| کد خبر: 1241 |

تین نیوز |  فرماندار ایالت بلوچستان پاکستان گفت: چابهار دروازه تجارت و توسعه اقتصادی، ترانزیت و حمل ونقل کالا به افغانستان و کشورهای منطقه است.

ˈمحمدخان آچک زهیˈ که در راس هیاتی به چابهار سفر کرده روز دوشنبه پس از دیدن بندر و منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار و برخی واحدهای تولیدی در نشستی در فرمانداری چابهار افزود: سه کشور همسایه ایران، پاکستان و افغانستان در تلاش هستند در سایه صلح و دوستی برای ارتقاء همکاریهای اقتصادی به منظور رفاه و آبادانی اقدامات جدی و عملی بکار گیرند.
 
وی گفت: از 15 سال پیش چابهار به عنوان دروازه ورود کالا به افغانستان مطرح بوده و امروز نیز این راهبرد همچنان مورد توجه است.
 
او افزود: فعالیتهای اقتصادی در نقاط مرزی و افزایش بازارچه های مرزی، رفاه اقتصادی مردم مرزنشین در کشورهای همسایه و در نهایت افزایش امنیت در این نقاط را به ارمغان می آورد.
 
وی اظهار امیدواری کرد با انجام سفرهای متقابل مقامات ایرانی به پاکستان زمینه های توسعه فعالیتهای اقتصادی بین دوطرف مهیا و آسانتر شود.
 
حکمران ایالت بلوچستان پاکستان گفت: از سه هفته پیش در زمینه افزایش همکاریهای اقتصادی دو استان هم مرز بلوچستان پاکستان و سیستان و بلوچستان ایران روابط و تعامل مشترکی میان مسوولان دو کشور فراهم شده تا با ارتقاء روابط اقتصادی در نقاط مرزی بسیاری از مشکلات فعلی دو سوی مرز به ویژه ناامنی ریشه کن شود.
 
وی ادامه داد: چابهار دارای ظرفیتهای فراوانی است که علاوه بر کمک به توسعه اقتصادی و ثبات اجتماعی مردم ایران می تواند مردم دیگر کشورهای منطقه را از نظر اقتصادی تحت تاثیر قرار دهد.
 
آچک زهی گفت: هیچ شک و انکاری در همکاریهای دو کشور ایران و پاکستان و مشترکات فراوان آن وجود ندارد و حتی تا 200 سال پیش زبان مردم پاکستان فارسی بوده است.
 
حکمران ایالت بلوچستان پاکستان افزود: بر همین اساس نخستین توافقات توسعه همکاریهای منطقه ای بین ایران، افغانستان، ترکیه و پاکستان تحت عنوان انجمن توسعه منطقه ای که به اکو تغییر نام پیدا کرده ایجاد شده است.
 
او با اشاره به احیاء و تشکیل کمیسیون مشترک مرزی ادامه داد: در این کمیسیون معاون استاندار و سرکنسول ایران و همتایان پاکستانی پیرامون مسائل مورد نظر به بحث و گفت و گو پرداخته و مصوب شد کمیسیون مشترک مرزی هر شش ماه یک بار تشکیل شود تا دو کشور در خصوص حوادث و اتفاقات مرزی تبادل اطلاعات کنند.
 
فرماندار چابهار نیز در این نشست با اشاره به مشترکات فرهنگی، قومی، دینی و مذهبی ایران و پاکستان گفت: امنیت مردم ایران امنیت مردم پاکستان است لذا همه باید تلاش کنیم در سایه ارتقاء تعاملات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی روند توسعه و پیشرفت کشورهای اسلامی را شتاب بخشیم.
 
ˈ ایرج حیدریˈ افزود: بنادر گوادر و چابهار رقیب یکدیگر نیستند بلکه توسعه هر کدام از این بنادر می تواند سبب شتاب یافتن بندر دیگر شود و با افزایش فعالیتهای اقتصادی و همکاریهای مشترک خرده ناامنیها و شرارتهای موجود در نقاط مرزی دو کشور نیز از بین خواهد رفت.
 
عضو هیات مدیره منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار نیز در این نشست با بیان اینکه افزایش فعالیتهای اقتصادی مشترک دو استان هم مرز ایران و پاکستان می تواند عاملی تعیین کننده در بهبود وضعیت امنیتی دو سوی مرز شود خواستار تسهیل در روند صدور روادید و رفت و آمد شهروندان دو سوی مرز شد.
 
ˈسعید رضازهیˈ با اشاره به حضور گسترده فعالان افغان در چابهار و تلاش آنان برای ایجاد کسب و کار در حوزه های مختلف گفت: فرصتهای اقتصادی بسیار زیادی در حوزه های مختلف از جمله صنایع، بازرگانی، تجارت، گمرک و ترانزیت در چابهار وجود دارد که می تواند سرمایه گذاران پاکستانی را برای فعالیت به این منطقه راهبردی سوق دهد.
 
وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به تاکید حکمران ایالت بلوچستان پاکستان بر ارتقاء همکاریهای اقتصادی و همچنین ایفاء نقش نهادهای مدنی و اقتصادی، در آینده نزدیک شاهد سفر متقابل فعالان اقتصادی ایران به پاکستان و بالعکس برای توسعه همکاریها باشیم.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین