| کد خبر: 23329 |

تین نیوز | یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به آزاد سازی و رفع موانع پیش روی صادرات گاز مایع ایران از تامین کشتی ارزان قیمت برای حمل گاز مایع به بازارهای جهانی خبر داد و اعلام کرد: تولید محصولات پتروشیمی از ابتدای امسال 5 درصد افزایش یافت.

 وجود موانع متعدد در صادرات گاز مایع همچون عدم ورود کشتی های حمل گاز مایع خارجی به پایانه پتروشیمی ایران در خلیج فارس و بالا رفتن کرایه حمل دریایی این محصولات استراتژیک گازی منجر به کاهش شدید صادرات گاز مایع در طول چندین ماه گذشته شده بود.

بر این اساس حتی مخازن ذخیره سازی گاز مایع در برخی از مجتمع های پتروشیمی به طور کامل پر شده و تولید سایر محصولات پتروشیمی را با مشکل و محدودیت های عملیاتی روبرو کرده بود.

در این بین برخی از مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ارائه پیشنهادهایی به وزیر امور خارجه خواستار مذاکره با کشورهای 5+1 و خروج نام گاز مایع صادراتی ایران از لیست تحریم های بین المللی شده بودند.

عادل نژادسلیم مدیرعامل بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران اردیبهشت ماه سال جاری با ارائه پیشنهادی به کشورهای 1+5 خواستار خروج گاز مایع از لیست تحریم ها شد و اعلام کرده بود: بر خلاف محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری، گاز مایع تولیدی پتروشیمی ها هنوز در لیست تحریم قرار دارد.

در همین حال عباس شعری مقدم مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از گاز مایع به دلیل عدم تامین کشتی مناسب حمل این محصول به عنوان گلوگاه صادرات کل محصولات پتروشیمی کشور یاد کرده بود.

صادرات گاز مایع ایران آزاد شد
علی محمد بساق زاده با بیان اینکه از حدود پنج ماه گذشته تاکنون با انجام یکسری اقدامات محدودیت ها و موانع پیش روی صادرات گاز مایع ایران به طور کامل رفع شده است، گفت: هم اکنون کشتی حمل گاز مایع به تعداد مناسب و با قیمت منطقی حمل دریایی این محصولات در دسترس است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه در طول سه ماه گذشته به دلیل افزایش حجم صادرات گاز مایع حتی موجودی مخازن و انبارهای ذخیره سازی به حداقل کاهش یافته است، اظهار داشت: در حال حاضر حتی یک محموله فروش نرفته و یا مازاد در مخازن ذخیره سازی وجود ندارد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه کل مجتمع های پتروشیمی تولید کننده گاز مایع همچون پتروشیمی پارس و بندر امام به طور کامل گاز مایع مورد نظر صادراتی را به فروش می رسانند، تصریح کرد: این اقدام موجب شده حتی ظرفیت تولید اتان با آزاد سازی صادرات گاز مایع در این واحدها باز هم با افزایش روبرو شود.

بساق زاده با بیان اینکه هم اکنون عملا با محدودیتی برای صادرات گاز مایع توسط واحدهای پتروشیمی دست و پنجه نرم نمی کنیم، بیان کرد: از سوی دیگر از ابتدای سال جاری تاکنون حجم تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افزایشی 5 درصدی روبرو شده است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش میزان تامین خوراک، کاهش تعمیرات اساسی، رفع برخی از موانع صادراتی به عنوان عوامل افزایش تولید پتروشیمی ایران نام برد و افزود: ادر طول 6 ماه نخست سال جاری تاکنون بیش از 18 میلیون تن محصول پتروشیمی در ایران تولید و عرضه شده است.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به رشد عرضه مواد پتروشیمی در بازارهای داخلی و تامین خوراک صنایع تکمیلی پتروشیمی خاطرنشان کرد: میزان صادرات محصولات پتروشیمی هم از ابتدای سال جاری حدود 10 درصد افزایش یافته است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین