| کد خبر: 267074 |

◄ سالانه تا 100 لوکوموتیو از تولیدکنندگان داخلی قابل تامین است

دبیر انجمن صنایع ریلی با اشاره به تعلل بخش دولتی در سفارش لوکوموتیو به تولیدکنندگان داخلی، اظهار کرد: سالانه 50 تا 100 لوکوموتیو به راحتی توسط 2 شرکت داخلی قابل تامین است.

تین نیوز

دبیر انجمن صنایع ریلی با اشاره به تعلل بخش دولتی در سفارش لوکوموتیو به تولیدکنندگان داخلی، اظهار کرد: سالانه 50 تا 100 لوکوموتیو به راحتی توسط 2 شرکت داخلی قابل تامین است.

رحمت الله پوربابایی با بیان این که آخرین قراردادی که راه آهن و به عبارتی دولت با شرکت های بخش خصوصی برای تولید لوکوموتیو منعقد کرده است، مربوط به سال 1385 است، بیان کرد: می توانست این قراردادها توسعه پیدا کند اما اتفاقی نیفتاد. بعد از آن قرارداد، دولت سراغی از شرکت های داخلی نگرفت و به همین دلیل نیاز به لوکوموتیو متورم شده است.

پوربابایی افزود: مدیران بخش دولتی اظهار می کنند در حال حاضر صنایع داخلی توان پاسخگویی به نیاز کشور به لوکوموتیو را ندارند اما با این وجود باز هم قراردادی با این شرکت ها نبسته اند و سفارشی به تولیدکنندگان لوکوموتیو داخلی ارائه نشده است.

دبیر انجمن صنایع ریلی با تاکید بر توانمندی لوکوموتیوسازان داخلی بیان کرد: اگر تولیدکنندگان داخلی سفارش تولید لوکوموتیو دریافت کنند به راحتی می توان از آنها سالانه 50 تا 100 لوکوموتیو تحویل گرفت و این درحالیست که در سنوات قبل هیچ قراردادی با آنها بسته نشده و سفارشی ثبت نشده است. چنانچه قراردادهایی در سال های قبل منعقد می شد و حتی 50 درصد این تعداد هم از تولیدکنندگان داخلی تامین می شد امروز تا این حد مشکل کشنده در کشور وجود نداشت.

وی که در مصاحبه با نود اقتصادی سخن می گفت با اشاره به سرد شدن حدود 40 درصد لوکوموتیوهای فعال کشور از سال 96 تاکنون، افزود: تحریم، رکود ، افزایش قیمت قطعات و مسائلی از این دست موجب شده است که تعداد لوکوموتیوهای کشور به تدریج کاهش یابد. دولتی ها هر از چندی می گویند لوکوموتیو وارد می کنند اما بسیار بهتر است که برای تامین لوکوموتیو به واردات تکیه نکنیم و به صنایع داخلی سفارش دهیم. مشوق هایی که در قانون پیش بینی شده از جمله ماده 12 هم می تواند کمک کند که سرمایه گذاری در این زمینه افزایش یابد و اگر لازم بود با شرکت های خارجی هم برای تولید و مونتاژ وارد مذاکره شد.

انتهای پیام

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟