| کد خبر: 171374 |

با توجه به تعدد پروژه‌های راه‌سازی مهم در استان اصفهان، حمیدرضا امیرخانی، معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان آخرین وضعیت این پروژه‌ها را توضیح داد.

تین‌نیوز | 

با توجه به تعدد پروژه‌های راه‌سازی مهم در استان اصفهان، حمیدرضا امیرخانی، معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان آخرین وضعیت این پروژه‌ها را توضیح داد.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امیرخانی درخصوص پروژه‌های در دست اقدام، احداث و بهره‌برداری در حوزه راه در استان اصفهان به‌عنوان یکی از استان‌های مهم در حوزه ترانزیت کالا و مسافر گزارشی را ارائه داد که مجموعه اقدامات صورت گرفته تا مردادماه ۱۳۹۷ به تفکیک ارائه‌شده است.

آزادراه کنارگذر شرق اصفهان

کنارگذر شرقی اصفهان به‌عنوان یک پروژه آزادراهی به طول ۹۳ کیلومتر در سه قطعه طراحی‌شده است. قطعات اول و دوم با توجه به حضور سرمایه‌گذار و انتخاب پیمانکار با طول 64 کیلومتر درحال انجام است.

طبق برنامه‌ریزی اعلام‌شده قرار است تا پایان شهریورماه ۹۷ قطعه یک به بهره‌برداری رسیده و قطعه دوم هم تا پایان سال‌جاری یا نهایتاً خردادماه سال آینده قابل بهره‌برداری باشد.

قطعه سوم هم به طول  ۳۰ کیلومتر در مرحله مذاکره با سرمایه‌گذاران و همچنین شهرداری اصفهان است و با امضای تفاهم‌نامه‌ها در شهریورماه قرارداد امضا خواهد شد.

آزادراه کنارگذر غرب اصفهان

طول این آزادراه حدوداً ۱۲۵ کیلومتر است که از این میزان ۱۱۰ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده است و برای ساخت ۱۵ کیلومتر باقی‌مانده درحال عقد قرارداد با سرمایه‌گذار هستند.

 آزادراه اصفهان-شهرضا-ایزدخواست

یکی دیگر از پروژه‌های آزادراهی در استان اصفهان که درحال پیگیری انجام کارهای آن هستند، آزادراه اصفهان-شهرضا-ایزدخواست شیراز است. کارهای این پروژه از سمت فارس انجام‌شده است اما از سمت استان اصفهان که طول آن ۱۱4 کیلومتر است هنوز در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار است.

144 کیلومتر پروژه بزرگراهی در استان اصفهان

در استان اصفهان 144 کیلومتر بزرگراه در دست احداث است که از این میزان طبق آمار معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان ۱۱۰ کیلومتر پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی داشته است.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این امیدواری وجود دارد که ۸۰ کیلومتر آن تا هفته دولت به بهره‌برداری برسد و طبق هدف‌گذاری صورت گرفته تا دهه فجر سال‌جاری مجموع 144 کیلومتر افتتاح و قابل بهره‌برداری باشد.

پیشنهاد درخصوص تبدیل ۳ بزرگراه به آزادراه در استان اصفهان

درخصوص تبدیل بزرگراه به آزادراه و دریافت عوارض، سه پیشنهاد در استان اصفهان وجود دارد. محور نخست محور اردستان-نائین-یزد به طول ۱۲۰ کیلومتر است که پیشنهادشده از بزرگراه به آزادراه تبدیل وضعیت داشته باشد.

محور دیگر اصفهان-دلیجان-سلفچگان به طول ۲۲۲ کیلومتر و دیگر محور مدنظر برای تبدیل به آزادراه محور نائین-اصفهان به طول 140 کیلومتر است.

 راه روستایی

در استان اصفهان حدوداً ۱۹۲ کیلومتر راه روستایی درحال احداث است. از این میزان اداره کل راه و شهرسازی استان به‌دنبال این است که تا هفته دولت ۲۸ کیلومتر از این راه‌ها را به بهره‌برداری برساند.

کریدورهای استان اصفهان

این استان دارای چهار کریدور عبوری شامل ۳ کریدور شمال-جنوب و یک کریدور شرق-غرب است.

سه کریدور شمال-جنوب استان اصفهان عبارت‌اند از: تهران-کاشان-نطنز-اردستان-یزد-کرمان-بندرعباس، تهران-قم- سلفچگان-اصفهان-شیراز و انزلی-رشت-تهران-ساوه-دلیجان-اصفهان-شیراز-بوشهر.

کریدور شرق - غرب استان اصفهان نیز عبارت است از: خوزستان-لرستان-اصفهان-یزد– خراسان رضوی.

همه این کریدورها درحال بهره‌برداری و زیر بار ترافیک قرار دارند اما در برخی نقاط نیاز به ارتقاء و بهسازی دارند.

 بنادرخشک

اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان با توجه به اهمیت وجود بنادرخشک و اینکه مرکز این استان ازلحاظ حمل بار در رتبه نخست و حمل مسافر در حوزه مهاجرپذیری و توریسم در رتبه سوم قرار دارد توجه ویژه‌ای روی این موضوع دارد.

از همین رو دونقطه یعنی شهر نائین و شهرستان اصفهان نقاط پیش‌بینی‌شده برای ایجاد بندر خشک معرفی‌شده‌اند که به‌زودی یکی از این مناطق برای احداث اولین بندر خشک استان انتخاب خواهد شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین