| کد خبر: 445 |

فاریابی:

تین نیوز | رئیس اداره ایمنی و ترافیك اداره كل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی از تعیین سقف بازدید فنی توسط ماموران كنترل كیفی و فنی وسایط نقلیه سبك و سنگین فعال در حمل و نقل عمومی خبر داد.
 
فروغ فاریابی از تغییر شرایط بكارگیری مدیران فنی خبر داد و افزود: افزایش سطح سواد مدیران فنی از دارا بودن سواد خواندن و نوشتن به داشتن مدرك دیپلم، ممنوعیت كنترل بیش از 40 دستگاه وسیله نقلیه سنگین و 80 دستگاه وسیله نقلیه سواری در روز توسط مدیران از جمله تغییر شرایط است.
 
وی ضمن اظهار تاسف از بی تفاوتی شركت های مسافربری به ایمنی ناوگان در حال حركت، اظهار داشت: حساسیتی كه باید در مدیران شركت ها از نحوه عملكرد مدیران فنی باشد، وجود ندارد همین امر موجب بروز سوانح جاده ای و دامن زدن بر شدت تصادفات شده است.
 
وی با بیان اینكه وجود واقعی مدیر فنی در تضمین ایمنی سفر برای اتوبوس های مسافری ضروری است، ‌گفت:  یكی از اصلی ترین عوامل تشدید یافتن تصادفاتی مانند حادقه اتوبوس قم وجود نقص فنی بوده كه در كنار دیگر عوامل موجب می شود تا تصادفاتی كه می توانست به صورت خسارتی باشد به فوت شدن ده ها نفر از هموطنانمان منجر شود.
 
فاریابی حساس نبودن مدیران فنی به اهمیت كارشان را مرتبط با بی توجهی شركت های مسافربری به این موضوع دانست و اعلام كرد: شركت های مسافربری باید به جایگاه و شان واقعی خود در قبال جان مسافرانشان توجه كنند و در این زمینه حس مسئولیت داشته باشند.
 
وی عنوان كرد: هر بنگاه اقتصادی در مقابل مشتریانش مسئول است و محصول شركت های مسافری نیز خدماتشان است ولی متاسفانه مسافران به اندازه اعتماد و هزینه ای كه برای دریافت این خدمات هزینه می كنند، محصول مناسبی را دریافت نمی كند و برآیند این بی توجهی از دست رفتن بزرگ ترین سرمایه مسافران یعنی جان و امنیتشان است.
 
وی با اشاره به مقابله شركت های مسافربری با این تغییر ضوابط ادامه داد: بكارگیری چنین مدیرانی نیازمند پرداخت حقوق ماهیانه است كه شركت ها بدلیل مشكلات اقتصادی كه گریبانگیر آن هستند از تمكین به این ضوابط جدید در نظر گرفته شده امتناع می كنند اما به هرحال باید خود را با این شرایط تطبیق دهند و فقط تا تیرماه سال آینده فرصت دارند.
 
اغماض مدیران فنی از نقص فنی تجهیزات ناوگان حمل و نقل عمومی
رئیس اداره ایمنی و ترافیك اداره كل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی با بیان اینكه هیچ وسیله نقلیه نباید بدون حصول از ایمن بودن آن صورت وضعیت برای سفر بگیرد، گفت: متاسفانه با وجود تاكیدات بسیار در این زمینه همچنان تخفلاتی از اغماض مدیران فنی در این زمینه دیده می شود كه به خیال خود در حق راننده و صاحب ناوگان لطف می كنند در حالیكه هرآن احتمال تصادف ناشی از همین كوتاهی و نابودی زندگی ده ها تن وجود دارد.
 
فروغ فاریابی اظهار داشت: حادثه اتوبوس تهران – قم نشان داد كه نقص فنی تا چه اندازه می تواند خانمان سوز باشد و این در حالیست كه همچنان بسیاری به اهمیت بازدیدهای فنی آگاهی ندارند و با ساده انگاشتن این موضوع جامعه را در سوگ عزیزانشان فرو می برند.
 
وی با بیان اینكه هم اكنون 100 شركت و موسسه مسافربری در آذربایجان غربی فعالیت دارند، اضافه كرد: كلیه این شركت ها و موسسات دارای مدیران فنی بوده و بر اساس چك لیستی كه در اختیارشان قرار داده شده وظیفه نظارتی خود را انجام می دهند اما خروجی عملكرد آن ها ضعیف بوده هرچند دوره های بازآموزی و تاكید مجدد به صورت مستمر برای مدیران برگزار می شود.
 
کنترل فنی وسایل نقلیه عمومی الزام قانونی است
رئیس اداره ایمنی و ترافیك اداره كل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی كنترل فنی وسایل نقلیه عمومی قبل از انجام سفر را یك الزامی قانونی دانست و افزود: متاسفانه این بازدید ها بیشتر حالت نمایشی داشته و كنترلها به صورت سطحی انجام شده كه یكی از دلایل آن واگذاری مراحل بكارگیری مدیران فنی به خود شركتها است.
 
فاریابی با اشاره به اینکه این روند به نوعی خود كنترلی محسوب شده و نمی تواند نتیجه بخش باشد، اظهار داشت: به نظر می رسد بكارگیری نیروی كنترل فنی از بخشهای دیگر به صورت مستقل از شركتهای مسافربری باعث اقدام مسئولانه تر در این زمینه شده، بدنبال این حادثه مسئولان و متولیان باید با یك بسیج عمومی تمامی ناوگان را از هفت خوان رستم ایمنی رد كنند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین