| کد خبر: 193927 |

اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد که گزینه «دوست و آشنا» در صدر راهکارهای پیدا کردن شغل است.

تین نیوز

نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار در سال گذشته نشان می‌دهد که جویندگان کار از طریق پرس‌وجو از دوست و آشنا و پس از آن مراجعه به دفاتر کاریابی تمایل بیشتری برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود داشته‌اند.

به گزارش تین نیوز به نقل از اعتماد، مطالعه بازار کار ایران در دهه‌های اخیر نشان می‌دهد از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار و هجوم یکباره صدها هزار نیروی بیکار، نحوه یافتن شغل را نیز دستخوش تغییر کرده است.

به نحوی که جویندگان کار به ویژه تحصیلکردگان برای یافتن شغل ناچارند به روش‌های دیگری متوسل شوند و از ابزارهای جدیدی برای یافتن شغل استفاده کنند که از جمله این شیوه‌ها می‌توان به مطالعه و پیگیری آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها، مراجعه به مراکز کاریابی و شرکت در آزمون‌های استخدامی اشاره کرد. هر چند که در سال‌های اخیر پرس‌وجو از دوست و آشنا و آشنابازی نیز به روشی موثر برای پیدا کردن شغل در میان بیکاران تبدیل شده است.

اطلاعات نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۷ حاکی از آن است که ۳۳/۹ درصد از اقدامات انجام شده برای جست‌وجوی کار از سوی بیکاران از طریق پرس‌وجو از دوستان و آشنایان، ۲۱ درصد ثبت‌نام یا پیگیری از مراکز خدمات اشتغال و دفاتر کاریابی غیردولتی، ۱۶/۷ درصد درج آگهی در روزنامه یا مطالعه آگهی‌های استخدامی و ۱۶/۱ درصد تماس با صاحب کار و کارفرما بوده است. با توجه به تعداد 3 میلیون و ۲۶۰ هزار و ۷۹۶ نفری بیکاران در سال گذشته به طور متوسط هر بیکار از سه راه دنبال کار می‌گردد.

نکته قابل توجه اینکه در سال ۱۳۹۶ نیز 4 روش به عنوان عمده‌ترین اقدامات صورت گرفته برای یافتن شغل از سوی بیکاران اعلام شده بود که از بین اقدامات صورت گرفته توسط بیکاران به ترتیب سهم تماس با کارفرما ۱/۱ درصد، جست‌وجوی منابع مالی و امکانات برای شروع فعالیت خوداشتغالی ۰/۸ درصد، پرس‌وجو از دوستان و آشنایان ۰/۸ درصد، سایر روش‌ها ۰/۷ درصد و تقاضای جواز کسب یا پروانه کار ۰/۲ درصد افزایش داشته و در مقابل پرس‌وجو از دوستان و آشنایان ۰/۴ درصد، ثبت‌نام یا پیگیری در دفاتر کاریابی غیردولتی ۰/۶ درصد و درج آگهی در روزنامه یا پیگیری آگهی‌های استخدامی ۱/۹ درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، پرس‌وجو از دوستان و آشنایان عمده‌ترین روش جست‌وجوی کار در سال گذشته بوده؛ به نحوی که در سال ۹۷ دو میلیون و ۹۹۵ هزار و ۱۰۴ نفر از طریق پرس‌وجو از دوستان و آشنایان به دنبال شغل بوده‌اند که از این تعداد دو میلیون و ۹۴ هزار و ۲۲۷ نفر را مردان و ۹۰۰ هزار و ۸۷۷ نفر را زنان تشکیل داده‌اند.

پس از پرس‌وجو از دوستان و آشنایان، بیشترین تمایل افراد برای کار از طریق ثبت‌نام در مراکز کاریابی غیردولتی و پیگیری آگهی‌های استخدام در روزنامه‌ها بوده است.

منبع: روزنامه اعتماد

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین