| کد خبر: 248784 |

موج تازه حمله حامیان رئیسی برای اخراج وزیر راه از دولت؛

«رستم» کابینه، تاب می آورد؟

اگرچه خبر استعفای رستم قاسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی تکذیب شد، به نظر می رسد حامیان دولت تلاش ها برای فشار به دولت برای کنار زدن رستم قاسمی را جدی تر کرده اند.

تین نیوز

اگرچه خبر استعفای رستم قاسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی تکذیب شد، به نظر می رسد حامیان دولت تلاش ها برای فشار به دولت برای کنار زدن رستم قاسمی را جدی تر کرده اند.

به گزارش تین نیوز، «رستم قاسمی استعفا داد» این خبری است که روز گذشته رسانه اصولگرای تسنیم منتشر کرد و در ادامه نوشت:« شنیده ها از دولت حاکی از آن است که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از سمت خود استعفا داده و نامه استعفای خود را نیز تقدیم رئیس جمهوری کرده است. این در حالی است که هنوز منابع رسمی این خبر را تایید نکرده اند.»

خبر استعفای رستم قاسمی درحالی منتشر که او از روزی که به عنوان وزیر راه سکانداری این وزارت خانه را به دست گرفته است تا به اکنون گرفتار حواشی زیادی بوده است تا جایی که از تریبون رسمی مجلس تهدید شد که قبل از استیضاح، استعفا بدهد. با این حال، اگر چه وزارت راه و شهرسازی خبر استعفای این وزیر پرحاشیه را تکذیب کرد اما به نظر می رسد باید همین روزها منتظر استعفایی دیگر در دولت رئیسی باشیم.

از گم شدن دکل نفتی تا رسیدن به وزارت راه

رستم قاسمی که پیش از این با عنوان وزیر نفت دولت محمود احمدی نژاد شناخته می شد، در دوران حضورش در این وزارت خانه،با حواشی زیادی از جمله گم شدن دکل نفتی همراه بود که البته هیچ گاه تن به پذیرش این اتفاق نداد و گفته بود؛ «این دکل متعلق به بنیاد تعاون ناجا و صندوق بازنشستگی صنعت نفت بود و وزارت نفت در آن زمان و هم اکنون هیچ دخالتی در خرید دکل های نفتی ندارد.»

پس از آن نیز در سال ۹۹، اگر چه برای رسیدن به صندلی پاستور گام برداشت و ردای کاندیداتوری انتخابات برتن کرد اما، از فیلتر شورای نگهبان عبور نکرد و او نیز خود در صف حامیان ابراهیم رئیسی معرفی کرد. حمایتی که برای کرسی وزارت راه را به ارمغان آورد.

مشاوری که بازداشت شد

یکی دیگر از حواشی اطراف رستم قاسمی در چند ماه اخیر، بازداشت مشاور و بازرس ویژه وزارت راه بود. بنا به گفته اردشیر مطهری، نماینده مردم گرمسار و آرادان مأموران وزارت اطلاعات، قاسم مکارم شیرازی را دقیقاً سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دستگیر کرده اند. رستم قاسمی از زمان بازداشت مشاور و بازرس ویژه اش، به جای اینکه پاسخگوی ابهامات باشد روی تخت افتاده است. این درست نیست او باید بلند شود و پاسخگوی سؤالات و ابهامات مردم و نمایندگان باشد.

رستم قاسمی بعد از مدتی سکوت در نهایت تن به پاسخگویی دراین باره داد و گفت: «اینجانب به عنوان وزیر راه و شهرسازی، ضمن تأکید بر اعتماد کامل به نهادهای نظارتی دولت، رسیدگی دقیق و بدون ملاحظه درباره اتهام هر فرد در هر جایگاهی را لازم و واجب دانسته و آمادگی این وزارتخانه را برای همکاری در تکمیل تحقیقات و روشن شدن حقایق اعلام می کنم. لکن لازم است رسانه ها از گمانه زنی های بی پایه تا قبل از اثبات اتهام در مرجع صالح قضایی و خدشه به آبروی افراد، دوری کنند.» او چندی بعد بدون ارائه توضیحی خبر از آزادی مشاورش داد.

اما، همزمان با بازداشت مشاور عالی او، خبر بیماری رستم قاسمی نیز رسانه ای شد و نگرانی هایی را ایجاد کرد. تا جایی که سیدکریم حسینی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به اینکه «احتمال استعفای وزیر وجود دارد یا ممکن است مجلس اقدام به استیضاح کند؟»، گفت:« با توجه به اینکه ایشان کسالتی هم دارند و این کسالت هم مشخص است که ایشان را از انجام خیلی از وظایف ناتوان کرده است، اگر ایشان اقدام به استعفاء کنند، خیلی بهتر است. ولی اگر در نهایت چاره دیگری نبود، حتما مجلس به سمت استیضاح خواهد رفت.»

عکس های خصوصی رستم قاسمی لو رفت

انتشار تصاویری خصوصی رستم قاسمی در کنار خانمی که گفته می شود همسر دوم او است، حواشی دیگری را برای او رقم زد تا جایی که حدس و گمان ها برای استعفای او را شدیدتر کرد. بنا به روایت ها این عکس در زمان وزارت نفتی او و در مالزی گرفته شده است. این عکس با واکنش های زیادی در فضای مجازی و رسانه ای همراه بود خاصه آنکه در تصاویر منتشرشده همسر دوم آقای وزیر بدون حجاب حضور دارد.

اما، وزیر راه در واکنش به تصاویر منتشر شده از او در فضای مجازی و آیا قصد پیگیری دارد یا خیر گفت:« خود خداوند باید جوابگو باشد.»

حامیان دولت به دنبال کنار زدن رستم قاسمی از وزارت راه

اما انتشار خبر استعفای رستم قاسمی در رسانه اصولگرای نزدیک به دولت خبر از جدی تر شدن این اتفاق دارد. این احتمال آنجا قوی تر می شود که اظهارات برخی حامیان دولت طی روزهای اخیر خاصه بعد از انتشار عکس های خصوصی آقای وزیر را رصد کنیم.

این طیف از اصولگرایان حامی دولت اگرچه صریحا بر کنار گذاشته شدن رستم قاسمی از دولت بخاطر حواشی پیرامونش از یک سو و ناتوانی در تحقق وعده های دولت در حوزه مسکن از سوی دیگر تاکید دارند اما نمی خواهند هم رئیسی شخصا هزینه کنار زدن یکی از وزرایش را متحمل شود.

شاید از همین روست که زمزمه استعفای رستم قاسمی را بر سر زبان ها انداخته اند تا شاید خود آقای وزیر تن به کناره گیری بدهد. زمزمه ای که بعید به نظر نمی رسد همین روزها جدی شده و تبدیل به واقعیت شود.

رستمِ دولت در مسیر سعید محمد؟

اما نکته جالب در رصد تغییر و تحولات در دولت طی چند هفته اخیر آن است که از یک سو سعید محمد که از رقبای اولیه رئیسی در انتخابات بود و بعدها مزد حمایتش از رئیسی را با دبیری مناطق آزاد گرفته بود از دولت کنار گذاشته شد. از سوی دیگر خبر می رسد که رستم قاسمی که او نیز مزد حمایتش از رئیسی را با صندلی یک وزارتخانه گرفته بود در آستانه جدایی است.

از گوشه و کنار هم خبرهایی از اختلاف تیم اقتصادی رئیسی با محسن رضایی رقیب دیروز و معاون اقتصادی امروزش به گوش می رسد.

این خبرها و حواشی حکایت از آن دارد که رئیسی که دولتش را سهمیه ای و بدون تاکید اصلی بر تخصص بسته بود در عمر یک سال و نیمه خود مجبور به ترمیم کابینه شده و درحال هزینه دادن است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: قرن نو

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • پيرمرد 5 1

  برخي از كارهاي رستم قاسمي نامعقول است مثلا يكباره دستور انتقال تمام طرحهاي توسعه ريلي از شركت ساخت به شركت راه آهن را داد كه كاملا برخلاف روش وزير قبلي يعني اسلامي بود كه درصدد تفكيك كارهاي اين دو شركت بر اساس تخصص و مسئوليتهاي مشخص شده در اساسنامه ها بود. اين دستور سال گذشته رستم قاسمي به علت همين مشكلات به نتيجه نرسيد و فقط راه آهن شلمچه بصره به شركت راه آهن برگشت ولي اجراي آنهم به نتيجه نرسيده است.

 • ماه نشان 5 1

  آقاي قاسمي وعده هايي مي دهد كه توانش را نداره مثلا راه آهن سريع تهران مشهد را مي گويد مجوز گرفتم. از وزارت راه و سازمان برنامه و شركت راه آهن سوال كردم ولي اطلاعي نداشتند. مگر خودش براي خودش مجوز بنويسه.

 • رفيق 4 1

  اگر هنرمند است اول راه آهن تهران اصفهان را به نتيجه برساند كه اين پروژه مهم مثل ... در گل گير كرده

 • منصف 2 0

  وزير بايد برنامه داشته باشد بپرسيد برنامه قاسمي چه بوده و حالا بعد از يكسال و اندي چقدر از برنامه را عمل كرده؟ برنامه هاي ايشان :
  https://www.tinn.ir/fa/tiny/news-234567
  حالا آيا ارزيابي از فعاليت يكساله ايشان صورت گرفته؟‌چه كارهايي را كه وعده داده را در دست اقدام دارد و چقدر را انجام نداده يا رها شده؟
  به نظرم 50 درصد وعده ها در دست پيگيري است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید