| کد خبر: 5888 |

تین نیوز | سیاست وزارت نفت توسعه و احداث1000 جایگاه دیگر و همچنین افزایش سبد سوخت CNG از 25 درصد به 35 درصد یعنی باید بتوانیم مصرف CNG از 19 میلیون متر مكعب به 30 میلیون متر مكعب در روز افزایش دهیم.
 
مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش با اعلام اینكه سبد سوخت CNG  به 30 میلیون متر مكعب افزایش می یابد، گفت: بزودی تبدیل غیر یارانه ای خودروها از بنزین به  CNG با نظارت شركت ملی پخش انجام می‌شود.
 
منصور ریاحی مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص برنامه دولت برای توسعه جایگاه‌های  CNGاظهار داشت: ما برای سوق دادن سرمایه گذاران به سمت ساخت جایگاه  CNG جذابیت‌هایی بوجود آوردیم که 2 برابر شدن قیمت کارمزدها، از جمله آنهاست.
 
وی تصریح کرد: نرخ کارمزدها برای شهرداری ها از 40 به 70 تومان، بخش خصوصی از 40 به 80 تومان و تسهیلات ویژه ای هم برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در نظر گرفته ایم که در کلان شهرها برای هر متر مکعب 140 تومان و در غیر کلان شهرها 120 تومان است.  
 
مصرف CNG  افزایش می‌یابد 
ریاحی با اشاره به اینکه با افزایش قیمت بنزین مردم به CNGاقبال بیشتری نشان می دهند، خاطرنشان كرد: نرم قیمت گذاری سی.ان.جی باید 50 تا 60 درصد بنزین باشد كه این قیمت در حال حاضر 53 درصد درنظر گرفته شده كه این اقدام یكی از مشوق ها برای سوق دادن به سمت CNGاست.
 
برنامه برای تغییر سبد سوخت CNG از 25 به 35 درصد
 وی افزود: سیاست وزارت نفت توسعه و احداث1000 جایگاه دیگر و همچنین افزایش سبد سوخت CNG  از 25 درصد به 35 درصد است یعنی باید بتوانیم مصرف  CNG از 19 میلیون متر مكعب به 30 میلیون متر مكعب در روز افزایش دهیم.  
 
مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش خاطرنشان كرد: در حال حاضر حدود 19 جایگاه راه اندازی و 22 جایگاه در حال احداث با تقبل هزینه شخصی وجود دارد كه در صورت راه اندازی كارمزد ویژه دریافت خواهند كرد.
 
وی گفت: كارمزد ویژه و اجرایی شدن بند(ق) تبصره 2 قانون بودجه 93 كه بر اساس آن انعقاد قرارداد تا سقف 100 میلیارد دلار به روش BOT دیده شده است از جمله برنامه های توسعه ای دولت برای احداث جایگاه است كه بعد از تصویب در شورای اقتصاد اجرایی می شود و كل شركت های سرمایه گذار می توانند از محل صرفه جویی فرآورده بازگشت سرمایه داشته باشند.
 
مقدمات دوگانه سوزشدن غیریارانه‌ای خودروها فراهم شد
 ریاحی در ادامه به رویكرد توسعه ای وزارت نفت جهت مصرف روزانه گاز از طریق تبدیل كارگاهی سوخت خودروها ازبنزین به CNG اشاره كرد و توضیح داد: قبلا وزارت نفت بابت دوگانه سوز شدن خودروها 600 تا 700 هزار تومان یارانه می پرداخت اما قرار شده كه بزودی تبدیل غیر یارانه ای با نظارت شركت ملی پخش انجام شود كه مقدمات آن نیز در دست بررسی است. 
 
وی در خصوص اینكه آیا اقداماتی جهت عدم تعطیلی جایگاه‌های CNG با توجه به افزایش تقاضا برای این سوخت انجام شده، اظهارداشت: تعطیلی جایگاه‌ها طی زمستان سال 92 مربوط به عدم پرداخت گاز بهای مصرفی جایگاه ها از سوی بهره برداران و یا مالكین بوده كه این موضوع با توجه به افزایش نرخ كارمزد فروش و تسری دادن آن به ابتدای سال 92، نباید ازسوی بهره برداران تكرار شود. 
 
مدیر طرح ساخت و توسعه جایگاه‌های CNG شرکت ملی پخش گفت: بر اساس سیاست كلان و بستگی به میزان تقاضا و مجوز شهرداری، محیط زیست، این شركت آمادگی دارد 330 جایگاه در بازه زمانی 3 سال احداث نماید.
 
وی تصریح كرد: دولت رسالت احداث جایگاه از منابع دولتی را ندارد اما در قالب اعطای تسهیلات و امتیازات ذكر شده برنامه توسعه كمی و كیفی جایگاه ها را توسط بخش خصوصی دنبال می كند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین