| کد خبر: 172737 |

طی پنج‌ماهه نخست سال جاری محقق شد:

صادرات کالاهای غیرنفتی از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام نسبت به مدت مشابه در پنج ماه نخست سال قبل از هشت درصد رشد به حدود پنج میلیون تن رسید.

تین‌نیوز | 

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام، گفت: تخلیه و بارگیری انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی طی پنج‌ماهه نخست سال جاری در مجتمع بزرگ بندر امام بالغ‌بر ۱۸ میلیون تن بوده است که از این میزان بیش از هفت میلیون تن مربوط به کالاهای نفتی و بیش از ۱۰ میلیون و ۶۸۱ هزار تن نیز مربوط به تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی بوده که نشان از اتکا به بازرگانی صادرات محور و کاهش واردات دارد.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط عمومی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، عادل دریس بابیان این‌که بارگیری کالاهای غیرنفتی طی مدت مذکور از رشد حدود هشت‌درصدی برخوردار بوده است، تصریح کرد: بارگیری چهار میلیون و ۸۹۳ هزار و ۷۲۲ تن کالای غیرنفتی در این مدت، نشان از تداوم رویکرد دولت در تقویت و توسعه صادرات محصولات غیرنفتی و جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه و ایجاد ارزش‌افزوده از طریق صادرات محصولات صنعتی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دارد.

بندر کانونی کشور در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی

وی هم‌چنین در ادامه افزود: مجتمع بندری امام به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مبادی ورودی و خروجی کالاهای اساسی نقش مهمی در تجارت بین‌المللی این نوع کالاها و ترانزیت خارجی ایفا می‌کند و از طریق ارائه خدمات بهینه در حوزه‌های مختلف لجستیک بندری و خدمات دریایی ازجمله کاهش نوبت انتظار کشتی‌ها، تلاش مستمری برای تسریع عملیات تخلیه و بارگیری کالا و آزادسازی شناورها به‌منظور کاهش هزینه حمل دریایی کالا به کار گرفته است.

دریس در تشریح جایگاه این بندر بزرگ تجاری به‌عنوان بندر کانونی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی کشور اظهار داشت: این بندر بزرگ تجاری طی پنج ماهه نخست سال جاری با پذیرش ۷۲ درصد کل کالاهای اساسی وارده به بنادر کشور، نزدیک به ۵ میلیون تن کالای اساسی مشتمل بر غلات، روغن خام خوراکی و خوراک دام و نهاده‌های کشاورزی را تخلیه و بارگیری کرده است.

جایگاه برتر در ترانزیت خروجی کالا

وی با اشاره حفظ جایگاه بندر در رتبه نخست ترانزیت خارجی یادآور شد: در زمینه ترانزیت خارجی مواد نفتی نیز بین بنادر کشور با حفظ سهم ۹۶ درصدی از کل ترانزیت خارجی همچنان رکورددار بوده و رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین