| کد خبر: 4833 |

تین نیوز | نایب رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران ضرورت وجود ثبت سفارش برای داشتن آمار واردات را حرفی غیرکارشناسی دانست و گفت: کشورهای پیشرفته چیزی به عنوان ثبت سفارش کالا و مانعی برای واردات ندارند و اگر بخواهیم وارد سازمان تجارت جهانی شویم باید این مانع حذف شود.
 
محمدرضا صفا در مورد حذف ثبت سفارش و یا اصلاح آن گفت: پیش از این موانع متعددی در روند ثبت سفارش وجود داشت، به عنوان مثال قبل از ورود کالا باید یک مرتبه نمونه کالایی برای ثبت‌ سفارش آزمایش می‌شد و یک مرتبه هم در گمرک که این مسئله به جز کُند کردن روند کار و هزینه‌بر بودن چیز دیگری در پی نداشت.
 
نایب رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران همچنین حذف طرح ایران کد و شبنم را یکی دیگر از مسائلی عنوان کرد که به سرعت ورود کالا در کشور کمک می‌کند و تصریح کرد: شاید یک عده زمانی فکر می‌کردند که اجرای این کار در شناسایی جنس مرغوب و پیشگیری از ورود کالای قاچاق مؤثر باشد، در صورتی که این مسئله هیچ تأثیری بر واردات کالای قاچاق نداشت و در مورد تایید سلامت کالاهایی مانند دارو، مکمل‌های دارویی و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی وزارت بهداشت خود وارد عمل شده و این گونه کالاها را کددار کرده و سپس وارد بازار می‌کند.
 
دو برابر شدن تعرفه واردات چیزی جز فشار روی مردم در پی‌ندارد
صفا افزایش تعرفه واردات برخی کالاها تا 90 درصد را عاملی برای دامن زدن به قاچاق کالا از مبادی غیررسمی برشمرد.
 
وی توصیه کرد: تا تعرفه واردات کالاهایی که مانند موبایل، آهن آلات، چوب، منسوجات و ماشین‌آلات کشاورزی در کشور تولید نمی‌شود با کار کارشناسی بیشتری تعیین شود، تا با افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار مصرف مواجه نباشیم.
 
به باور نایب رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران افزایش تعرفه واردات کالاهای اولویت 10 مانند‌ پارچه و منسوجاتی که تولید کننده داخلی از آن برای تولید استفاده می‌کنند چیزی جز فشار بر دوش مردم در پی ندارد .
 
صفا اضافه کرد: به عنوان مثال تعرفه واردات پارچه از کیلویی 3700 تومان به 7100 تومان رسیده است، در حالیکه تولید کننده داخلی از پارچه وارداتی برای تولید استفاده می‌کند که این مسئله بر روند افزایش قیمت‌ها موثر است.
 
نایب رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران به این نکته اشاره کرد که کشورهای اروپایی و پیشرفته آسیایی چیزی به عنوان ثبت سفارش کالا ندارند تا مانعی برای واردات باشند و اگر بخواهیم وارد سازمان تجارت جهانی شویم باید این مانع حذف شود.
 
ماخذ آمار واردات کالا گمرک است نه وزارت صنعت
وی در پاسخ به اینکه برخی کارشناسان وجود ثبت سفارش را برای داشتن آمار واردات و میزان ورود جنس به کشور مفید می‌دانند گفت: مأخذ آمار واردات گمرک جمهوری اسلامی است و این حرف که ثبت سفارش برای داشتن آمار واردات ضروری است، غیرکارشناسی است.
 
مافیای ثبت سفارش خودرو  در سال‌های اخیر
نایب رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در عین حال ثبت سفارش را زمینه ای برای رانت خواری برخی افراد دانست و گفت: در سالهای قبل به ویژه در بخش خودرو که محدودیت‌هایی برای ثبت سفارش وجود داشت، زمانی که ثبت سفارش آزاد بود تعدادی ثبت سفارش می‌گرفتند و وقتی این مسئله ممنوع می‌شد ثبت سفارشی که 5 هزار تومان خریده بودند را با قیمت آن چنانی می‌فروختند که الان جلوی این مسئله گرفته شده است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین