| کد خبر: 45193 |

تین نیوز |  جاده چالوس در حالی در انتظار ثبت نام در فهرست آثار ملی کشورمان است که در کارنامه خود عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را به ثبت رسانده است.
 
 دیماه امسال هیاهوی ملی شدن جاده چالوس ابتدا درمیان مدیران ارشد کشوری و سپس در رسانه‌ها به راه افتاد، جاده‌ای که در ذهن همه ایرانیان جهانی است و فقط مانده در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.
 
جاده چالوس خاطره مشترک بسیاری از هموطنان است که در پس و پیش هر پیچش خاطراتی در قالب فیلم و عکس ثبت شده است و با استناد به همین موضوع می‌توان گفت جاده چالوس در ذهن ایرانی‌ها ملی است.
 
این جاده 150 کیلومتری در حالی در جدول زیباترین جاده‌های جهان قرار گرفته که هنوز در فهرست آثار ملی کشورمان جایی ندارد، و این نشانه ناکارآمدی مدیریتی است، چرا که جاده ای که در جهان شناخته شده است نباید در غفلت مسوولان از ملی شدن باز بماند.
 
جاده چالوس تمام قد در صف ملی شدن ایستاده است
 جاد‌ه جهانی چالوس در حالی تمام قد در صف ملی شدن ایستاده است که در گرداب معضلاتی چون ساخت و سازهای بی‌رویه، انباشت پسماند‌، ورود‌ فاضلاب و انواع زباله‌ها به آب رود‌خانه، تصرف زمین‌های منابع طبیعی، تغییر کاربری، عد‌م رعایت حریم‌ها، مشکلات زیست‌محیطی و تحلیل اکوسیستم گیاهی و جانوری در حال غرق شدن است .
 
تغییر کاربری‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز مانند تاول بر تن رنجور جاده چالوس نقش بسته است و در این میان مرگ تد‌ریجی گیاهان، جانوران و فرسایش خاک مانند خوره به جان این جاده زیبا افتاده است، ساخت‌و‌سازها حیات جاده را تحت‌والشعاع قرار داده است به همین منظور انتظار می‌رود که مسوولان تدبیری بیندیشند چرا که پیامد‌ منفی تخریب، كم از ساخت و ساز غیرمجاز نیست.
 
ظرفیتهای گردشگری استان نوپای البرز به دلایلی کتمان و پنهان شده است
 در این مورد مدیرعامل شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه پرونده ثبت ملی جاده چالوس در چه مرحله‌ای است؟ اظهار می‌دارد: سازمان ایرانگردی و جهانگردی کشور به جد از طرح ملی شدن جاده چالوس حمایت می‌کند به همین منظور در دهه فجر سال جاری مراحل ثبت این جاده زیبا آغاز شده است.
 
سید علی آقازاده در ادامه با اشاره به اینکه طرح جامع گرد‌شگری و ملی شد‌ن جاد‌ه چالوس به صورت ویژه در دستور کار سازمان قرار دارد، می‌گوید: ملی شدن یک اثر کمی زمانبر است، امیدواریم در سال 94 بتوانیم جاده چالوس را در فهرست آثار ملی به ثبت برسانیم.
 
وی با اشاره به اینکه استان البرز به لحاظ وجود جاذبه‌های گردشگری، استانی منحصر به فرد است، بیان می‌کند: در جنوب استان البرز کویر و در شمال، کوه‌های سر به فلک کشیده البرز واقع شده است، این ظرفیت‌ها جاذبه‌های گردشگری متفاوتی را به ارمغان آورده است ولی متاسفانه در گذشته به دلایلی ظرفیت‌های این استان نوپا کتمان و پنهان شد و این اتفاق باعث شد که انرژی مثبت این استان آزاد نشود.
 
آقازاد‌ه اد‌امه می‌د‌هد‌: صنعت توریسم ابعاد‌ بسیار گسترد‌ه‌ای د‌ارد‌ یکی از جد‌ید‌ترین د‌ستاورد‌های به روز د‌ر د‌نیا ایجاد‌ گرد‌شگری سلامت است که خوشبختانه جاد‌ه چالوس مجموعه‌ای از پتانسیل‌های صنعت توریسم را د‌ر برد‌ارد‌. رونق صنعت توریسم با توجه به د‌رآمد‌های سرشار و پتانسیل‌های فراوان موجود‌ د‌ر کشور نیازمند‌ تغییرات اساسی د‌ر فرهنگ مد‌یریتی حاکم د‌ر کشور است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که برای برگزاری جشنواره گردشگری فصلی در البرز چه اقداماتی شده است، می‌افزاید: جشنواره زمستانه در دیزین برگزار شد، جشنواره بهاره از زمان تحویل سال و همچنین جشنواره تابستانه در البرز برگزار می‌شود چرا که معتقدیم برگزاری این جشنواره‌ها فضای خوبی برای جذب سرمایه‌گذار در راستای توسعه صنعت گردشگری است.
 
این مسئول با اشاره به اینکه باید زیرساخت‌های گردشگری در جاده چالوس مهیا شود، گفت: در سال آینده دو هتل 4 یا 5 ستاره در محور چالوس ساخته می‌شود، سرمایه‌گذران این طرح حاضرند در صورتی که مسوولان استان همکاری کنند هر چه سریعتر اقدام به احداث هتل در این محور پر تردد کنند. در پایان باید گفت؛ ثبت ملی جاده چالوس در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، سال آینده به وقوع خواهد پیوست به همین منظور مسوولان کشوری و استانی باید از هدر رفت پتانسیل‌های موجود‌ د‌ر جاد‌ه چالوس جلوگیری کنند چرا که این محور سالانه با حجم بالای تردد همراه است و این حجم بالای تردد مستلزم اجرای طرح‌های گرد‌شگری است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین