| کد خبر: 263818 |

فرصت های ترانزیتی ایران

زوج کشورهایی که می توانند از طریق ایران به هم متصل شوند، اگر از ایران عبور کنند، از نظر زمانی و هزینه برایشان مطلوبیت دارد.

تین نیوز

کارشناس حوزه حمل و نقل گفت: نقطه های مبدا و مقصدی که از طریق کریدورهای شمال جنوب و کریدور شرق غرب، به هم متصل می شوند، می تواند به عنوان فرصت های ترانزیتی ایران در نظر گرفته شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، محمد جواد شاهجویی بیان کرد: زوج کشورهایی که می توانند از طریق ایران به هم متصل شوند، اگر از ایران عبور کنند، از نظر زمانی و هزینه برایشان مطلوبیت دارد و سهولت بیشتری دارند؛ فرصتی برای آنهاست؛ زوج کشورهایی مثل روسیه امارات، روسیه عربستان، هند گرجستان، مثال های متعددی در این زمینه هستند. همه کشورهایی که دو سر طیف شمال جنوب و شرق غرب وجود دارند، فرصت هایی هستند برای اینکه تجارتشان را از مسیر ایران عبور دهند و بدین ترتیب ترانزیت از ایران شکل بگیرد.

شاهجویی همچنین گفت: کشورها اگر مسیر ساده ای برای حمل و نقل دریایی داشته باشند، معمولا از حمل و نقل دریایی به سمت حمل و نقل زمینی نمی آیند؛ مطلوبیت هزینه و فرآیند در حمل و نقل دریایی برای تجارت های با حجم بالا بیشتر است. اما اینکه برخی کشورها تلاش می کنند تجارتشان را روی زمین بیاورند؛ به مسائل مختلفی مربوط است؛ یکی از مسایل شاید کوتاه کردن زمان و کم کردن هزینه باشد، اما مسایل دیگر از جمله محدودیت های ژئوپلتیکی هم وجود دارد که باعث می شود کشورها برای تجارت بین المللی به سمت حمل و نقل زمینی بروند.

وی افزود: در حمل و نقل زمینی، بین ریل و جاده اگر ما بخواهیم از منظر کشوری نگاه کنیم، به نفعمان است که جاده هایمان مستهلک نشود، سوخت یارانه ای کمتری به ترانزیت خارجی بدهیم و عمده بار را از شبکه ریلی ترانزیت کنیم؛ البته از منظر صاحب کالا تفاوت چندانی ندارد که کالایش از طریق ریل عبور کند یا جاده و بیشتر به نفع میزبان است که بار از روی ریل عبور کند. البته اینکه امنیت حمل و نقل ریلی بالاتر است هم می تواند مطلوبیت هایی برای تجار بین المللی داشته باشد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.