| کد خبر: 50917 |

تین نیوز | درحالی تعاونی‌های مسکن مهر نسبت به اجرای مسکن اجتماعی واکنش مثبت نشان دادند که هنوز برخی از پروژه‌های مسکن مهر پس از هشت سال به متقاضیان تحویل داده نشده است‌.

همچنان که موضوع اجرای مسکن اجتماعی از سوی تعاونی‌های مسکن در حال پیگیری است سازندگان حرفه‌ای مسکن و مسوولان مسکن مهر با این موضوع مخالف هستند و معتقدند که اغلب تعاونی‌های مسکن تاکنون نتوانسته‌اند به درستی به تعهدات خود عمل کنند‌. در واقع تعدادی از تعاونی‌های مسکن که از حدود هشت سال پیش وارد پروژه مسکن مهر شدند، هنوز واحدهایشان را به متقاضیان تحویل نداده‌اند و حاضر به واریز پول متقاضیان به حساب دولت برای اتمام این پروژه‌ها نیستند‌. از سوی دیگر به دلیل اینکه تعاونی یک نهاد خصوصی به‌شمار می‌رود، دولت اجازه ورود به مباحث آنها را ندارد بنابراین نظارت بر تعاونی‌ها با قانون فعلی به درستی انجام نمی‌گیرد‌.

تجربه مسکن مهر نشان داد که اغلب تعاونی‌های مسکن علاوه بر اینکه به تعهدات خود در مدت زمان مشخص‌شده عمل نکردند بلکه در برخی مواقع بیشتر از مبلغ اعلام‌شده از متقاضیان پول دریافت کردند و هنوز پس از گذشت سال‌ها واحدها را تحویل نداده‌اند‌. به دلیل آنکه اغلب تعاونی‌ها تخصصی در حوزه ساخت‌وساز ندارند و تنها با تشکیل یک هیات‌مدیره، پروژه مسکن مهر را از دولت گرفتند، با پیمانکارانی قرارداد بستند که بعدها همین قراردادها به چالشی میان هیات مدیره تعاونی و پیمانکاران تبدیل شد و برخی از این پروژه‌ها از سوی پیمانکاران به تعاونی‌ها تحویل داده نمی‌شود زیرا پیمانکاران اعلام می‌کنند که تعاونی به تعهدات خود در زمینه پرداخت‌های مالی توجهی نکرده است‌.

براساس این گزارش، اغلب متقاضیان مسکن مهر در شهر جدید پرند که از ابتدای طرح این پروژه به تعاونی‌ها مراجعه کردند هنوز درگیر تحویل واحدها هستند و حتی برخی از تعاونی‌ها به متقاضیان گفته‌اند که می‌توانند پول خود را دریافت کنند و امتیاز واحدهایشان را به تعاونی بفروشند‌. این درحالی است که متقاضیان از سال‌ها پیش این مبالغ را به حساب تعاونی واریز کردند و ارزش پول آنها طی سال‌ها کاهش زیادی یافته است ضمن آنکه استفاده از امتیاز این پیش‌خریداران هم موضوعی است که برخی از این تعاونی‌ها به دنبال آن هستند‌.

یکی از مسوولان اجرایی مسکن مهر در این باره گفت‌: در این سال‌ها بیشترین مشکل را با تعاونی‌های مسکن مهر داشتیم و در این مدت حق بسیاری از متقاضیان ضایع شد‌. به همین دلیل هم در دولت گذشته، حضور تعاونی‌ها در مسکن مهر متوقف شده و دولت وارد ثبت نام و دریافت پول از متقاضیان شد‌. وی با بیان اینکه هنوز برخی از تعاونی‌ها واحدها را به متقاضیان تحویل نداده‌اند، بیان کرد‌: ما به متقاضیان اعلام کردیم که فقط پولی که به حساب سامانه‌ای مسکن مهر آنها ریخته می‌شود برای ما قبول است و پولی را به حساب تعاونی‌ها واریز نکنند‌.

به گفته این مقام مسوول، ۵۴۰۰ واحد در فاز ۵ پرند که در اختیار تعاونی‌ها مانده بلاتکلیف است، بیان کرد‌: اداره تعاون نظارت درستی بر کار تعاونی‌ها ندارد و معتقدم با شیوه کنونی پروژه‌ای که در اختیار تعاونی‌ها قرار بگیرد موفق نخواهد بود‌.

این مجری مسکن مهر با تاکید بر اینکه جلساتی را با تعاونی‌ها برگزار کردیم اما تاکنون بی‌نتیجه بوده است، افزود‌: باید قانون نظارت بر تعاونی‌ها تغییر کند تا دولت در مواقع لزوم بتواند بر آنها نظارت داشته باشد‌.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین