| کد خبر: 34418 |

تین نیوز |  دکتر مسعود نیلی با اشاره به دو علامت متناقض در ساختار اقتصاد کلان و سطح خرد آن در بازار پول، بر اهمیت آسیب‌شناسی دقیق این بخش و پرهیز از نگاه تک‌بعدی تاکید کرد. این اقتصاددان که یکی از سخنرانان اصلی همایش «سیاست‌های پولی، چالش‌های بانکداری و تولید» است قصد دارد با آسیب‌شناسی وضعیت کنونی به ارائه الگویی در جهت اتخاد سیاست درست با هدف تقویت نقش بانک‌ها برای تامین مالی بنگاه‌ها بپردازد. به گفته وی با وجود مثبت شدن نرخ سود در سطح کلان و جذاب شدن سپرده‌گذاری، افزایش نرخ سود بازار بین بانکی به معنای وجود مازاد تقاضای نقدینگی از سوی بانک‌ها است. دکتر نیلی در سخنرانی خود به دلایل این علائم متناقض می‌پردازد.
 
 رئیس موسسه عالی پژوهش و مدیریت برنامه‌ریزی با اشاره به یک تناقض در ساختار اقتصاد کلان و سطح خرد آن در بازار پول، بر اهمیت آسیب‌شناسی دقیق این بخش و پرهیز از نگاه تک‌بعدی تاکید کرد. دکترمسعود نیلی اقتصاددان که یکی از سخنرانان اصلی همایش «سیاست‌های پولی، چالش‌های بانکداری و تولید» است قصد دارد با آسیب‌شناسی وضعیت کنونی به ارائه الگویی در جهت اتخاد سیاست درست با هدف تقویت نقش بانک‌ها برای تامین مالی بنگاه‌ها بپردازد.
 
مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گویی اهمیت ارائه این الگو را به‌دلیل بانک محور بودن نظام تامین مالی عنوان و اظهار کرد: رشد اقتصادی در ایران بیش از آنکه متکی بر بهره‌وری باشد بر منابع اتکا دارد به همین دلیل باید تحلیل دقیق و روشنی از وضعیت نظام بانکی و سیاست‌های تامین مالی ارائه شود.
 
  منشأ تامین منابع رکودزدایی

عضو هیات علمی دانشگاه شریف از بودجه دولت، پس‌انداز بخش خصوصی و منابع خارجی به‌عنوان سه عامل تعیین‌کننده منابع تامین مالی یاد و اظهار کرد: بودجه دولت به‌دلیل محدودیت‌ها در بخش منابع و کاهش قیمت نفت محرکی قوی برای تداوم رشد نیست. او ادامه داد: به‌دلیل وجود تحریم‌ها روی منابع خارجی نیز نمی‌توان حساب ویژه‌ای باز کرد.
مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور نتیجه گرفت: تنها گزینه ممکن، پس‌انداز خصوصی است که از طریق بازار سرمایه و بانک قابل تجهیز است. به گفته وی، بازار سرمایه به‌دلیل آنکه از عمق کافی برخوردار نیست فعلا نمی‌تواند از موقعیت مسلط در نظام تامین مالی برخوردار باشد. وی با اشاره به ابزارهایی که برای توسعه و فعال شدن بازار اولیه در بسته خروج از رکود طراحی شده است گفت: اجرایی شدن این ابزارها به‌صورت تدریجی خواهد بود؛ بنابراین تا زمان فعال شدن بازار پول تکیه‌گاه اصلی تامین مالی در اقتصاد ایران خواهد بود. نتیجه‌گیری مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور از مختصات نظام کنونی تامین مالی بر این محور استوار است که اگر قرار باشد در فرآیند طراحی خروج از رکود یک بخش موقعیت تامین منابع را بر عهده داشته باشد، به نظام بانکی خواهیم رسید.
 
  آسیب‌شناسی وضعیت کنونی نظام بانکی
دبیر کارگروه تخصصی ستاد هماهنگی امور اقتصادی با اشاره به جایگاه بانک‌ها در تامین مالی تولید بر اتخاذ سیاست مناسب برای تقویت این بخش تاکید کرد. وی لازمه اتخاذ این سیاست را آسیب‌شناسی دقیق وضعیت کنونی عنوان و اظهار کرد: در این آسیب‌شناسی باید به تناقض در سطح کلان و خرد محیط اقتصادی توجه شود. عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف کاهش نرخ تورم در سطح کلان را موجب مثبت شدن نرخ سود واقعی سپرده‌ها پس از چند سال دانست و افزود: مثبت شدن نرخ سود سپرده این انتظار را ایجاد کرده است که این متغیر از سوی سیاست‌گذار کاهش یابد.
دلیل چنین انتظاری از سوی مطرح‌کنندگان آن کاهش هزینه‌های تامین مالی بنگاه‌ها است.
این اقتصاددان همزمان با این وضعیت در سطح کلان به شکل‌گیری یک پدیده در سطح خرد پرداخت و گفت: در این سطح نرخ سود بازار بین بانکی خلاف روند کلان حرکت کرده و افزایش یافته است. به گفته وی با وجود مثبت شدن نرخ سود در سطح کلان و جذاب شدن سپرده‌گذاری؛ افزایش نرخ سود بازار بین بانکی به معنای وجود مازاد تقاضای نقدینگی از سوی بانک‌ها است.  نیلی ادامه داد: در واقع کماکان در سطح خرد با وجود کاهش تورم و مثبت شدن نرخ سود مازاد عرضه شکل نگرفته است و کماکان بانک‌ها نیازمند منابع هستند. این اقتصاددان نتیجه گرفت با وجود این تناقض در اقتصاد ایران آسیب‌شناسی سیستم بانکی از اهمیت دوچندانی برخوردار است.
 
  پرهیز از یک سویه نگری
وی با تذکر این نکته که نباید همه مسائل را درون بانک‌ها جست‌وجو کرد از کارشناسان، فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران خواست در آسیب‌شناسی کارکرد سیستم بانک‌ها مسائل را به‌صورت منظومه‌ای رصد کنند.
وی از بنگاه‌ها، بانک مرکزی در مقام ناظر و بازار غیرمتشکل از پدیده‌های داخل در این منظومه یاد و تاکید کرد: باید در تحلیل کارکرد و جایگاه بانک‌ها این مجموعه به‌صورت کلان بررسی و در این چارچوب به طراحی الگو پرداخته شود.
مسعود نیلی گفت: در چهارمین همایش سیاست‌های پولی، چالش‌های بانکداری و تولید در کنار بررسی دلایل تناقض شکل گرفته در بازار پول کشور الگوی مناسب برای اثربخشی و تقویت بانک‌ها در تامین مالی تولید ارائه می‌شود.
 
  جزئیات همایش چهارم
چهارمین «همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید»، روزهای هشتم و نهم دی‌ماه برگزار خواهد شد.
 در این همایش علاوه‌‌بر بررسی مسائل کلان پیش روی نظام بانکی و بخش تولید، کارگاه‌های آموزشی نیز برگزار می‌شود. «آینده املاک تجاری در تهران» از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این همایش بررسی می‌شود؛ زیرا بخش زیادی از املاک با منابع بانکی به‌صورت سرمایه‌گذاری مستقیم و تسهیلات ساخته شده است. اما رکود حاکم بر بخش مسکن موجب شده منابع در این بخش قفل شود.  «سناریوهای تجارت خارجی پس از توافق»، «تامین مالی از مسیر غیربانکی»، «تحلیل بازار مسکن»، «چشم‌اندازهای بازارهای طلا و ارز»، «سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار» و «چگونگی تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی با استفاده از اعتبارات اسنادی داخلی (ریالی)» است.
در شورای علمی «چهارمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید»، استادان و کارشناسان برجسته‌ای شامل دکترموسی غنی‌نژاد، دکتر مسعود نیلی، دکتراکبر کمیجانی، دکترمحمد مهدی بهکیش، دکترپرویز عقیلی کرمانی و دکتر محمدهادی مهدویان حضور دارند. برای ثبت‌نام جهت شرکت در این همایش می‌توانید به آدرس اینترنتی http://events.den.ir مراجعه کنید یا با شماره تلفن 87762571 تماس بگیرید.
 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین