| کد خبر: 169359 |

جلسه هم اندیشی با مهندسان مشاور آزادراهی برگزار شد

اولین همایش هم‌اندیشی با مهندسان مشاور در بخش قراردادهای مشارکتی و پروژه‌های آزادراهی با حضور مدیران و کارشناسان شرکت ساخت و توسعه و مهندسان مشاور فعال در پروژه‌های راه‌سازی کشور برگزار شد که هدف اصلی آن بررسی و تشریک‌مساعی در خصوص نظام‌نامه تعیین حدود وظایف و ارتباطات میان ارکان پروژه‌های عمرانی بخش آزادراهی از طریق مشارکت عمومی- خصوصی بود که به‌تازگی از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ‌شده است.

تین‌نیوز | 

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها، گفت:‌ برای اولین بار نظام‌نامه تعیین حدود وظایف و ارتباطات میان ارکان پروژه‌های عمرانی بخش آزادراهی از طریق مشارکت عمومی- خصوصی ابلاغ شد و برای عملیاتی شدن آن نیاز به همفکری و مشورت بخش خصوصی و دولتی است.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور، سیدحسین میرشفیع افزود: رسیدن به یک برداشت مشترک در موضوعات این نظام‌نامه، کمک شایانی به تحقق اهداف این شیوه جدید با کارایی بالاتر خواهد داشت.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها عملیاتی شدن موضوعات قراردادها را وابسته به فهم مشترک دولت و بخش خصوصی دانست و خاطرنشان کرد: برای اجرایی شدن بهینه یک پروژه، مطالعات و طراحی مشاوران مهم‌ترین رکن محسوب می‌شود و کمک می‌کند تا طراحی و اجرا در یک راستا انجام شود.

میرشفیع از مشاوران خواست تا شیوه‌های سنتی که در آن دولت کارفرما هست را تغییر دهند و با بازنگری در دیدگاه‌ها نوع تعاملات و ضوابط را بازسازی کنند.

وی این همایش را نقطه عطفی در همکاری‌های دولت و بخش خصوصی معرفی و عنوان کرد:‌ امروز اینجا کنار هم هستیم تا نگرش و دیدگاهمان را نسبت به‌نظام فنی و اجرایی پروژه‌های آزادراهی از طریق مشارکت عمومی- خصوصی از نو شکل دهیم.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها در ادامه افزود:‌ نقش نظارتی که در این نظام‌نامه تدوین‌شده به نحوی است که منفعت عمومی تضمین شود و تداخلی در مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی ایجاد نشود.

میرشفیع در بخشی از گفته‌هایش دستیابی به روش‌های جدید کنترل پروژه و اجرای آن را از ضروریات معرفی کرد و بیان داشت: روش‌های کنترل پروژه دنیا در حال تحول است و باید با استفاده از ابزارهای دقیق و به‌روز از  حضور فیزیکی در پروژه دور شویم.

وی ادامه داد: در این سیستم جدید قرار است از روش‌های سنتی فاصله بگیریم و با مستندسازی پروژه‌ها با دقت بالا و سیستم‌های نوین بین‌المللی در راستای الکترونیکی کردن کارها گام برداریم.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها در بخش دیگر این همایش، کنترل کیفیت در نظام‌نامه جدید را بر عهده مجموعه‌های سرمایه‌گذار دانست و خاطرنشان کرد:‌ از دیگر الزامات قراردادهای مشارکتی نوین، تضمین کیفیت از سوی دولت است و در همین راستا کنترل کیفیت بر عهده مجموعه‌های سرمایه‌گذار در بخش‌های آزادراهی قرارگرفته است.

میرشفیع گفت:‌ تقویت بخش‌های مالی و مدیریت مالی پروژه‌ها از دیگر وظایف مشاوران است و اگر مطالعات اقتصادی ضمیمه قراردادهای مشارکتی باشد در موفق بودن این همکاری بسیار موثر واقع می‌شود.

وی از تغییر نگاه آیین‌نامه‌‌ای به پروژه به‌عنوان یک خبر خوب نام برد و اشاره کرد: باید کلیه مطالعات و طراحی پروژه‌ها بر مبنای بهینه‌سازی و ایجاد توازن بین بخش‌های مختلف یک پروژه صورت گیرد و مطالعات خام در این زمینه با توجه به وظایفی که بر عهده سرمایه‌گذار قرارگرفته قابل‌قبول نیست.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها در ادامه با اشاره به مطالعات ترافیکی عنوان کرد: مطالعات ترافیک پروژه‌ها از یک‌سو به اقتصاد پروژه کمک خواهد کرد و از سوی دیگر در طراحی تبادل‌ها، تقاطع‌ها و ... باعث می‌شود از هزینه‌هایی که بیهوده به پروژه تحمیل می‌شود خودداری شود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین