| کد خبر: 3867 |

وبلاگ تین نیوز، حمید نجف | جابجائی‌های گسترده مدیریتی در دولت قبلی به حدی بود كه در بعضی از مراكز به بدنه كارشناسی، كارمندی و حتی كارگری و سرایداری هم سرایت كرده بود.
این كار غیر حرفه ای پاكترین دولت تاریخ ایران هر چند از روی تسویه حساب‌های شخصی و سیاسی انجام گرفت اما به تدریج باعث وارد شدن ضربات مهلكی به خود دولت شد.
دولت احمدی نژاد در دوره مدیریت كاری خود، با جابجایی گسترده بسیاری از مدیران و كارشناسان خبره، با افراد غیر حرفه ای، در حقیقت به ناكار آمدی دولت خود افزود.
بسیاری ازمدیران شایسته و با تجربه را به بهانه‌های واهی و تهمت‌های ناروا یك شبه به زیر كشیدند و خانه نشین كردند، حتی افرادی را كه از نظر سیاسی در غالب هیچ جریان و حزبی نمی گنجیدند.
متاسفانه این حجم عظیم جابجائی‌ها، نا كار آمدی دولت را علیرغم بودجه هنگفت ناشی از درآمدهای نفتی به اوج خود رساند و باعث خلق آمارهای وحشتناكی چون افزایش فساد، رانت و اختلاس در كشور گردید.
بدنه مدیریتی دولت كه مسئول اصلی اجرای سیاست‌های كلان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن بود به دلیل سو مدیریت سهوا و یا عمدا كشور را در شرایط وخیمی قرار داد.
شرایطی كه متاسفانه هنوز هم با گذشت حدود هفت ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید كم و بیش شاهد آن هستیم.
هنوز هم بیش از 80 درصد اركان مدیریتی و كارشناسی لایه های اجرایی دولت در دستان منصوبین دولت احمدی نژاد قرار دارد.
افرادی كه عمده آثار مخرب عملكرد دولت قبلی ناشی از سومدیریت بعضی ازآنان است، افرادی كه به گونه ای هنوز هم خود را وامدار دولت مهرورز قبلی می‌دانند و با سر پیچی و كارشكنی‌های مستقیم و غیر مستقیم سعی در تخریب دولت روحانی دارند.
بعضی از این مدیران كه خارج از نظام شایسته سالاری و ضابطه‌مند از طریق ارتباطات محفلی و دیگر روابط، یك شبه ره صد ساله را طی كرد ه اند، هیچگاه به دولتی كه باعث رشد ناگهانی آنان شده پشت نخواهند كرد، هرچند در ظاهر مجیزه گوی مدیران دولت جدید باشند.
جا دارد كه مدیران ارشد دولت آقای روحانی بر اساس شعار شفاف مردم در انتخابات، مبنی بر لزوم تغییرات اساسی، از لاك محافظه كاری و مماشات خارج شوند و سال جدید را با پالایش مدیریتی این دسته از مدیران بی كفایت به سرانجام بر سانند.
وزرا و مدیران ارشد دولت تدبیر و امید باید بدانند كه به هر حال ضعف ناشی از عدم همراهی مدیران لایه های میانی می‌تواند در دراز مدت موجبات نا كارامدی دولت تدبیر و امید را نیز در پی آورد.
همچنانكه در جریان توزیع سبد كالا این تجربه عدم همراهی، كاملا نمایان و عریان شد و در روزهای آینده هم قطعا با اعلام رقم میزان انصراف دهندگان از یارانه به شكل دیگری خود را نشان خواهد داد.
مدیران ارشد دولت روحانی باید بدانند كه در صورت عدم همراهی بدنه اجرایی هیچ برنامه و طرحی به شكل كامل و صحیح به سر منزل نخواهد رسید.
آنان باید به این نكته كلیدی توجه كنند كه بخش اعظمی از آمارهای مربوط به افزایش فساد اداری و اقتصادی مربوط به فساد بدنه دولت است نه مقامات ارشد آن.
جا دارد كه این عزیزان با توجه به شرایط فعلی كشور و لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای گذار از بحران‌های عدیده پیش رو، نسبت به بدنه اجرایی دولت هم عنایت ویژه ای داشته باشند.

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • 0 0

  محافظه کاری، آفت اصلی مدیریت در ایران است

 • بزرگترین چالشهای فراروی ما! 0 0

  جناب نجف سلام مطلب شما کاملا صحیح است که بدنه دولت هم باید عوض شود ولی به خاطر اینکه رویه ها و مقررات اشتباه است دوباره انسانهایی بر سر کار می آیند که بعد از گذشت چند سال که نه چند ماه از نفر قبل مفسد تر از آب در می آیند. دزدی و ربا خواری و زیر میزی گرفتن اینقدر فراگیر شده وقاحتش از بین رفته و هر که از آن بری مانده باشد بیمار می نماید. مشکل ریشه ای است. و اما دولت بی تدبیر و بی کلید این دولت با دولت قبلی و قبلی های دیگر هیچکدام با هم فرقی ندارند. این مطلب من را ۷ سال و ۴ ماه دیگر با آب طلا بنویسید. ولی با امروز یک فرق دیگر دارید. در آن روز دیگر شما و امثال شما و من دیگر پیر شده ایم و خسته از تکرار و دیگر نمی نویسیم. مثل بقیه آدمها فقط می رویم در پارک شطرنج بازی می کنیم البته اگر به علت آلودگی هوا و داروی بیهوشی چینی و کمبود دارو و اثرات پارازیتها و آلودگی بنزین و استرس کرایه خانه و جریمه های اقساط معوق وامها و خیلی از دست …نمرده باشیم. این هم چالشهای ما! کدام کار مشکل تری داریم؟ ما یا دولت بی تدبیر و بی کلید؟!

 • 0 0

  به نظر من این مطلب را از همه بیشتر باید وزیر محترم راه و شهر سازی مورد تفقد قرار دهند.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین