نتیجه جستجو

صفحه 1
  • شرکت راه آهن کشش، مالک ۲۱ دستگاه لکوموتیو مدل DF8Bi با توان ۵۰۰۰ اسب بخار، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ با اتکا به نیروهای متخصص و کارآزموده در زمینه نگهداری و تعمیرات ناوگان ریلی و راهبری قطارهای باری آغاز نموده است و اکنون با در اختیار داشتن کارخانجات تعمیرات لکوموتیو سیرجان خدمات حمل و نقل بار را به راه آهن جمهوری اسلامی ایران ارائه می­نماید.

  • مرتضی‌قلی‌خان صنیع‌الدوله (۹ صفر ۱۲۷۳ ه‍. ق./ ۱۲۳۵ ه. خ. در تهران - ۴ صفر ۱۳۲۹ ه‍. ق./ ۱۲۹۰ ه‍. خ. در تهران)، از رجال صنعتگر اواخر قاجاریه و اولین رئیس مجلس شورای ملی بود. صنیع‌الدوله در رساله‌ای موسوم به «راه نجات» که در واقع طرحی نظری برای پیشرفت اقتصادی و صنعتی ایران به شمار می‌رفت، ساخت راه‌های مبادلاتی را از جمله مسوولیت‌های دولت و عاملی در ازدیاد ثروت می‌داند. علاوه بر این او در دفاع از ضرورت احداث راه‌آهن اوضاع اقتصادی کشورهای صاحب این فناوری را یاد آور می‌شود که:

  • متفقین در شهریور ۱۳۲۰ به ایران حمله کردند و یکی از اقدامات مهم روس‌ها و انگلیسی‌ها مصادره کامیون‌های فعال در سیستم حمل‌ونقل ایران بود تا از آنها برای اهداف نظامی خود بهره ببرند.

  • در سال ۱۹۲۴ شرکت بامسوولیت محدود نفت انگلیس و ایران، خط آهن کوچکی بین «درخزینه» و مسجدسلیمان ساخت که محمولات شرکت را پس از حمل آنها از آبادان به درخزینه با وسایل آبی روی کاروان با راه‌آهن به مسجد سلیمان می‌برد.

  • در دوره قاجاریه چند عامل موجب توجه کمتر به مناطق جنوبی بود، ازجمله توجه بیشتر قدرت‌های اروپایی به ایران و به‌ویژه روس‌ها به مرزهای شمالی، درگیری‌های مکرر در مرزهای غربی و شرقی و از سوی دیگر، کاهش درآمدهای حکومت مرکزی، به‌ویژه در زمینه‌های تجاری و بازرگانی به سبب تسلط کمپانی‌های تجاری اروپا بر شریان‌های اقتصادی و راه‌های مهم تجاری.

  • احساس کردم تعداد زیادی پرنده از روی کابین عبور کردند. به قهستانی گفتم: «محمد اینجا چقدر پرنده دارد.» محمد با خنده جواب داد: «این آتش پدافند هوایی دشمن است، نه پرنده!»

  • در سال‌های میانی دهه سی شمسی یعنی تقریبا در آستانه اجرای پروژه مدرنیزاسیون از سوی حکومت پهلوی، ساکنان شهری کمتر از یک‌سوم جمعیت کل کشور را در بر می‌گرفتند. ۱) این نرخ جمعیت شهرنشینی در ایران، طی میانه دهه پنجاه شمسی به حدود نصف مجموع جمعیت ایران رسید. ۲) با این اوصاف مقارن پایان برنامه مدرنیزاسیون در ایران تقریبا نیمی از جمعیت کشور در مناطق شهری می‌زیستند که این بیانگر کاهش صبغه پررنگ الگوی زیست روستایی و برجستگی مدل زندگی شهری در میان ساکنان ایران زمین در پایان دوره مدرنیزاسیون است. من حیث‌المجموع تعداد جمعیت شهرنشین در ایران طی بیست سال تقریبا سه برابر شد که رقم قابل مقایسه‌ای است.

  • دوم آبان ماه ۱۱۹۲ ه.ش (۲۴ اکتبر ۱۸۱۳ میلادی). عهدنامه گلستان میان ایران دوره قاجاریه و روسیه تزاری منعقد شد. به‌دنبال این قرارداد، حکومت بخش‌هایی از شمال دولت شاهنشاهی ایران شامل قفقاز، ارمنستان و ایالت‌های شرقی گرجستان یعنی کاختی و کارتلی از ایران سلب و به روسیه تزاری واگذار شد.

  • نخستین دوره مجلس شورای ملی ۱۴مهرماه ۱۲۸۵ با حضور مظفرالدین شاه و نمایندگان مردم و رجال کشور و چند تن از نمایندگان دول خارجی در کاخ گلستان افتتاح شد. کار تدوین نظام‌نامه انتخابات از سوی مجلسی مرکب از نمایندگان شاهزادگان، علمای قاجاریه، اعیان و اشراف، مالکین، تجار و اصناف آغاز شد. ا