| کد خبر: 222786 |

16 زن آتش نشان تا پایان ماه جاری جذب شهرداری می شوند.برای اولین بار قرار است زنان در عملیات ها حضور داشته باشند. مدیران می گویند با احصا مشکلات در دوره های بعد تعداد بیشتری خانم جذب آتش نشانی می شوند.

تین نیوز

16 زن آتش نشان تا پایان ماه جاری جذب شهرداری می شوند.برای اولین بار قرار است زنان در عملیات ها حضور داشته باشند. مدیران می گویند با احصا مشکلات در دوره های بعد تعداد بیشتری خانم جذب آتش نشانی می شوند.

به گزارش تین نیوز به نقل از فارس، تاکنون زنان در عملیات های آتش نشانی حضور نداشتند و آتش نشانان داوطلب هم به صورت پشتیبان بودند اما دو ماه پیش اعلام شد که قرار است تعدادی آتش‌نشان زن در شهرداری تهران استخدام شوند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران خبر داد که تا آخر آذر جذب 16 آتش‌نشان زن در تهران آغاز می‌شود. 

جذب 100 مرد آتش نشان و 16 زن آتش نشان

مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: جذب 116 نیروی آتش‌نشانی در دستورکار سازمان است که 100 نفر از این افراد آقا و 16 نفر خانم هستند. 

 

کار پایلوت است باید مشکلات احصا شود

وی با تأکید بر این موضوع که از اواخر ماه جاری جذب آتش‌نشانان زن در تهران آغاز می‌شود، گفت: تعداد آتش‌نشانان زن در این مرحله کم است، چرا که کار به صورت پایلوت است و می‌خواهیم مشکلات را احصاء کنیم و بعد در مراحل بعد تعداد بیشتری جذب کنیم. 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران اضافه کرد: بعد از جذب، آتش‌نشانان آموزش می‌بینند و بعد از طی مراحل، وارد کارهای عملیاتی می‌شوند. 

شانس آتش نشانان زن داوطلب در این دوره بیشتر است

وی در پاسخ به این پرسش که از آتش‌نشانان داوطلب در این زمینه استفاده می‌کنیم، گفت: در این دوره بیشتر از آتش‌نشانان داوطلب استفاده می‌شود. با توجه به سابقه و تجربه‌ای که دارند، احتمال جذب آنها بیشتر است، البته افراد دیگر هم جذب می‌شوند. 

 

داوری با بیان اینکه آتش‌نشانان داوطلب حقوقی دریافت نمی‌کردند، گفت: در برخی موارد به صورت پاداش به آنها مبالغی داده می‌شد. 

وی ادامه داد: آتش‌نشانان داوطلب در عملیات‌های ما شرکت نمی‌کردند، اما در حادثه پلاسکو آتش‌نشانان زن، پشتبیان بودند، اما در این دوره بعد از جذب، آتش‌نشانان زن در عملیات‌ها شرکت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، تاکنون آتش‌نشان زن در شهرداری تهران جذب نشده است. این افراد باید دوره‌های آموزشی و تخصصی را طی کنند تا در حین عملیات دچار ایجاد نشود.

 زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در این‌باره گفت: به تدریج باید نیروهای زن هم جذب شوند و امکان جذب یکباره وجود ندارد. نیروهای آتش‌نشان باید نیروهایی باشند که از نظر جسمی، روحی سالم و آمادگی لازم را داشته باشند. 

 

نوری اضافه کرد: به دلیل اینکه این افراد باید دوره‌های آموزشی و تخصصی را طی کنند تا در حین عملیات مشکل ایجاد نشود، به همین امکان جذب یکباره وجود ندارد. 

 توصیه کرده‌ایم برای یکسری کارهای امدادی از زنان استفاده شود

نوری ادامه داد: در حال حاضر آتش‌نشان زن عملیاتی نداریم، برای قسمت داوطلبانه نیروی زن وجود دارد، اما توصیه کرده‌ایم برای یکسری کارهای امدادی از زنان استفاده شود. برخی موضوعات هم که در داخل منازل رخ می‌دهد که خانم‌های خانه‌دار یا زنان دچار حادثه می‌شوند و اینجا حتماً باید نیروی زن ورود کند، اما برای عملیات‌های بیرون از خانه و عملیات‌های سنگین باید نیروهای مردم وارد شوند.

وی تأکید کرد: اعتقاد دارم باید حتماً نیروهای زن تربیت شوند. 

مدتهاست که موضوع جذب آتش‌نشانان زن مطرح شده است. مراحل قانونی آن طی شده و مجوزهای لازم اخذ شده است. تعدادی محدودی زن در مرحله اول جذب آتش‌نشانی می‌شوند، چرا که علاوه بر مطالعه، باید در عرصه اجرا هم پیشرفت‌هایی حاصل شود و اگر نتایج مثبت بود، حتماً تعداد بیشتری زن در آتش‌نشانی جذب خواهد شد.

در حال حاضر استخدامی صورت نگرفته است، اما قرار است از اواخر آذر جذب زنان آتش‌نشان آغاز شود. هیچ آتش‌نشانی بدون آموزش در هیچ بخشی حضور پیدا نمی‌کند. در حال حاضر شهرداری تهران تعدادی آتش‌نشان خانم و آقا دارد که آموزش‌های مختلف را در سطح‌های مختلف دیده‌اند. قبلا خانم‌هایی که  بالاترین سطح آموزشی را طی کردند، به عنوان مربی آموزش‌های شهروندی به سازمان آتش‌نشانی کمک می‌کنند. در حال حاضر برای جذب نیروی جدید، مجوزهایی گرفته شده و قرار است بانوان در بخش عملیاتی وارد آتش‌نشانی شوند.

پیروز حناچی شهردار تهران معتقد است که ایمنی یک فرایند است که از طراحی و مقررات ملی ساختمان آغاز و به رعایت ضوابط ایمنی از سوی استفاده‌کنندگان ختم می‌شود. 

آموزش تعداد محدودی از آتش‌نشانان زن در دستورکار است

وی در خصوص تجهیزات آتش‌نشانی می‌گوید: تجهیزات آتش‌نشانی با شرایط قبل از پلاسکو کاملاً متفاوت است. خوشبختانه در این دوره شورای شهر، درصدی از درآمد شهرداری را برای توسعه آتش‌نشانی اختصاص داده‌اند. هر چقدر آتش‌نشانان ما مجهزتر، آموزش‌دیده‌تر و آماده‌تر باشند، احتمال خطرات کمتر است. البته موضوعات پیشگیری هم مهم است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید