| کد خبر: 238299 |

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور:

انتظار می رود در این جلسات دلایل وقوع تصادفات و افزایش میزان آن در برخی استان ها بررسی و موضوع آسیب شناسی شود و تصمیمات لازم برای کاهش تلفات ناشی از تصادفات اتخاذ و هرچه سریعتر اجرایی شود.

تین نیوز

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور تقویت مدیریت شهری و روستایی و رفع گلوگاه‌های فساد و هوشمند شدن امور در شهرداری‌ها،‌ برنامه ریزی برای کاهش تلفات ناشی از تصادفات، توجه مدیریت شهری و روستایی به ابعاد مختلف تغییرات اقلیمی و مدیریت مصرف آب و اجرای قانون هوای پاک را از اولویت‌های اصلی وزارت کشور ذکر کرد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد که در همایش معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری ها سخن می گفت، بر ضرورت تسریع در فرایند انتخاب و انتصاب شهرداران سراسر کشور با رعایت مقررات موجود و ضوابط ابلاغی به منظور برون رفت شهرداری ها از مشکلات ناشی از عدم حضور شهردار و اداره شهرداری با سرپرست تاکید کرد.

وی برنامه ریزی برای حمایت و تقویت حداکثری از شوراهای اسلامی شهرها و روستاها را از اولویت‌های وزارت کشور ذکر و بر ارایه آموزش های کاربردی به شهرداران و دهیاران جدید همچنین سایر مدیران شهرداری و مسوولان دهیاری در راستای ارتقای توانمندی و کاهش تخلفات تاکید کرد.

جمالی نژاد همچنین بر ضرورت تشکیل مستمر و جدی جلسات دبیرخانه هیات های حل اختلاف شوراهای شهر در استان ها و ارسال مستمر گزارش ها به وزارت کشور و لزوم نظارت موثر بر عملکرد شوراهای جدید تاکید کرد.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه به نهایی شدن لایحه درآمد پایدار شهرداری ها و دهیاری ها و افزایش سهم مدیریت شهری و روستایی از اعتبارات قانون مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و در عین حال گفت: با توجه به محدویت‌های مالی و اعتباری دولت،‌ راهبرد اصلی برای توسعه مدیریت شهری و روستایی، برنامه‌ریزی بر مبنای ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در شهرها و روستاها و کاهش اتکا به منابع دولتی با مشارکت واقعی مردم، بخش خصوصی، سرمایه گذاران، خیرین و استارتاپ‌ها و شرکت های دانش پایه و کارآفرین است.

وی تصریح کرد:  لذا تهیه برنامه های کوتاه مدت، میان مدت  و بلندمدت برای چگونگی رسیدن به خودکفایی شهرداری ها بر اساس ظرفیت ها و مزیت های نسبی و رقابتی و متناسب با موقعیت شهرها باید در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه بر ضرورت همکاری و تعامل مستمر استان ها با «قرارگاه عملیاتی توسعه و تامین ناوگان و تجهیزات مدیریت شهری و روستایی کشور» که به منظور سازماندهی و هم افزایی برنامه ها و فعالیتهای مرتبط با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شهری و تاسیسات و تجهیزات مدیریت پسماندها به دستور وزیر کشور تشکیل شده است و ارزیابی و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته درحوزه وظیفه ای مشخص شده در دستور کار این قرار گاه قرار دارد، تاکیدکرد و گفت: انتظار می‌رود استانداریها با همفکری مدیریت شهری و روستایی و سایر دستگاه های مرتبط، پیشنهادهای اجرایی را به  قرارگاه  منعکس و با تعامل مستمر موثر خود به پویایی و انجام اقدامات فراگیر و موثر آن کمک کنند.

جمالی نژاد همچنین گفت: با توجه به اینکه طرح جهش تولید مسکن با هدف تامین مسکن برای گروههای نیازمند و اقشار ضعیف در در دستور کار دولت قرار دارد، لذا می بایستی تمامی توانمندی های داخلی اعم از بخش خصوصی و مدیریت شهری و روستایی در این طرح به نحو مطلوبی به کار گرفته شود و در این راستا استانداری ها نظرات و پیشنهادهای اجرایی خود را در این موضوع به وزارت کشور منعکس کنند تا در اسرع وقت به اطلاع وزرای کشور و راه و شهرسازی برسد و در خصوص آن‌ها تبادل نظر لازم صورت گیرد.

وی همچنین بر توجه همه جانبه به اجرای قانون هوای پاک و تشکیل مستمر و هدفمند جلسات و کارگروه های استانی و شهرستانی شورای ترافیک تاکید کرد و گفت: انتظار می رود در این جلسات دلایل وقوع تصادفات و افزایش میزان آن در برخی استان ها بررسی و موضوع آسیب شناسی شود و تصمیمات لازم برای کاهش تلفات ناشی از تصادفات اتخاذ و هرچه سریعتر اجرایی شود.

جمالی نژاد همچنین بر توجه مضاعف مدیریت شهری و روستایی به ابعاد مختلف تغییرات اقلیمی، فرونشست زمین، تنش های آبی و مدیریت بهینه آب توسط شهرداری ها و دهیاریها تحت راهنمایی ها و نظارت های معاونت های عمرانی استانداری ها تاکید کردو گفت: انتظار می رود مطالعات و آسیب شناسی های صورت گرفته در این موضوعات در استان‌ها به وزارت کشور منعکس شود تا در همفکری با دستگاه های ذیربط این امر نظیر پژوهشکده سوانح طبیعی برنامه های آموزشی و پیشگیری اتخاذ و اجرایی شود.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین با اشاره به ابلاغیه سال گذشته وزارت کشور در خصوص ایجاد دهیاری در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از معاونان عمرانی استانداری‌ها خواست تا اقدامات لازم برای تعیین تکلیف این موضوع را در اولویت قرار دهند تا شاهد توسعه خدمات در مناطق روستایی باشیم.

جمالی نژاد همچنین به پیگیری های مستمر برای رفع مشکلات اداری و استخدامی شهرداران و کارکنان شهرداری ها در دولت و مجلس اشاره و بر پیگیری تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر شهرداری‌ها و تعیین تکلیف نیروهای قرارداد کارمعین تاکید کرد.

وی همچنین بر پیگیری اولویت‌های عمده وزارت کشور در حوزه مدیریت شهری از جمله ارتقا و تقویت هویت اسلامی – ایرانی شهرها بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، اداره شهرها بر اساس محله محوری با رویکرد تقویت هویت محله، بهره گیری از ظرفیت‌های اندیشمندان و نخبگان برای بررسی موضوعات شهری از طریق تشکیل هیات های اندیشه ورز، ارتقای فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی مدیریت شهری و روستایی، تلاش برای هوشمند شدن حداکثری امور در شهرداریها و مقابله با گلوگاه های فساد تاکید کرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور افزود: انتظار می‌رود بررسی و پیگیری موضوعات و مصوبات سفرهای استانی رییس جمهوری در دستور کار تمامی استانداری ها قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور جمالی‌نژاد همچنین با اشاره به ورود به هزاره و سده جدید گفت: برای انجام فعالیت‌هایی متفاوت باگذشته که اداره مطلوب شهرها و روستاها و افزایش خدمت رسانی به مردم را در پی داشته باشد، نیازمند آسیب شناسی دقیق برنامه های انجام شده، رویکردها و نگرش های جدید و افزایش تعامل با دستگاه ها همچنین جلب مشارکت مردمی و بخش خصوصی هستیم و معاونت های هماهنگی امور عمرانی استانداری جایگاه بسیار خطیر و بااهمیتی در این امور دارند. ما هم در وزارت کشور تلاش می کنیم با تفویض اختیار به استان ها، تدوین لوایح و قوانین و توجه به پیشنهادهای اجرایی استان ها به افزایش خدمت رسانی به مردم و اداره مطلوب شهر و روستا و افزایش اعتماد و اطمینان مردمی کمک کنیم.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید