تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۴
متن  يادداشت
◄نظام بازار نظام تصمیم‌گیری غیر متمركز است
تین‌نیوز| وبلاگ موسی غنی‌نژاد- اینکه مسئولیت فقیران دنیا با نظام سرمایه داری است (البته سرمایه‌داری من نمی‌دانم یعنی چه؟) اگر منظور نظام بازار باشد این نكته را باید گفت كه جمعیت دنیا در این 200 سال از زیر یك میلیارد به 6 میلیارد نفر و بیش از آن رسیده است. 5 میلیارد نفری که در رفاه نسبی زندگی می‌کنند نادیده گرفته می‌شود باید در بحث اعداد نسبت ها رعایت شود.

200 سال قبل 95 درصد جمعیت دنیا در فقر مطلق زندگی می كردند در گذشته میانگین عمر انسانها 25 سال بود الان میانگین عمر انسانها بالای 50 سال است. در كشورهای پیشرفته خیلی بیشتر است، هر كشوری كه از نظام بازار خارج شده وضعیت فقر در آن افزایش یافته است. چین كمونیست از زمانی كه به نظام بازار روی آورد 600 میلیون از فقیران آن كم شده  این دستاورد بزرگی است. فقرا در جوامعی هستند كه بیشترین فاصله را با نظام بازار دارند و ما هم با آنها رابطه داریم. 

اینكه می گویند اخلاق در نظام بازار جایی ندارد باید گفت نظام بازارروی اخلاق بنا شده است . اخلاق یعنی آزادی. انسانی که در زندان باشد، اختیار خلاف را نداشته باشد و هیچ گناهی مرتکب نشود چه ارزش اخلاقی دارد؟ در نظام آزاد است كه اخلاق معنا می‌یابد. معادله داوطلبانه كه اساس نظام بازار است بزرگترین اصل اخلاقی است.
برابری انسانها. اینكه هیچ انسانی نباید حق دیگری را تهدید كند بزرگترین اصل عدالت و اخلاق است. دفاع اخلاقی در نظام بازار در درجه اول ودفاع از كارایی آن در درجه دوم قرار می گیرد. تفاسیری در جامعه ما وجود دارد ( مباحثی که شما در این جلسه شنیدید هم از این دست تفاسیرند) و سایر تفسیرات دراین زمینه كه نظام بازار فاقد اخلاق است. در دو گروه افراد جای می گیرند یا كسانی اند كه به آزادی انسانی معترض اند ویا سیاستمدارانی كه نظام بازار را در برابر قدرت خودشان می دانند لذا می خواهند محدودش كنند.

همه سیاستمداران دنیا مخالف نظام بازارند. چون نظام بازار، نظام تصمیم گیری غیر متمركز است در حالی كه نظام سیاسی نظام تصمیم گیری متمركز فرماندهی است. سیاستمداران نظام بردگی را می خواهند در حالی كه نظام بازار نظام آزادی است .
کد خبر : 124941
برچسب ها : موسی غنی نژاد،نظام بازار
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English