| کد خبر: 4796 |

تین نیوز |  پیش بینی ها نشان می دهد کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت بنزین می تواند منجر به کاهش فروش صنایع خودروسازی شود.
 
 افزایش قیمت بنزین نگرانی های تازه ای برای مردم ایجاد کرده است. خریداران خودرو طی سال های گذشته بارها از میزان مصرف سوخت خودروهای تولید داخل انتقاد کرده اند. اما صنایع خودروسازی نیز در مقام دفاع وضعیت سخت این صنعت تحریم ها را دلیل عقب افتادگی صنایع خودروسازان می دانند.
 
کیفیت تولیدات داخلی خودروسازان حداقل براساس اعلام منابع رسمی هنوز با اهداف برنامه ای فاصله بسیاری دارد. به تازگی سایت راهبری پایش پرس نیز در گزارشی اعلام کرده است صنایع خودروسازی ایران دچار بحران شده اند. این گزارش نشان می دهد صنایع خودروسازی با بحران تامین منابع مالی روبرو شده اند. در بخشی از این گزارش آمده است:« در حال حاضر نیز به علت نقدینگی ناکافی در صنعت خودرو نیز وضعیت این صنعت چندان مناسب نیست. در ایرن صنعت خودروسازی از مونتاز آغاز شود و هنوز هم تمام خودروهای ایران تحت لیسانس برندهای خارجی همچون سایپا و پژو ساخته می شوند. حتی متاسفانه خودروهایی که اکنون با عنوان خودروی ملی ساخته می شوند نیز در حقیقت ملی نیستند. بنابراین آنچه که باید در صنعت خودرو انجام می شد، انجام نشده است. از سوی دیگر مشارکت هایی که با شرکت های خارجی نظیر پژو فرانسه، سایپا و کیا انجام شده است بر اساس قراردادهای حساب شده نبوده است. به طور مثال اگر با شرکت پژو قرارداد مناسبی بسته می شد امروز ایران باید می توانست این خودرو را به تنهایی تولید کند و تحت نظارت فرانسه برندهای پژو را تولید می کرد. اما متاسفانه در چند دهه گذشته به صور کورکورانه خودورسازی ایران بر اساس مونتاژ حرکت کرده است. هیوندای کره در چند سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و جای خود را در جهان باز کرده است اما متاسفانه ایران هنوز حرفی برای ارائه به صنعت خودروی دنیا ندارد. این مشکلات نیز به سیاست گذاری های نادرست مسوولان صنعت خودروسازی در ایران بازمی گردد و ارتباطی به دولت ها ندارد.»
 
وزیرصنعت، معدن و تجارت به تازگی اعلام کرده اثرات اجرای برنامه های بازنگری اساسی وزارت صنعت، در بخش خودرو نمایان می شود. با این حال افزایش قیمت بنزین نگرانی های تازه ای برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است. روزنامه واشنگتن پست در تازه ترین گزارش خود از تحولات ایران، به نارضایتی مردم از کیفیت پایین خودروها و افزایش قیمت سوخت اشاره کرده است. با این حال مدیران دو خودروساز بزرگ کشور هنوز موضع گیری دقیقی در مورد اثرات افزایش قیمت بنزین بربازار خودرو اتخاذ نکرده اند. با این حال برخی فعالان بازار مانند رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو اعتقاد دارند، اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها که گام اول آن با افزایش قیمت بنزین برداشته شده، منجر به رشد قیمت خودرو می شود. از سوی دیگر افزایش قیمت بنزین میزان تمایل به خرید خودرو را در مردم کاهش می دهد.
 
آخرین گزارشی که مرکز آمار ایران در مورد تحولات پس از اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه ها منتشر کرد، نشان می دهد پس از اولین فاز رشد قیمت بنزین میزان استفاده مردم از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس افزایش یافته بود. این گزارش تاکید داشت مردم با کاهش قدرت خرید، علاقه مندیشان به خرید خودرو کاهش می یابد. برهمین اساس می توان پیش بینی کرد، پس از اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها نیز میزان فروش خودرو حداقل در کوتاه مدت کاهش پیدا کند. این اتفاق در حالی رخ می دهد که گزارش های مالی نشان می دهد صنایع خودروسازی به شدت به منابع مالی نیاز دارند. گزارش سایت راهبری پایش پرس که اطلاعاتی که از نهادهای کارفرمایی کسب می کند، نیز نشان می دهد صنایع خودروسازی ایران دچار بحران نقدینگی شده اند:« یکی از دلایلی که صنعت خودروی ایران ارزش افزوده ندارد بالابودن قیمت تمام شده خودرو در کشور است و به دلایل مختلف قیمت تمام شده خودرو در ایران بالاست. یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده خودرو تیراژ تولید است. فعالان صنعت خودرو به درستی معتقدند که در صورتی صنعت خودروسازی ارزش افزوده خواهد داشت که در سال بیش از یک میلیون دستگاه خودرو در کشور تولید شود. اما در یک سال گذشته این تعداد خودرو در ایران تولید نشد و این به معنای ضرردهی صنعت خودروست. در طول یک سال گذشته در برخی روزها فقط 200 دستگاه خودرو در کارخانه های خودروسازی کشور تولید می شد که این بسیار تاسف بار است. این در حالی است صنعت خودروسازی ایران توانایی تولید یک میلیون دستگاه خودرو در سال را دارند.» رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو نیز پیش بینی کرده در کوتاه مدت میزان فروش خودرو کاهش پیدا کند. در اینصورت خودروسازان برخلاف تمام سال های گذشته با مشکلات تامین مالی مواجه می شوند. با توجه به انتقادهای هفته گذشته وزیرصنعت از دو خودروساز بزرگ کشور، احتمالا خبری از حمایت های دولتی نیز برای خودروسازان نخواهد بود.
 
 
 
 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین