می شود. به همین دلیل پژوهشگر بایستی مطالعات خود را بر اساس مستندات انجام دهد.

پیشینه پژوهش

یکی از بخش های مهمی که در کارهای تحقیقاتی بسیار مورد توجه قرار می گیرد، پیشینه تحقیق است. در این قسمت دانشجویان بایستی تحقیقات انجام شده ای که همسو با پژوهش شان است را ارائه نمایند. برای این کار می توان به تحقیقات و اسناد و مدارکی که در زمینه تحقیق است، برای افزایش آگاهی، رجوع کرد. هدف از اجرای پیشینه پژوهش، آشنایی با نقاط ضعف و قوت تحقیقات قبلی، جلوگیری از سرقت ادبی، بهره مندی از تجربیات پژوهشگران گذشته و غیره است.

تعیین اهداف پژوهش

در این بخش بایستی اهداف ویژه و کاربردی یا همان اهداف کلی پژوهش به درستی مشخص شود. اهداف کلی همان اهدافی هستند که بطور مستقیم از موضوع اصلی پژوهش نشات می گیرند. اهداف کاربردی نیز زیر مجموعه اهداف کلی بوده و مشخص می کنند که پژوهشگر در این پژوهش به چه موضوعاتی دست پیدا می کند.

فرضیات موجود در پژوهش

فرضیات موجود در یک پژوهش، پیش بینی ها یا پیشنهادات منطقی ای هستند که پس از آزمون و خطاهای متعدد، رد یا قبول می شوند. فرضیه ها همانند اهداف تحقیق بایستی بطور واضح، روشن و همچنین کامل، با استفاده از چگالی واژه ها، بیان شوند. ناگفته نماند که قبول یا رد فرضیات، هیچگونه اثر منفی بر عملکرد محقق یا روند تحقیق ندارد.

مراحل و روش های اجرای پژوهش

یکی از نکات مهمی که در روند پروپوزال نویسی باید رعایت شود، ارائه روش های انجام تحقیق است. روش های جمع آوری اطلاعات، نمونه های مورد آزمایش و جامعه آماری، روش های گرد آوری داده ها و ابزار و روش های جمع آوری اطلاعات، از مواردی هستند که بایستی در این بخش به آن پرداخته شود.

منابع و مآخذ

یکی از نکات مهمی که در پروپوزال نویسی باید در نظر داشته باشید، استفاده از منابع علمی معتبر است. تمام داده هایی که در پژوهش خود از آن استفاده می کنید، بایستی با ذکر دقیق منبع، در این قسمت نوشته شود.

2

قواعد نگارش پروپوزال

نگارش پروپوزال از اصول خاصی پیروی می کند که این اصول بایستی در پروپوزال نویسی راعیت شود؛ ناگفته نماند که این اصول در پروپوزال آماده نیز رعایت شده اند. این اصول عبارتند از:

 • استفاده از پاراگراف هایی با حداکثر ده سطر
 • جمله بندی و نگارش کلمات دقیق و طبق اصول نگارشی باشد
 • استفاده از افعال آینده
 • کد گذاری مطالب بر اساس یک نظم منطقی و منظم مثل استفاده شماره یا حروف
 • استفاده از قلم و اندازه مناسب
 • پرهیز از استفاده از کلماتی که بار عاطفی برای مخاطب دارند؛ خوشبختانه، متاسفانه و غیره، از این قبیل اند.
 • 1

جمع بندی

پروپوزال یک طرح کلی از پایان نامه است که محقق پیش از تهیه پایان نامه یا ارائه پروژه تحقیقاتی، با رعایت قواعد و اصول مدون، به تهیه و نگارش آن می پردازد. همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، پروپوزال بایستی در راستای ارائه راهکار برای رفع یک نیاز در سطح جامعه باشد. جالب است بدانید که برای آشنایی با نحوه کار و مطالعه پروپوزال های مرتبط، می توانید از پروپوزال آماده کمک بگیرید. برای این امر نیازیتو به کمک شما آماده است. با مراجعه به سایت niazito.com می توانید به سایت ها و افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، ارتباط برقرار کنید تا با تحقیق و پژوهش هدفمند، پروپوزال و پایان نامه ای مفید ارائه دهید.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید