| کد خبر: 434 |

با توسعه یک فرودگاه در کشور عربستان صورت می پذیرد؛

تین نیوز | فرودگاه بین المللی «عبدالعزیز» واقع در شهر جده عربستان سعودی ( 15 کیلومتری شمال شرقی شهر مدینه ) به عنوان دروازه به یکی از شهرهای مقدس اسلام یعنی «مکه» شناخته شده و از اهمیت اقتصادی ویژه ای برخوردار است. رفت و آمد سالیانه زائران از طریق این فرودگاه صورت می گیرد و به دلیل موقعیت خاص آن ، این فرودگاه به پر رفت و آمدترین فرودگاه کشور عربستان تبدیل شده است .

ساخت بزرگ ترین عرضه پل جهان
یک شرکت معروف انگلیسی ، نقشی کلیدی در ساخت بزرگ ترین عرضه پل های جهان و نیز تونلی به طول 3 کیلومتر زیر جاده های طبقاتی فرودگاه عبدالعزیز شهر جده ایفا می کند . عرضه این پل 15 کیلومتری که هزینه ساخت آن بالغ بر 666 میلیون دلار است بخش اعظمی از اولین فاز توسعه فرودگاه است . تنظیم الگویی مناسب برای ساخت داربست های کمانی شکل پل و نیز الگوی فولادی ویژه برای احداث کل پل ، کار پیچیده ای بود. در این طرح همزمان با افزایش ارتفاع ، عرض عرشه نیز دچار تغییر می شود و به همین خاطر در طراحی پل از سیستم شمع زنی فولادی وب رای پشتیبانی عرضه از سیستم حفاظتی ( سیستم شمع زنی فوق سنگین) که دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی ، بهره گرفته شده است . بزگترین چالش شرکت سازنده پروژه این بود که تمام پانل های فولادی یا هندسه ای متناسب با قوسی پل نصب شوند . همچنین در سیستم فوق فشرده که در ساخت پل اعمال شده است ، کاهش وزن سازه ، سبب دوام و ماندگاری بیشتر عرشه شده و طی آن امکان مونتاژ قطعات با هم طولی فراهم می شود.

طرح توسعه فرودگاه عبدالعزیز در سه فاز
برخی دلایل تعریف این طرح عبارتند از :
- ایجاد قطب بین المللی بری توسعه اقتصادی ، حمایت از سیستم حمل و نقل هوایی به منظور ارتقای خدمات فرودگاهی در سطح استانداردهای جهانی ( به عنوان دروازه اصلی ورود به منطقه )
- ایجاد ترمینال های وسیع مسافری
- ساخت سالن های مدرن برای استراحت مسافران
- احداث خط داخلی خودکار انتقال مسافر
- ایجاد خط راه آهن تندرو برای اتصال به شبکه حمل و نقل بدون توقف
- به کارگیری سیستم فوق پیشرفته حمل و نقل باز
- استفاده از سیستم کنرل ترافیک هوایی با برج مراقبتی به طول 136 متر
- ایجاد مخازن سوخت و شبکه های اطفای حریق
فاز اول پروژه که تکمیل آن تا پایان سال 2014 به طول می انجامد . شامل ایجاد زیرساخت ها و تسهیلات جدید است که مهم ترین آن ها ساخت ترمینالی به وسعت 700 هزار متر مربع است . هدف از احداث ترمینال ، انجام کلیه خدمات حمل و نقل هوایی زیر یک سقف است . با اتمام این فاز ، ظرفیت سرویس دهی به مسافران به 30 میلیون نفر در سال افزایش خواهد یافت .
فاز دوم شامل احداث ترمینالی جدید به وسعت 172 هزار متر مربع و ساخت 10 پله برقی متصل به این سالن خواهد بود که تا سال 2029 به طول می انجامد و با اتمام آن ظر فیت فرودگاه به 43 میلیون نفر در سال افزایش می یابد.
فاز سوم پروژه شامل ساخت ترمینالی به وسعت 84 هزار متر مربع است و با اتمام آن در سال 2025 ظرفیت فرودگاه به 80 میلیون نفر در سال افزایش خواهد یافت .

دیگر ویژگی های پروژه
پروژه مذکور شامل 42500 متر فضای تجاری 46 دروازه ورودی و خروجی ، مسجدی با ظرفیت 3 هزار نمازگزار ، ایسگاه قطارهای تندرو ، سیستم تهویه مطبوع فوق پیشرفته و شبکه جاده ای به طول 5/36 کیلومتر شامل پل ها و تونل هایی است که فرودگاه را به شهر وصل می کند .

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین