| کد خبر: 90508 |

تین نیوز | رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به‌زودی کریدور شمالی ـ جنوبی ایران راه‌اندازی می‌شود که در آن صورت ارتباط کشورهای شمالی ایران با آب‌های آزاد دنیا در جنوب خلیج‌فارس و به تبع آن با سراسر دنیا تسهیل می‌شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، صبح امروز یکشنبه نهم خرداد در دیدار «میشاییل هویپل» شهردار وین و هیئت همراه، به سوابق روابط مسالمت‌آمیز ایران و اتریش در تاریخ دیپلماسی دو کشور اشاره کرد و گفت: در زمان جنگ عراق علیه ایران، سلاحی برای دفاع و بازدارندگی از اتریش گرفته بودیم که خیلی مؤثر بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که «گام اول و آخر مسائل مربوط به مذاکرات 1+5 و ایران در ماجرای برجام، در وین برداشته شد»، گفت: علاوه بر مهمان‌نوازی از چند گروه سیاسی در مهمترین مسئله‌ای که جهان به آن توجه داشت، رویکرد میزبان نیز در سیر مذاکرات بی‌تأثیر نبود و ما از دولت اتریش به خاطر استقبال از تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.

هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر شیوه‌های مرسوم دنیا برای رونق چرخ‌های اقتصاد، گفت: براساس مطالعات اقتصاد کشورها، متوجه شده بودم که اقتصاد اتریش ترکیبی از نهادهای دولتی و بخش خصوصی است، که می‌تواند برای دیگر کشورها موردتوجه قرار گیرد.

وی تصویب و اجرای برجام را آغازی برای تحول جدید روابط دنیا با ایران دانست و گفت: وجود نیروهای مستعد و تحصیلکرده در ایران و سهولت دسترسی به خاطر سواحل طولانی و وجود بنادر متعدد، دو ظرفیت مهم ایران و کشورهای دنیاست که زمینه تحول روابط و گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری با  لغو تحریم‌ها برداشته شد.

هاشمی رفسنجانی با برشمردن ویژگی‌های جغرافیای ایران در منطقه خاورمیانه، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای رفت‌وآمدهای هوایی مسافران، انتقال ابزار و تکنولوژی اطلاع‌رسانی، مانند فیبر نوری و خطوط لوله انرژی را برای اقتصاد جهانی مهم دانست و گفت: به‌زودی کریدور شمالی ـ جنوبی ایران راه‌اندازی می‌شود که در آن صورت ارتباط کشورهای شمالی ایران با آب‌های آزاد دنیا در جنوب خلیج‌فارس و به تبع آن با سراسر دنیا تسهیل می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گسترش مترو در کلان‌شهرهای ایران را از دیگر برنامه‌های کشور دانست و با اشاره به تجربیات ارزشمند چند کشور اروپایی در این زمینه گفت: مدیران شهرهای بزرگ دنیا می‌توانند با استفاده‌های متقابل از تجربیات همدیگر در این راه گام‌های اساسی بردارند که با توجه به افزایش خودروها در دنیا، نیاز اجتناب‌ناپذیر آینده خواهد بود.

وی در پاسخ به گلایه شهردار وین از روحیه استکباری بعضی از کشورها برای چپاول ملت‌ها به‌خصوص در شمال آفریقا و خاورمیانه، گفت: روحیه کشورهایی که خود را بالاتر از ظرفیت‌های موجود می‌بینند، چنین است و متأسفانه فکر می‌کنند با گسترش دامنه تحریم‌ها می‌توانند دیگران را در راستای برآورده شدن خواسته‌های سیاسی خود، تحت‌فشار قرار دهند.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به گفتار و رفتار متناقض اروپایی‌ها در خصوص پناه‌جویان، گفت: از یک سو اعلام می‌کنند که هزاران نفر را که در دریا غرق شده بودند از آب گرفتیم و از طرف دیگر در خصوص پناه‌جویان جنگ که از سر استیصال و از راه‌های خطرناک به اروپا پناه می‌برند، سختگیری می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از چگونگی رشد و افزایش کیفی و کمی تروریست‌ها در جهان که این روزها اعلام می‌کنند تعداد آنان در لیبی سه برابر ارتش رسمی آن کشور است، گفت: آنانی که در طول تاریخ منابع ملت‌ها را چپاول کردند و سودهای کلان اقتصادی بردند، باید برای اقناع جوانان خشمگین از همکاری استعمار و استبداد، اقدامات ریشه‌ای انجام دهند، در غیر این صورت خطر حضور این تروریست‌های بدون سرزمین، دامن کشورهای دیگر را نیز خواهد گرفت.

وی با خطرناک دانستن هسته‌گذاری‌های تروریسم در اکثر مناطق دنیا، اظهار داشت: کسی که خود را آلوده به باندهای تروریسم می‌کند و تمام راه‌ها برای زندگی سالم اجتماعی به رویش بسته می‌شود و حتی خانواده و دوستان هم او را نمی‌پذیرند، خیلی سریع فریب ظاهرسازی‌های تروریست‌ها را می‌خورد و در این راه باید عقلای جهان کارهای ریشه‌ای کنند.

هاشمی رفسنجانی، با اشاره به تجربیات ارزشمند ایران در مبارزه با گروه‌های تروریسم و امنیت مثال‌زدنی ایران در کانون ناامنی‌های منطقه، خاطرنشان کرد: دشمنی با ایران اولین هدف عقیدتی تروریست‌هایی بود که با ریشه تاریخی در عربستان، شیعه را مهدورالدم می‌داند، اما در تمام تلاش‌های خود برای نفوذ به ایران، شکست خوردند و تازه‌ترین مصداق امنیت ایران، برگزاری انتخاباتی پرشور و هیجانی برای مجلس خبرگان رهبری و  مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور است.

میشاییل هویپل نیز در آغاز این دیدار با تأکید بر روحیه مهمان‌نوازی ایران، هدف از سفر خویش را تقویت روابط دو شهر تهران و وین دانست و گفت: به قول چینی‌ها، طولانی‌ترین راه‌ها با گام‌های اول شروع می‌شود.

شهردار وین با ارائه گزارشی از برنامه‌های سفر خویش به ایران، گفت: پس از شنیدن زیبایی‌های اصفهان، امروز به آنجا می‌رویم تا عصر با شهردار آنجا در خصوص گسترش همکاری‌ها مذاکره کنیم.
وی زمینه‌سازی برای همکاری بانکی دو کشور را از ضرورت‌های تقویت روابط دو جانبه و فعالیت تجار و بازرگانان دانست و گفت: اگر بانک‌های دو کشور با هم تعامل کنند، علاوه بر رونق اقتصاد و تجارت،
اعتماد سرمایه‌گذاران نیز افزایش می‌یابد.

شهردار وین گسترش، تعمیم، پایدار کردن و شکل دادن به همکاری‌های پراکنده دو کشور را از اهداف کلان سفر خویش خواند و گفت: حوزه‌های مختلف و گسترده‌ای برای همکاری‌ها وجود دارد که در این سفر برای سازمان دادن به همکاری‌ها با مسئولان مربوطه در جمهوری اسلامی مذاکره می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم.

میشاییل هویپل در خصوص میزبانی اتریش از مسئولان مذاکره‌کننده تیم‌های هسته‌ای 1+5 و ایران، این اقدام دولت متبوع خود را انسانی و در راستای تقویت صلح و آرامش جهانی دانست و گفت:  اتریش داوطلبانه از فعالیت‌های هسته‌ای کنار کشیده، اما برای انرژی آب و پسماند، زمینه‌های علمی و عملی فراوانی برای همکاری با ایران وجود دارد که امیدواریم در دوره جدید، شروع شود و گسترش
یابد.

شهردار وین با بیان این جمله که «تحریم و خشونت هیچ‌وقت مؤثر نبوده و نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند
این تفکر را از مردم اتریش بگیرد»، گفت: نمایندگان دو حزب اتریش معتقدند که با سیاست تحریم، دنیا روی آرامش نخواهد دید و آنچه در انفجارات تروریستی پاریس دیدیم، نمونه‌ای کوچک از خطر احتمالی افزایش حضور تروریسم در همه جای دنیاست که باید با کار اجتماعی، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان، جلوی رشد اندیشه‌های تروریسم را گرفت که البته گسترش تحریم علیه دیگر کشورها، متضاد چنین سیاستی است.

میشاییل هویپل با ستایش امنیت ایران، گفت: در اروپا همه به این نتیجه رسیدند که ایران تنها فاکتور امیدبخش در منطقه است و مطمئناً خیلی از گروه‌هایی که از کشورهای متعدد به ایران می‌آیند علاوه بر اهداف اقتصادی، می‌خواهند بررسی کنند که عامل امنیت ایران در منطقه پرآشوب چیست؟

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین