| کد خبر: 355 |

تین نیوز | گزارش سازمان استاندارد در مورد خودروی اسکانیا نشان می دهد که این خودرو 19 استاندارد لازم را برای حرکت در جاده ها کسب نکرده ، اما پرسش اینجاست؛ چه کسی دستور شماره‌گذاری اسکانیا را صادر کرده است؟
 
پس از آتش سوزی های پی در پی اتوبوس های اسکانیا، پلیس راهنمایی و رانندگی که خود را مسئول حفظ جان مردم می داند ابتدا مهلتی 3 ماهه به شرکت عقاب افشان داد تا نواقص موجود بر طرف شود اما پس از آن که این خودروساز در جهت رفع نواقص اقدامی نکرد، پلیس به ناچار در تاریخ دوم بهمن جلوی شماره گذاری این خودرو را گرفت.
 
با انتشار گزارش سازمان استاندارد در مورد اتوبوس اسکانیا مشخص شد که این خودرو بدون اینکه نمره استاندارد را در 19 بخش کسب کند، مجوز شماره گذاری از این سازمان دریافت کرده است. سازمان استاندارد برای شماره گذاری یک خودرو 51 استاندارد را لحاظ کرده که خودروها برای کسب مجوز بایستی در این 51 مورد نمره قبولی دریافت کنند.
 
در جریان بررسی های ابتدایی اتوبوس اسکانیا مشخص شد که این خودرو در 19 مورد سیستم برفک زدا و مه زدا، سیستم برف پاکن و شیشه شوی، میدان دید جلو، چراغ مه شکن جلو، حفاظت از راننده، پشت سری صندلی ها، حفاظ های جانبی، برخورد از روبرو، برخورد جانبی، قفل و لولا، حمل کالاهای خطرناک، نصب تزئینات داخلی، برجستگی های بیرونی، برجستگی های بیرونی کابین، حفاظ چرخ، سیستم های ممانعت از پاشش، جرم و ابعاد خودروهای نوع M1، وسایل کوبلینگ مکانیکی نتوانسته است نمره قبولی را کسب کند.
 
با نگاهی به این موارد متوجه خواهید شد که تعدادی از آنها از الزامات یک خودرو محسوب شده و دارای اهمیت فراوانی هستند. برای نمونه در حالی اتوبوس اسکانیا با عدم کسب نمره استاندارد برای چراغ مه شکن جلو اجازه شماره گذاری یافته است که راهنمایی و رانندگی تاکید زیادی بر سالم بودن چراغ های خودروها دارد و با خودروهایی که دارای نقص هستند قاطعانه برخورد می کند.
 
در نمونه ای دیگر، اتوبوس اسکانیا که استفاده اصلی آن در حمل و نقل بین جاده ای است و با توجه به این مطلب که کشور ما دارای آب و هوای متغییر در نقاط مختلف است، در زمینه سیستم برف پاکن نمره استاندارد را کسب نکرده اما مجوز شماره گذاری گرفته است. شخصی که مجوز شماره گذاری یا دستور آن را صادر کرده است بطور حتم گمان می کرده که این خودرو جهت تردد در مناطق کویری کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت و نیازی به برف پاکن ندارد.
 
شخص صادر کننده مجوز شماره گذاری بطور حتم گمان می کرده که این خودرو قرار است تنها در کویر و جایی که هیچ مانعی برای برخورد با آن وجود ندارد تردد کند، آنهم بدون سرنشین که به 2 مورد برخورد از روبرو و قفل و لولا اهمیت نداده و اجازه شماره گذاری را در شرایطی صادر کرده که اتوبوس اسکانیا نتوانسته استاندارد را برای این 2 مورد کسب کند.
 
این در شرایطی است که هر کدام از 19 موردی که اتوبوس اسکانیا نتوانسته در مورد آنها نمره استاندارد را کسب کند حائز اهمیتی فراوان هستند و نقص هر یک از این موارد می تواند جان عده زیادی را به خطر بیاندازد.
 
با وجود تمام این نقایص اما اتوبوس اسکانیا مجوز لازم جهت شماره گذاری را کسب کرد و به جاده های ایران راه یافت، جاده هایی که خود نیز استاندارد های لازم را ندارد. اما سوال اینجاست که چه کسی مجوز شماره گذاری اتوبوس اسکانیا را صادر کرد؟
 
بدون شک مدیرعامل شرکت عقاب افشان که به عنوان متهم اصلی سوانح این اتوبوس تحت تعقیب قضایی است و با قرار وثیقه 8 میلیاردی هم اکنون آزاد است، به تنهایی در این ماجرا مقصر نیست.
 
دادستان کل کشور در شماری از نشست های خبری خود به بررسی سوانح اسکانیا توسط تیم ویژه ای خبر داده و به مردم قول داده تا علت دقیق حوادث مشخص شود، اما مشخص است که اکنون با توجه به گزارش های تیم ویژه و اثبات نقص فنی در اتوبوس های اسکانیا، نباید دستگاه قضا تنها مدیرعامل شرکت را مقصر بداند. بلکه در این ماجرا دست های پشت پرده بسیاری به میان آمده اند تا اسکانیا بدون داشتن استانداردهای لازم اجازه شماره گذاری را پیدا کند.
 
بنظر می رسد که رئیس سابق سازمان استاندارد باید به مردم و خانواده قربانیان توضیح دهد که چرا و به چه منظور اجازه شماره گذاری اتوبوس اسکانیا آنهم با وجود اینکه این خودرو در 19 مورد نتوانسته است نمره قابل قبول را کسب کند، صادر کرده است.
 
رئیس سابق سازمان استاندارد می تواند دست های پشت پرده در ماجرای شماره گذاری این خودرو را برملا کند و به مردم بگوید این خودرو با نفوذ چه کسی و یا چه کسانی توانست مجوز قتل مردم را بگیرد.
 
بدون شک کسانی که به عنوان دست های پشت پرده سبب صدور مجوز شماره گذاری اسکانیا شده اند، حکم قتل تعداد بی شماری از هموطنان را صادر کرده و دستشان به خون این افراد آغشته است.
 
از دستگاه قضایی نیز انتظار است که در این ماجرا بطور جد ورود پیدا کرده و این دستان پشت پرده را مشخص کند تا دیگر کسی جرأت نکند مجوزهایی اینچنینی صادر و با جان مردم بی گناه بازی کند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین