| کد خبر: 45316 |

تین نیوز |  در حال حاضر پیش بینی می شود سال آینده دولت باکسری بودجه 31 هزار میلیارد تومانی مواجه شود. برهمین اساس اتکا به درآمدهای مالیاتی بیش از گذشته می شود.
   
نوسانات قیمت نفت طی ماه های اخیر واکنش های مختلفی را در محافل اقتصادی به همراه داشته است. فعالان اقتصادی براین باورند که کاهش درآمدهای نفتی همزمان می تواند سود و زیان های را برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد. از سوی با کاهش درآمدهای نفتی، احتمال توقف پروژه های عمرانی وجود دارد. از سوی دیگر در صورتی که دولت احساس کند، توان اجرای پروژه های عمرانی را ندارد به سمت جذب سرمایه های خارجی می رود. با این حال بخش خصوصی به شدت نگران احتمال اتکای دولت به درآمدهای مالیاتی است. در صورتی که دولت چنین سیاستی را پیش گیرد، سال آینده فشار مالی بیشتری بربدنه تولید ایجاد می شود. مسعود خوانساری رئیس کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران براین باور است که فشارهای مالی می تواند دولت با به سمت اتکای بیشتر به بخش خصوصی ببرد. او به خبرآنلاین در این مورد گفت: در صورتی که دولت با کسری بودجه مواجه شود، راه حل این نیست که فشار بربدنه تولید را بیشتر کند. در حال حاضر با مشکل رکود مواجه هستیم. اگر تولیدکنندگان احساس خطر کنند، به طور حتم وضعیت سخت تر می شود. بنابراین نکته این است که دولت سال 94 را به شیوه ای مدیریت کند که فشار مضاعف به تولید وارد نشود.
 
وی بیان داشت: در دوره کنونی که قیمت نفت کاهش پیدا کرده است، هم دولت و هم بخش خصوصی متوجه شده اند که وابستگی بیش از اندازه به نفت تا چه اندازه می تواند برای اقتصاد و مردم و کشور خطرآفرین باشد. راه کاهش میزان وابستگی به درآمدهای نفتی، تقویت صنایع داخلی و بخصوص ایجاد امکان برای توسعه فعالیت های بخش خصوصی است. بخش خصوصی که بتواند با سهولت و در فضای مناسب به کسب و کار بپردازد، قطعا به اقتصاد ملی هم کمک می کند. دولت ها هیچ چاره ای به غیر از توسعه اقتصاد بخش خصوصی ندارند. وابستگی بیش از اندازه به نفت نتیجه ای مشخص دارد. این جریان منجر به کندشدن روند توسعه در کشور می شود.
 
او ادامه داد: اگر قرار باشد که اقتصاد ایران رونق بگیرد و از فضای رکود دور شود، نیاز به پیش شرط هایی هست. شرط اول این است که میزان تحریم ها کم شود. در این شرایط بخش خصوصی می تواند نفس بکشد. بدون توجه به کاهش تحریم ها کار بخش خصوصی بسیار سخت است. اما در همین شرایط هم راه اصلی برای جدا شدن اقتصاد ایران از نفت، تغییر زاویه نگاه دولت است.
 
خوانساری تاکید کرد: دولت در فاز اول باید به بهبود فضای کسب و کار بپردازد. در این شرایط امکان رشد بنگاه های بخش خصوصی مهیا می شود و در نهایت فضای اقتصادی ایران به سمت بهبود می رود. تا زمانی که فضای کسب و کار ایران آمیخته با موانع توسعه کسب و کار است، هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی دهد. بخش خصوصی برای توسعه نیاز به بسترهای مناسب دارد.
 
  در حال حاضر پیش بینی می شود سال آینده دولت باکسری بودجه 31 هزار میلیارد تومانی مواجه شود. برهمین اساس اتکا به درآمدهای مالیاتی بیش از گذشته می شود.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین