| کد خبر: 74329 |

تین نیوز | آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی در خصوص وضعیت خانوارهای شهری ایران نشان می دهد تفاوت خانوارهای شهری ثروتمند با خانوارهای شهری فقیر در بخش حمل و نقل بیش از سایر حوزه ها مشهود است.
 

بررسی ها نشان می دهد بیشترین تفاوت ثروتمندترین خانوارها با فقیرترین خانوارها به بخش حمل و نقل اختصاص دارد.

 آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی در خصوص وضعیت خانوارهای شهری ایران نشان می دهد تفاوت خانوارهای شهری ثروتمند با خانوارهای شهری فقیر در بخش حمل و نقل بیش از سایر حوزه ها مشهود است.

 هزینه های بخش حمل و نقل خانوارهایی که رد دهک دهم درآمدی قرار دارند در سال بیش از 15 میلیون و 738 هزار تومان صرف بخش حمل و نقل می کنند این در حالی است که این شاخه هزینه ای در دهک اول درآمدی تنها 277 هزار و 94 تومان در سال است . به این ترتیب هر خانوار شهری که در دهک دهم درآمدی قرار دارد 56.7 برابر خانوارهای فقیر حاضر در دهک اول درآمدی پول صرف بخش حمل و نقل می کند .

کمترین تفاوت خانوارهای شهری ثروتمند و فقیر اما در بخش دخانیات است . در حالی که ثروتمندان در سال 185 هزار تومان صرف خرید دخانیات می کنند، فقرا 69 هراز و 954 تومان در این بخش هزینه می کنند. به این ترتیب ثروتمندان در حالی که در سایر بخش های تفاوت های فراوان بین 8 تا 56 درصد با خانوارهای فقیر دارند، در این حوزه تنها تفاوتی 2.6 برابری را با خانوارهای فقیر دارا هستند .

 بر اساس این گزارش تفاوت ها میان ثروتمندان و فقرا در بخش تفریح و امور فرهنگی، رستوران و هتل و همچنین پوشاک و کفش قابل ملاحظه است . در این سه حوزه هزینه ثروتمندترین ها به ترتیب 48.3 درصد، 53.3 درصد و 45 درصد فقیرترین ها پول صرف می کنند . بعد خانوار در ثروتمندترین ها 3.7 و در فقیرترین ها 2.6 درصد گزارش شده است تفاوت هزینه در حوزه تحصیل نیز قابل ملاحظه است . دهک دهم درآمدی 43.2 درصد دهک اول درآمدی صرف تحصیل می کنند .

 کمترین تفاوت ها در بخش خوراکی و آشامیدنی ، ارتباطات و مسکن ، آب و برق و گاز اختصاص دارد . میزان تفاوت در  بخش خوراکی و آشامیدنی 8.8 برابر ، در حوزه ارتباطات 8.5 برابر و در حوزه مسکن، آب و برق و گاز 10.7 برابر گزارش شده است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین