| کد خبر: 230564 |

براساس نظرسنجی‌هایی که از شهروندان شده، ترافیک و آلودگی هوا دو مشکل عمده‌ای است که همواره مردم تهران از آن گلایه دارند.

تین نیوز

پیروز حناچی در میزگرد مجازی «ذره‌بین» که با حضور تعدادی از خبرنگاران و کارشناسان حوزه شهر در بستر فضای مجازی(کلاب هاوس) برگزار شد در پاسخ به پرسش نمایندگان رسانه‌ها از آلودگی و ترافیک تا اجرای طرح‌های محله‌ای، جلوگیری از تخریب باغات، بازپس‌گیری فضاها و عرصه‌های عمومی شهر به سود شهروندان، تخلفات و اقدامات بی‌ضابطه‌ای که خارج از قوانین و برنامه‌های بالادستی اجرا شدند و... صحبت کرد.

شهردار تهران ابتدا در پاسخ به پرسشی درباره آلودگی هوای تهران گفت: براساس نظرسنجی‌هایی که از شهروندان شده، ترافیک و آلودگی هوا دو مشکل عمده‌ای است که همواره مردم تهران از آن گلایه دارند. در شهریور ۹۶ و در آغاز این دوره مدیریت شهری، اولین نکته‌ای که مردم به آن اشاره کرده بودند همین آلودگی هوا بود. این نشان می‌دهد که آلودگی هوا موضوعی حاکمیتی است و حل آن به برنامه‌ریزی همه‌ جانبه نیاز دارد.

بزرگ‌ترین پروژه این دوره شهرنفروشی بود

حناچی با اشاره به اینکه خوشبختانه برنامه‌هایی مصوب و تبدیل به قانون شده است، خاطرنشان کرد: طبق مصوبات هیات وزیران در موضوع آلودگی هوا ۱۸ دستگاه درگیر هستند. اتفاقا شهرداری تهران جزو آخرین دستگاه‌های مسوول در موضوع آلودگی هواست. وزارتخانه‌های حاکمیتی، سازمان محیط‌زیست، وزارت ‌کشور، وزارت صنایع و وزارت نفت در این زمینه نقش مستقیم دارند. کیفیت سوخت و خودروها هم در میزان آلودگی هوا تاثیرگذار است. این مشکل بسیاری از کشورهاست که حل آن چاره دارد. شهرهای بزرگی در دنیا از چالش آلودگی هوا عبور کرده‌اند. حناچی ادامه داد: توسعه حمل‌ و نقل عمومی، استفاده از وسایل نقلیه پاک و از ابزارهای حاکمیتی محدود‌کننده مثل طرح ترافیک و... سیاست‌های عمومی است که معمولا در همه کلانشهرها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کشور ما هم طرح LEZ ایجاد و محدودیت‌های ترافیکی در تهران جزو برنامه‌های ماست.

تخلفات این دوره را به آینده موکول نکردیم

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره تخلف شهرداران دو منطقه گفت: جلساتی در عالی‌ترین سطوح دستگاه‌های نظارتی برای این دو مدیر تشکیل شد. خوشحالیم که اگر تخلفی هم در این دوره صورت گرفته، خودمان با آن برخورد کردیم و به تاریخ احاله نشده است.

حناچی درباره توییتی که هفته گذشته در صفحه شخصی‌اش مبنی بر عذرخواهی از مردم تهران منتشر کرده بود، توضیح داد: این توییت در پاسخ به شیطنت یکی از رسانه‌ها بود. آقای هاشمی هفته گذشته گزارشی از اقداماتی که در شورا و شهرداری انجام شده، داده بود و از مردم تهران به واسطه اقداماتی که ما می‌خواستیم اما هنوز نتوانستیم انجام دهیم، عذرخواهی کرده بود. اما یک رسانه این موضوع را به شکل غیراخلاقی طوری تعبیر کرده بود که گویا رییس شورای شهر از کم کاری من از مردم تهران عذرخواهی کرده بود. به همین خاطر من در توییتر واکنش نشان دادم و بیان کردم که ما اِبایی نداریم بابت کارهایی که می‌خواستیم انجام دهیم اما به هر دلیلی نشده از مردم تهران عذرخواهی کنیم.

بدهی‌ها مدام کنتور می‌اندازد

شهردار تهران درباره شرایطی که شهرداری را تحویل گرفت، گفت: ما در ابتدای دوره حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهی داشتیم. بدهی بانکی هم ثابت نیست و سود به آن تعلق می‌گیرد. میزان بدهی‌های‌مان در حال تغییر است. آنجایی که تسویه می‌کنیم؛ کاسته می‌شود. آنهایی که دفاع می‌کنیم یا در محاکم موفق می‌شویم، کاسته می‌شود. برآورد میزان تعهداتی که اعم از بانک‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها و محاکم داریم حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است که این رقم به شکل روزانه هم درحال کنتور انداختن است. طبیعتا ما بخشی از آن را تسویه می‌کنیم که بتوانیم از تسهیلات جدید استفاده کنیم. به ‌طور خلاصه برخورد با رانت و فساد و پیگیری پرونده‌های اقتصادی که لایه به لایه در دور‌ه‌های مختلف تغییر کرده، زمان‌بر است و انرژی زیادی را می‌گیرد اما درحال پیگیری است.

خرج پول شهر برای هزینه‌های جاری

شهردار تهران درباره درآمدهای پایدار شهرداری هم که موضوع سوال نماینده یکی دیگر از رسانه‌ها بود، تصریح کرد: من از سال ۱۳۷۶ به بعد هم جزو کسانی بودم که نقد جدی بر شیوه اداره شهر داشتم. اینکه ما شهر و فضاهای شهری را خارج از برنامه بفروشیم و درآمدهای آن را برای مسائل جاری یا بی‌انضباطی شهر خرج کرده و مشکلات ناشی از آن را به آینده موکول کنیم، شیوه‌ای بود که من از ابتدا به آن نقد جدی داشتم. ادبیات و ترمینولوژی منابع پایدار شهر همان موقع پایه‌گذاری شد.

 حناچی: ننگ اینکه بگویند کار نکرده‌ای را می‌پذیرم اما زیر بار کار نادرست نمی‌روم

او ادامه داد: آخرین جلسه کمیسیون زیربنایی دولت اصلاحات به مبحث «منابع مالی پایدار» پرداخت اما به نتیجه نرسید. دولت احمدی‌نژاد هم آن را تایید نکرد تا در دولت آقای روحانی به مجلس قبل رفت که همزمان با آخرین جلسات بود و ابلاغ نشد. الان خوشبختانه در کمیسیون‌های مجلس مطرح است و امیدواریم که رای بیاورد. موضوع همه شهرداری‌ها در این میان مطرح است. به این معنا که شهرداری باید با هزینه‌های مالیاتی، عوارض نوسازی و خدمات هزینه‌های جاری را تامین کند و مایملک و ارزش‌های شهر را برای این کارها نفروشند. همان طور که آقای هاشمی رییس شورای شهر گفتند، بزرگ‌ترین پروژه این دوره مدیریت شهری «شهر نفروشی» است.

اگر به جایی برخورد کنیم که در منافع شهرداری دخل و تصرفی صورت گرفته باشد، وظیفه داریم گزارش و پیگیری کنیم.

مگاپروژه‌هایی از جنس عدالت اجتماعی

حناچی اضافه کرد: خودمان سخت گرفتیم، می‌توانستیم بدون توجه به مواردی همچون ذخایر آینده شهر و مسائل زیست محیطی پا را روی گاز بگذاریم. افتخار می‌کنیم به این موضوع که ما به تعریف مجدد کار در شهر نیاز داریم. من بار دیگر تاکید می‌کنم که مگاپروژه‌های ما از جنس توسعه قلمرو عمومی، عدالت اجتماعی، ارزان‌تر اداره کردن شهر، ایجاد نشاط و سرزندگی با حداقل هزینه و مشارکت اجتماعی است. موضوع محله‌محوری و ۲ هزار میلیارد تومانی که در بودجه ۹۹ برای محله‌محوری در نظر گرفتیم از همین جنس است.

خروج منابع از شهرداری به نفع یک خیریه

او در ادامه این جلسه پرسش و پاسخ که در بستر فضای مجازی(کلاب‌هاوس) برگزار شد، درباره اقداماتی که با عنوان خیریه انجام شده است، تصریح کرد: در مورد بیمارستان خیریه، ما یعنی شهرداری و شورای شهر مدعی هستیم. اموال از شهرداری تهران به طرق مختلف خارج شده که باید تعیین تکلیف شود. درست است که شهرداری تهران به استناد به بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها اجازه کمک به خیریه‌ها را دارد اما این کار باید شفاف و بدون پرده‌پوشی باشد تا به نام کار خیر اتفاقات دیگری رخ ندهد.

حناچی ادامه داد: می‌دانیم بخش عمده‌ای از منابع، ابنیه و املاک به نفع این خیریه خارج شده است. باید بررسی‌های کامل‌تر صورت گیرد. خیلی از پرونده‌های مربوط به تخلفات اداری مورد بررسی قرار گرفته و حتی مدیران حاضر نیز مورد بحث قرار گرفته و رای برای آنها صادر شده است. تخلفات را در این دوره جدی تعقیب می‌کنیم.

درخواست فسادانگیز از شهردار

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به پرسش‌های یکی از رسانه‌های منتقد که معتقد بود، حناچی و تیم مدیریتی شهرداری با رسانه‌های منتقد رفتار متناقض دارند، گفت: همین که دوستان مخالف هم در این جلسه حضور دارند و اتفاقا سوال هم می‌پرسند، نقض غرض شماست. در مورد اینکه رسانه‌ای قبل از انتشار خبری تقاضای مذاکره داشته باشد، بودار و هر گونه مذاکره‌ای فسادبر‌انگیز است.

حناچی ادامه داد: گزارش من به اعضای شورا این بود که نهادی برای انتشار خبر، تقاضای مذاکره دارد که من قبول ندارم. به هر ترتیب افتخار من این است که ما با فساد در دوره خودمان برخورد می‌کنیم و این برخورد را به دوره بعد ‌واگذار نمی‌کنیم.

او به خبر واکسیناسیون مدیران هم اشاره کرد و افزود: این موضوع را بررسی کردیم و متوجه شدیم که اعتراض وارد است و نیازی نیست که با رسانه منتشرکننده خبر مذاکره‌ای صورت بگیرد. برای همین هم خودمان فورا برخورد کردیم و فردای آن روز توییت زدم و به اعضای شورا هم اطلاع‌رسانی شد.

عزل ۳ رییس ناحیه و ۳ معاون در ماجرای واکسیناسیون

شهردار تهران درباره ماجرای تخلف برخی مدیران در جریان واکسیناسیون پاکبانان گفت: در این جریان ۳ رییس ناحیه و ۳ معاون بلافاصله عزل شدند. اما ایرادی که در بخش واکسیناسیون کرونا برای کارکنان شهرداری بر ما وارد است، ابلاغ نشدن پروتکل بود. به عنوان مثال بحث پسماند برای بخش‌های مختلف پسماند تعریف مناسبی نشده بود. حالا هم اطلاعات افراد واکسیناسیون شده در سایت شفاف منتشر شد و تنها نام آنها به دلیل پروتکل‌های وزارت بهداشت منتشر نشد اما اطلاعات و اسامی در اختیار ما قرار دارد.

زیر بار کارهای غیرکارشناسی نمی‌روم

شهردار تهران درباره تخلفات صورت گرفته در زمینه صدور پروانه گفت: در بعضی سال‌ها حتی تا ۲۵ میلیون متر مربع پروانه ساختمانی هم صادر کرده‌اند که این رقم معادل یک شهر ۸۰۰ هزار نفره است.

حناچی با بیان اینکه این کار کارشناسی نیست، خاطرنشان کرد: من ننگ اینکه بگویند کار نکرده‌ای را می‌پذیرم ولی زیر بار کارهای غیرکارشناسی نمی‌روم.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: روزنامه اعتماد

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید