| کد خبر: 120006 |

تین‌نیوز| اواسط بهمن ماه امسال خبری به نقل از ایسنا در مورد موسسه مالی اعتباری کاسپین در تین‌ نیوز منتشر شد که در بخشی از آن آمده بود: گر چه سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز با ریسک بالایی همراه بوده و البته بانک مرکزی هم بارها هشدار داده که سپرده‌گذاران از حرکت به این سمت خودداری کنند، اما شاید کمتر کسی تصور می‌کرد موسسه‌ای که مجوز بانک مرکزی را هم دریافت می‌کند در نهایت به سوی سرنوشت غیرمجازها رفته و سپرده‌گذاران خود را درگیر حاشیه کند.

این روزها کاسپین، همان موسسه‌ تازه ورود به جمع مجازهای بانکی درگیر همین ماجراست. روندی همراه با ابهاماتی درباره چرایی سوق یافتن به این سمت آنهم در شرایطی که مجوز فعالیت بانک مرکزی را دریافت کرده است. اینکه مقصر دچار شدن موسسه‌ای مجاز به اختلالات موسسات غیر مجاز کیست و یا کجاست؟ اکنون از مهمترین مسایل موجود است که تاکنون تنها بانک مرکزی به آن پاسخ داده است.

به گزارش ایسنا، اسفند ۱۳۹۴ زمانی بود که سرانجام بعد از مدت‌ها گمانه‌زنی، برگزاری جلسات متعدد در شورای پول و اعتبار  و بحث برای ساماندهی مجموعه‌ای از تعاونی‌های غیرمجاز مجوزی برای موسسه‌ای تحت عنوان کاسپین صادر و هشت تعاونی در آن گرد هم آمدند.

تعاونی‌های فرشتگان، الزهرا، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات، پیوند، بدر توس و امید جلین، تعاونی‌هایی بودند که قرار شد با مجموعه کاسپین ترکیب و فعالیت کنند. در نهایت با سرمایه نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان، آخرین روزهای سال گذشته آغاز فعالیت کاسپین به طور رسمی در شبکه بانکی بود.

در شرایطی که در زمان صدور مجوز برای کاسپین توضیح و یا اطلاع‌رسانی کاملی درباره نحوه صدور مجوز برای این موسسه و چگونگی دارایی‌ها و بدهی آن ارائه نشد، اما اوضاع تا جایی پیش رفت که چندی پیش با برخی اعلام‌ها از سوی مراجع قضایی ماجرای کاسپین روی دیگری از خود را نشان داد، به طوریکه با پرده برداشتن از بدهی حدود ۴۰۰۰ میلیاردی تعاونی فرشتگان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های کاسپین که از سوی دادستان تهران منعکس شد سپرده‌گذاران نه تنها این تعاونی بلکه مجموعه کاسپین را تحت تاثیر قرار داده و برای دریافت سپرده‌های خود به سمت موسسه هجوم بردند...

پس از انتشار این خبر در در پایگاه خبری – تحلیلی صنعت حمل‌ونقل، تین‌نیوز؛ یکی از کاربران پیام‌ی ارسال کرد که در ادامه می‌خوانید.

این کاربر در پیام خود عنوان کرده است: رئیس بانک مرکزی با رفع مسئولیت قانونی و اخلاقی و انسانی و با فرار به جلو مردم و قوه قضاییه را مقصران حادثه «موسسه مالی مجاز کاسپین» معرفی کرده! ...
مردمی که با دیدن مجوز و لیست اسامی موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی و با اعتماد به مجوز آن موسسه از مورخ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ سپرده گذاری کردند در واقع توسط بانک مرکزی اغفال و فریب داده شده اند...
اسامی موسسات مجاز مالی در کشور در آدرس ذیل در سایت بانک مرکزی وجود دارد:
http://cbi.ir/simplelist/1541.aspx
در این لیست 5 عدد موسسه نام برده شده و موسسه کاسپین هم پنجمین موسسه مالی مجاز هست و هیچ چیزی به عنوان مشروط و محدود و محکوم و مختوم و... گفته نشده است.

این کاربر در ادامه نوشته است: در تاریخ بانکداری ایران نداشتیم که بعد از مجوز مردم را بدبخت و آواره کنند...
باید یادآوری کرد به آقای سیف که هیأت مدیره کلیه بانک ها و موسسات مجاز از جمله موسسه مجاز کاسپین را بانک مرکزی تأیید کرده اید... مدیرعامل با نظر شما منصوب شده... حالا تعویض تابلو و دفترچه را انداختید گردن قوه قضاییه و یک قاضی، پرداخت پول را هم انداختید گردن هیأت تسویه تعاونی‌ها؟!

او با طرح چند سوال از رئیس کل بانک مرکزی نوشته است: چرا در مورخ 1394/12/27 روز صدور مجوز به مردم اعلام نکردید در این موسسه سپرده گذاری نکنید؟! چرا اسم موسسه را در لیست موسسات مجاز و در سایت بانک مرکزی ثبت کردید تا مردم دچار فریب بشوند؟؟!! چرا فرار به جلو می‌کنید و رفع مسئولیت انسانی و اخلاقی و اجتماعی؟! مردم به غیر از اطلاعیه ها و سایت بانک مرکزی و تماس با بانک مرکزی به کجا بایستی مراجعه می کردند تا از نقشه‌های پشت پرده با خبر می‌شدند؟!

در ادامه پیام این کاربر آمده است: چرا قصور و کوتاهی خود و نیز امضای با مجوز خود را بر عهده نمی‌گیرید؟
در واقع عدم رعایت این موضوع از طرف بانک مرکزی یک فریب آشکار و کلاهبرداری و یک {...} میان مدیران بانک مرکزی و جمعی از مدیران کاسپین بوده تا از طریق یک انحراف در اذهان عمومی و با ترفند مجوز بانک مرکزی جذب سپرده کنند و سپس مردم را متضرر {کنند}...؟!

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • 0 0

  از دادستان کل کشور به عنوان مدعی العموم انتظار میرود به تناقض گویی مدیران بانک مرکزی در رابطه با نگرانی وزیانی که به لحاظ اعتماد مردم به مجوز صادره برای موسسه اعتباری کاسپین توسط بانک مرکزی(ومنظور نمودن نام موسسه کاسپین به عنوان پنجمین موسسه مجاز در سایت بانک مذکور) وارد گردیده رسیدگی و در اسرع وقت از منابع در اختیار بانک مرکزی به عنوان مسول ومتولی صیانت از وجوه سپرده گذاران بانکی ازمال باختگان بی گناه و قانونگرای کاسپین احقاق حق نمایند. تا بی دقتی و بی مسولیتی بانک مرکزی در اعطای مجوز که موجب بی اعتمادی مردم شده رفع گردد.

 • 0 0

  دقیقا صحیح گفتید

 • amir _ sh۵۹۰۰ @ yahoo. com 0 0

  خدا خیرتون بده از بابت گفتن حقیقت ممنونیم ما که صدامون به هیچ جا نمیرسه هرچی فریاد میزنیم هیشکی صدای مارو نمیشنوه

 • 0 0

  مردمی که با دیدن مجوز و لیست اسامی موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی که به اعتماد به مجوز آن موسسه از مورخ۱۳۹۴/۱۲ / ۲۷ سپرده گذاری کردند در واقع توسط بانک مرکزی و مدیران موسسه کاسپین اغفال و فریب داده شده اند… موسسه مالی کاسپین دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی به تاریخ ۲۷/۱۲ / ۱۳۹۴ و در لیست مجازها درج شده و وقتی بانک مرکزی با مدیریت سیف اول مجوز داده بعد میگه شرط و شروط داشته؟؟!!! عینا یک فرار به جلو بوده و باید پرسید خوب چرا اول شرط و شروط نذاشتی و بعد مجوز میدادید و یا حداقل در سایت بانک مرکزی در روز صدور مجوز رسمی یک اطلاعیه هم میدادید که مردم عزیز ایران کاسپین شرط داره و در کاسپین سپرده باز نکنید…!!!! اما حالا به قیمت ضرر و زیان میلیون ها انسان شما چگونه می گذرانید؟؟!!

 • ندارم 0 0

  مگه میشه بارانت هم مجوز گرفت همه جای دنیا دولت حامی مردمه ولی مملکت ما برعکس دو مامور بیزارند در شعبه ها و عملا از دزدی حمایت میکنند من سه ساله خونه نشینم و سرمایه عمرم تو این موسسه دوستم حالا هر روز گیرم دست خالی برمیگردم بجز نفرین به مسببین کاری از دستم نمیاد نه دولت نه مجلس نه بازرسی هیچکس

 • ندارم 0 0

  لطفا نظر منم درج کنید میدونم کسی از دولت و مجلس اهمیت نمیدن

 • ندارم 0 0

  نوشته آقای لاریجانی از آقای نوری عیادت کرد خواهش میکنم سری هم به مال باختگان کاسپین بزنند که دارند سکته میکنند

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین