| کد خبر: 65138 |

تین نیوز |  مرسدس بنز یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان خودرو در جهان است. درواقع، اعتبار کارل بنز به دلیل ساخت اولین اتومبیل مناسب در سال ۱۸۸۶ برای تبدیل این برند به پیشتاز خودروسازی جهان کافی است.به گزارش پدال نیوز، مرسدس بنز یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان خودرو در جهان است. درواقع، اعتبار کارل بنز به دلیل ساخت اولین اتومبیل مناسب در سال 1886 برای تبدیل این برند به پیشتاز خودروسازی جهان کافی است. وقتی صحبت از قدمت 129 ساله مرسدس بنز می‌شود، داشتن یک لیست بلند بالا از خودروهای افسانه‌ای تعجبی ندارد. به‌طوری‌که محدود کردن لیست به 11 خودرو برای ما بسیار دشوار بود. بااین‌وجود، در اینجا ما 1+10 مدل افسانه‌ای مرسدس بنز در طول تاریخ را قرار داده‌ایم. علت این‌که این لیست را 1+10 نام‌گذاری کردم این است که یکی از مدل‌ها در سال 2016 عرضه می‌شود و در لیست وب‌سایت autoguide قرار نداشت. اما به‌شخصه نبودن آن در این لیست را دور از انصاف دیدم.

ترتیب قرارگیری در لیست بر اساس تاریخ تولید مدل‌ها است.

1. مرسدس بنز بنز پتنت-موتورواگن: 1886

این فقط یکی از وسایل نقلیه مهم مرسدس بنز در طول تاریخ نیست، بلکه مهم‌ترین وسیله نقلیه در طول تاریخ خودروسازی است. در 29 ژانویه 1886، کارل بنز سه‌چرخه‌ای را که با موتور گازسوز حرکت می‌کرد، به شماره 37435 در دفتر ثبت اختراعات آلمان، در شهر برلین ثبت کرد. این خودرو نخستین اتومبیل در صنعت خودروسازی بشمار می‌آید.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

این خودرو سه‌چرخه به یک موتور 1.0 لیتری یک سیلندر مجهز بود که در پشت آن نصب شده بود. این موتور قدرتی معادل دو-سوم یک اسب‌بخار را به چرخ عقب منتقل می‌کرد. کارل بنز، رفته‌رفته آن را تکمیل کرد و درنهایت اولین خودرو در نخستین شرکت خودروسازی به تولید رسید.
 
2. مرسدس بنز SSK (از 1928 تا 1932)

مرسدس بنز SSK اولین خودرو اسپرت واقعی است. طراحی این شاهکار توسط فردیناند پورشه انجام شده بود. بله، کسی که بعدها کمپانی پورشه را تأسیس کرد.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

SSK یک مدل بر اساس یک نسخه کوتاه شده از رودستر S، البته سبک‌تر و زیرک‌تر از آن بود. این رودستر قدرت خود را از یک موتور شش سیلندر 7.0 لیتری همراه سوپرشارژر که توانی بین 200 تا 300 اسب‌بخار (بسته به تیون دقیق خودرو) برخوردار بود. قدرت این شاهکار شگفت‌انگیز در سال 1928، منجر به موفقیت آن در بسیاری از مسابقات شد. توانایی شگفت‌انگیز دیگر موتور تولید بیش از 677 نیوتن‌متر گشتاور بود.
 
3. مرسدس بنز 300 SL (از 1954 تا 1963)

هر خودروساز دارای یک نماد است، 300 SL می‌تواند یک نماینده درخور برای این خودروساز اصیل باشد. البته SLR مک‌لارن، SLS AMG و AMG GT، هر سه از سوپرکارهای مدرن مرسدس هستند، پس چرا این خودرو اسپرت کوچک از سال 1950 تاکنون یک خودرو افسانه‌ای است؟
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

به‌هیچ‌وجه نمی‌توان منکر این شد که این رودستر ازهرجهت مجلل است. طراحی درب‌های گالووینگ به‌تنهایی برای جذابیت این خودرو کافیست. اما، مهم‌تر از آن، این است که در سال 1954، 300 SL سریع‌ترین اتومبیل موجود در سراسر جهان بود و برخی آن را اولین سوپر ماشین تاریخ صنعت خودروسازی می‌دانند. این خودرو همچنین اولین دارنده موتور با انژکتور مستقیم یا Direct Injection بود و از همه نظر یک شاهکار فوق‌العاده محسوب می‌شد.

در زیر کاپوت آن یک موتور شش سیلندر 3.0 لیتری با توان 212 اسب‌بخار قرار داشت، که این کوپه 1088 کیلوگرمی را به سرعت 260 کیلومتر بر ساعت می‌رساند، سرعتی که تا به آن زمان هیچ خودروی خیابانی تولید انبوهی به آن دست نیافته بود. از همه مهم‌تر، در طراحی خودرو همه جوانب برای داشتن نهایت کارایی در نظر گرفته‌شده بود و این یک ماشین مسابقه برای خیابان‌ها بود.
 
4. مرسدس بنز C111: سال 1960

دیدن یک خودروی مفهومی در یک لیست از بهترین وسایل نقلیه‌ای که تاکنون تولید شده، ممکن است کمی غیرمعمول باشد، اما C111 یک نماد برای مرسدس بنز است. C111 گوه شکل هنگامی‌که برای اولین بار در دهه 60 رونمایی شد، در نگاه اول بسیار متفاوت از دیگر محصولات مرسدس بود، اما در اصل به‌عنوان یک بستر آزمایشی برای یک موتور دوار در نظر گرفته شده بود.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

در طول دهه بعد، موتورهای مختلفی از جمله چند موتور دیزلی قدرت C111 را تأمین می‌کردند. این سوپر اسپرت همچنین یک لیست کامل از رکورد سرعت را در زمان خود به ثبت رسانده است. اگرچه C111 هرگز به تولید انبوه نرسید، اما میراث و موقعیت نمادین خود را به اندازه کافی تا معرفی مدل مفهومی C112 در سال 1991 حفظ کرد. متأسفانه، این مدل هم هرگز ساخته نشده است.
 
5. مرسدس بنز 600 پولمن: 1964

در سال 1963، مرسدس بنز در نهایت سدان لوکس خود را به نام 600، در دو نوع لیموزین و سدان معرفی کرد. نام پولمن، به خاطر فاصلهٔ طولانی دو محور و قرار گرفتن صندلی‌های عقب به صورت روبروی هم بود.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

این خودرو آن‌قدر بزرگ و سنگین بود که مرسدس بنز ناچار به ساخت یک موتور قدرتمند 6.3 لیتری V8 جدید شد. اما مهم‌ترین ویژگی این ماشین استفاده از سیستم هیدرولیک برای کنترل صندلی‌ها، درب‌ها، پنجره‌ها و سانروف است.

تعداد اندکی از لیموزین‌ها به صورت لندولیت ساخته شدند به‌طوری که قسمتی از سقف که بالای کابین عقب قرار دارد، به صورت کانورتیبل است. این مدل برای استفاده سران کشورها ساخته شد، ازجمله برای پاپ، دولت آلمان و شاه سابق ایران.
 
6. مرسدس بنز 190E 2.5-16 ایولیشن II: (سال 1990)

مرسدس بنز 190E 2.5-16 ایولیشن II برای یک هدف ساخته شده بود – به زانو در آوردن ب‌ام‌و M3 در مسابقه DTM. این مدل یک نسخه ویژه از سدان کامپکت 190E با موتور 16 سوپاپ 2.5 لیتری چهار سیلندر، بود. با تغییرات انجام شده توسط Cosworth، ایولیشن II از قدرت 232 اسب‌بخار، بهره می‌برد.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

ایولیشن II به‌واسطه کیت بدنه خاصی که بر روی 190E 2.5-16 نصب شده بود، به‌سادگی از آن، قابل‌تشخیص بود. بال عقب عظیم همراه کیت بدنه آن به چسبندگی آن در پیست مسابقه کمک می‌کرد.
 
7. مرسدس بنز 500E (از 1991 تا 1994)

مرسدس بنز 500E یک سدان اسپرت فوق‌العاده محسوب می‌شود. این سدان سایز متوسط دارای یک سیستم تعلیق منحصربه‌فرد و ترمزهای بزرگ‌تر در هر چهار چرخ خود است و در زیر کاپوت آن نیز از یک موتور 5٫0 لیتری V8 با توان 322 اسب‌بخار و گشتاور 480 نیوتن‌متر قرار گرفته است.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

طراحی و توسعه آن به صورت مشترک توسط مرسدس بنز و پورشه انجام شده بود و کیفیت ساخت این خودرو بسیار خاص بود. حاصل کار این دو غول خودروسازی یک سدان اسپرت بسیار مجلل بود که مجهز به تمام فناوری‌های روز آن زمان شده بود.
 
8. مرسدس بنز CLK GTR (از 1998 تا 1999)

مرسدس بنز CLK GTR یکی از بهترین خودروهای اسپرت است که تاکنون ساخته شده است. با بازگشت به آن روزها مرسدس بنز CLK GTR یکی از معدود وسایل نقلیه دیوانه‌وار در رقابت‌های FIA GT1 بود و بدون یقین این یک مدل رؤیایی است.

به غیر از چند نمونه از مدل کانورتیبل آن، تنها 26 نسخه از این خودرو مسابقه‌ای ساخته شده است. GTR هیچ چیز مشترکی با کوپه CLK ندارد و تنها از چند نماد سبک ظاهری آن بهره برده است.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

این خودرو در زیر کاپوت خود از یک موتور برجسته V12 با ظرفیت 6٫9 لیتری برخوردار بود که توان 604 اسب‌بخار و گشتاور 775 نیوتن‌متر را به چرخ‌ها می‌رساند.

در GTR همه چیز برای داشتن یک مسابقه بسیار آسان فراهم شده بود. در زمان خود یک مدل سریع و گران قیمت بود، و در حال حاضر هم ارزش این اتومبیل بیشتر از گذشته شده است.
 
9. مرسدس بنز SL 65 AMG سری بلک (از 2008 تا 2011)

مرسدس بنز SL 65 AMG یک رودستر هیولا بود. این خودرو با سقف شناور همراه یک موتور 6.0 لیتری V12 توربوشارژ، که گشتاور عظیم 1003 نیوتن‌متر تولید می‌کرد عرضه می‌شد. اما مرسدس بنز تنها به SL 65 اکتفا نکرد و سری بلک آن را نیز روانه بازار کرد.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

 

قدرت پیشرانه مدل بلک از 604 به 661 اسب‌بخار افزایش یافته بود و البته وزن آن نیز در مقایسه با مدل استاندارد در حدود 250 کیلوگرم کاهش یافت. بدنه گسترده‌تر و آئرودینامیکی‌تر به همراه سیستم جدید انتقال قدرت با واکنش سریع‌تر، تایرهای جدید و ترمزهای بزرگ‌تر مرسدس بنز SL 65 AMG سری بلک را از هر نظر شگفت‌انگیز کرده است.
 
10. مرسدس بنز SLR مک‌لارن استرلینگ ماس 2009

چه چیزی بهتر از یک سوپراسپرت جذاب با درب‌های گالووینگ که با همکاری مشترک مک‌لارن و مرسدس بنز ساخته شده است؟ این مدل در حقیقت برای ادای احترام به 300 SLR مسابقه‌ای ساخته شده است که سر استرلینگ ماس در رقابت‌های 1955 بر پشت فرمان آن نشسته بود.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

به دلیل فقدان سقف و شیشه جلو، SLR McLaren یک خودرو خیابانی قانونی بود که شبیه به خودرو کلاسیک 300 SLR طراحی شده بود. البته مک‌لارن حتی یک پوشش نصب شده برای محفظه صندلی مسافر را نیز ارائه می‌داد.

همگام با سایر مدل‌های SLR، این سوپر اسپرت هم از یک موتور 5.4 لیتری سوپرشارژر V8 با توان 640 اسب‌بخار برخوردار بود.
 
10+1. مرسدس-آام‌گ GT S 2016

GT S شاهکار هنری در طراحی یک خودرو لوکس و اسپرت است که توسط آام‌گ، تیونر رسمی مرسدس بنز ساخته شده است. آام‌گ در طراحی GT از پلت فرم اصلاح شده SLS بهره برده است، اما نشانه‌های ظاهری در سبک طراحی کلاسیک مرسدس به‌خوبی در آن حفظ شده است. کاپوت کشیده و شیب تند قسمت عقب، GT را منحصر از یک مرسدس کرده، ولی همچنان ویژگی‌های بی‌همتای زبان طراحی مرسدس بنز به‌خوبی در آن حفظ شده است. آام‌گ جدید نسبت به پورشه 911 و جگوار F-Type چند اینچ طولانی‌تر و به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای عریض‌تر است و وزنی معادل 1676 کیلوگرم دارد.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

طراحی خارجی GT همانند پدربزرگش مرسدس بنز 300 SL مجلل، زیبا و دوست‌داشتنی هست و با یک نگاه متوجه DNA مشترک آن‌ها می‌شوید. این چیزی است که خودروسازهای اصیل را از دیگر خودروسازها متمایز می‌کند: حفظ اصالت.
 

10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ


 
10+1 شاهکار برتر مرسدس بنز در طول تاریخ

موتور هشت سیلندر V شکل با حجم دقیق 3982 سی‌سی مجهز به توربو شارژ GT S توان 503 اسب‌بخار و گشتاور 650 نیوتن‌متر در اختیار GT S می‌گزارد تا 0 تا 100 را تنها در 3.8 ثانیه پر کند و به حداکثر سرعت 310 کیلومتر بر ساعت دست یابد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین