نتیجه جستجو

صفحه 1
  • در دوره قاجاریه چند عامل موجب توجه کمتر به مناطق جنوبی بود، ازجمله توجه بیشتر قدرت‌های اروپایی به ایران و به‌ویژه روس‌ها به مرزهای شمالی، درگیری‌های مکرر در مرزهای غربی و شرقی و از سوی دیگر، کاهش درآمدهای حکومت مرکزی، به‌ویژه در زمینه‌های تجاری و بازرگانی به سبب تسلط کمپانی‌های تجاری اروپا بر شریان‌های اقتصادی و راه‌های مهم تجاری.

  • احساس کردم تعداد زیادی پرنده از روی کابین عبور کردند. به قهستانی گفتم: «محمد اینجا چقدر پرنده دارد.» محمد با خنده جواب داد: «این آتش پدافند هوایی دشمن است، نه پرنده!»

  • در سال‌های میانی دهه سی شمسی یعنی تقریبا در آستانه اجرای پروژه مدرنیزاسیون از سوی حکومت پهلوی، ساکنان شهری کمتر از یک‌سوم جمعیت کل کشور را در بر می‌گرفتند. ۱) این نرخ جمعیت شهرنشینی در ایران، طی میانه دهه پنجاه شمسی به حدود نصف مجموع جمعیت ایران رسید. ۲) با این اوصاف مقارن پایان برنامه مدرنیزاسیون در ایران تقریبا نیمی از جمعیت کشور در مناطق شهری می‌زیستند که این بیانگر کاهش صبغه پررنگ الگوی زیست روستایی و برجستگی مدل زندگی شهری در میان ساکنان ایران زمین در پایان دوره مدرنیزاسیون است. من حیث‌المجموع تعداد جمعیت شهرنشین در ایران طی بیست سال تقریبا سه برابر شد که رقم قابل مقایسه‌ای است.

  • دوم آبان ماه ۱۱۹۲ ه.ش (۲۴ اکتبر ۱۸۱۳ میلادی). عهدنامه گلستان میان ایران دوره قاجاریه و روسیه تزاری منعقد شد. به‌دنبال این قرارداد، حکومت بخش‌هایی از شمال دولت شاهنشاهی ایران شامل قفقاز، ارمنستان و ایالت‌های شرقی گرجستان یعنی کاختی و کارتلی از ایران سلب و به روسیه تزاری واگذار شد.

  • نخستین دوره مجلس شورای ملی ۱۴مهرماه ۱۲۸۵ با حضور مظفرالدین شاه و نمایندگان مردم و رجال کشور و چند تن از نمایندگان دول خارجی در کاخ گلستان افتتاح شد. کار تدوین نظام‌نامه انتخابات از سوی مجلسی مرکب از نمایندگان شاهزادگان، علمای قاجاریه، اعیان و اشراف، مالکین، تجار و اصناف آغاز شد. ا

  • اسناد‌‌ی هست که نشان می‌د‌‌هد‌‌ مسوولان برخی از قطعات احد‌‌اث راه‌آهن د‌‌رخواست مجوز اسلحه از مقامات برای حفاظت از کارگران‌شان کرد‌‌ه بود‌‌ند‌‌.

  • وزیر امور خارجه در روز ۱۲ مهرماه سال ۱۳۰۰ در نامه‌ای به قوام‌السلطنه از تصمیم دولت انگلستان برای برچیدن راه‌آهن میرجاوه به دزداب خبر داد.

  • دوم مهر سال 1321 زمانی که ایران در اشغال متفقین بود، دولت وقت از مجلس خواست با چاپ بی‌پشتوانه دو میلیارد ریال اسکناس موافقت کند.

  • اریخ کشتی‌سازی و دریانوردی نشان می‌دهد که اواخر سپتامبر سال 442 پیش از میلاد، اردشیر یکم از دودمان هخامنشیان اعتبار لازم برای ساختن کشتی دو بادبانه را از خزانه دولت در اختیار کشتی‌سازان فینیقی (سوری - لبنانی) قرار داد تا در کارگاه‌های کشتی‌سازی بندر صور چنین کشتی‌هایی را بسازند.