تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۹
متن  يادداشت
آیا ترامپ متعهد به برجام می‌ماند؟
تین‌نیوز| وبلاگ سید حمید حسینی-آرام آرام به پایان سال ۹۵ نزدیک می‌شویم، سالی که با امید و نشاط شروع شد.
 
من و سایر فعالان اقتصادی تلاش زیادی کردیم که در عصر پسا برجام بتوانیم با استفاده از توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و روابط بین الملل کسب و کارهای جدیدی را راه اندازی کنیم و بتوانیم در ارتقاء جایگاه بخش خصوصی نقشی داشته باشیم. اما در نیمه راه با توجه به مشکلاتی که در اجرای برجام پیش آمد و شرایط حاد اقتصاد کشور ، امیدواری جای خود را به دلسردی داد و رفته رفته مجبور شدیم از انتظارات را کاسته و تلاش کنیم که وضعیت موجود را حفظ کنیم.

اتفاقاتً زمستان امسال خصوصا ارتحال آیت الله هاشمی وحادثه پلاسكو بود به شدت بر روحیه و انگیزه کاری فعالان اقتصادی اثرگذاشت.

امسال اولین سالی است که انتظار به پایان رسیدن هر چه زودتر آن را می‌کشم. امیدوارم سال جدید با روحیه وتوان بیشتری بتوانم کار را آغاز کنیم.

شنبه صبح به دعوت وزارت نفت، در محل مركز مطالعات وزارت خارجه که كنفرانس اقتصاد مقاومتی و برجام در آن بر گزار می شد، حضور یافتم.

سخنرانان زیادی در رابطه با برجام و اقتصاد مقاومتی دیدگاهشان را مطرح كردند كه چند نكته آن برایم جدید واموزنده بود. اطلاع از این موضوع كه هر چهار ماه یكبار توافقنامه برجام توسط رئیس جمهور آمریكا باید تمدید شود و اوباما درپایان دوران آنرا تمدید كرده و برای اولین بار در ١٩ اپریل ٢٠١٧مصادف با آخر فروردین امسال ، ترامپ باید تصمیم بگیرد كه آیا میخواهد متعهد به برجام باقی بماند یا نه. بنابراین بسیاری از بنگاه‌ها، شركت‌ها و بانك‌های خارجی منتظرند كه نتیجه تصمیم آمریكا مشخص شود. البته اغلب كارشناسان اعتقاد دارند كه برجام تمدید خواهد شد.

نكته بعدی گلایه‌های مدیر عامل پخش وپالایش بود كه مدعی بود صدا و سیما هیچ كدام از موفقیت‌ها و توافقات انجام گرفته بین شركت ملی پخش و پالایش و شركت های سرمایه گذار خارجی را پوشش نداده و در مقابل كوچك‌ترین خبر منفی را در بوق وكرنا میكند . او لیستی از توافقات و تفاهمات را منتشر كرد كه دو مورد توسعه پالایشگاه آبادان با چینی‌ها» و پالایشگاه تهران با كره‌ای‌ها از مهمترین انها بود ، توافقات زیاد دیگری هم برای مطالعه و خرید تجهیزات صورت گرفته است . ضمنا اعلام كرد كه روزانه بین ٤٥٠هزار تا ٦٠٠ هزار بشكه از ظرفیت پالایشی كشور به صادرات اختصاص داده شده و در مجموع امسال حدود ١٦٥ میلیون بشكه فراورده نفتی به ارزش بیش از ٨ میلیارد دلار صادر شده است كه قطعا بخشی از كاهش ارزش صادرات فراورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی را جبران خواهد کرد.

پس از پایان جلسه مركز مطالعات به خانه رفتم تا به تماشای مسابقه فوتبال پرسپولیس با نفت بنشینم. یكی از دل خوشی‌های امسالم مسابقات تیم پرسپولیس است كه هم فوتبال دوستان را به شوق می‌آورد و هم باعث خوشحالی طرفداران این تیم شده است .قطعا موفقیت‌های تیم استقلال و پرسپولیس در لیگ ایران و جام باشگاه‌ها باعث تقویت تیم ملی شده و این تیم مسابقات مقدماتی جام جهانی را با موفقیت پشت سر گذارد.

یكشنبه بیشتر به كار مصاحبه و نوشتن مقاله گذشت . یك مقاله در رابطه با عمل كرد اقتصاد مقاومتی و برجام برای سالنامه شرق و مقاله دیگری درخصوص عملكرد بخش نفت و گاز در سال ٩٥برای سرمقاله نشریه دنیای انرژی نوشتم. بعد از ظهر هم گفت‌وگوی مفصلی با شبكه پنج تلویزیون برای برنامه "سر خط » داشتم ، این برنامه با سیاسیون و دولتمردان گفت‌وگو می‌كند. با توجه به این كه مهمان برنامه اخوی آسید محمد بود، از من خواسته شد که درباره شخصیت، عملكرد و حضور اخوی در دولت احمدی نژاد و اختلافات سیاسی در خانواده نظراتم را مطرح كنم ، فكر میكنم اگركامل منتشر شود مصاحبه خوب و جذابی خواهدبود.

یكشنبه شب هم طبق معمول والیبال خوبی بازی كردیم. فكر میكردم آخرین هفته باشد زیرا قرار است كه كف‌پوش سالن عوض شود، ولی ظاهرا میتوانیم یك هفته دیگر هم والیبال بازی كنیم.

دوشنبه صبح عازم اتاق تهران شدم. هوا برفی و ترافیك سنگین بود، با كمی تاخیر رسیدم. مهمان کمیسیون انرژی اتاق تهران، آقای دكتر مرتضوی رئیس ایمنی شركت نفت بود كه گزارشی از اتفاقات یك سال گذشته كه در صنایع نفت و گاز پتروشیمی اتفاق افتاده را ارائه و دلایلی كه باعث شده این اتفاقات بیفتد را بیان كرد. به نظر آدم جدی و مدیر لایقی بود و نگاه كارشناسانه‌ای به مسائل داشت. معتقد بود كه آتش‌سوزی ریشه در مسائل سیاسی و امنیتی نداشته و عمدتا سهل‌انگاری و یا رعایت نكردن استاندارد ها بوده است. در سوالی که از او پرسیدم به دو موضوع اشاره كردم، نخست این‌که آیا موجودی بیش از حد كالاها در انبار و خرید بعضی قطعات غیر استاندارد از چین وسازندگان داخلی تاثیرداشته است كه ایشان هر دو مورد را تایید كرد.

بعد از ظهر دوشنبه به رادیو گفت‌وگو رفتم و یك مناظره با رئیس پلیس آگاهی تهران، نماینده اتحادیه صنف پوشاك و یك فعال بخش خصوصی درباره قاچاق كالا و ارز داشتیم. هر كسی دیدگاهش را مطرح كرد. من با گسترش نظارت بر شبكه توزیع موافقم و اعتقاد دارم كه نمی‌شود با كنترل مرزها قاچاق را در كشور كنترل كرد ولی نماینده پوشاك به شدت با ان مخالف بود و اعتقاد داشت كه در سطح بازارامكان كنترل وجود ندارد، برای همین كمی بحث‌ و گفت‌وگو كردیم. من مهم‌ترین اقلام قاچاق كشور را سیگار، موبایل، قطعات یدكی، پوشاك، لوازم آرایشی و بهداشتی و بعضی مواد غذایی دانستم. در كنار آن طلا و جواهر ومواد مخدر ومشروبات الكلی را اقلام اصلی دانستم كه مورد تایید پلیس اگاهی نیز بود.

در بخش نفت و گاز ما قاچاق وارداتی نداریم بلكه قاچاق صادراتی داریم. به آن هم پرداختم و از تبعاتی كه قاچاق فرآورده‌های نفتی به خارج از كشور برای صادر كنندگان دارد صحبت کردم. سه‌شنبه صبح دیرتر از معمول از خانه خارج و ترجیح دادم دور كاری كنم. از بعد از ظهر در اتحادیه حضور پیدا كردم. شورای سیاست‌گذاری نشریه فارسی به انگلیسی را داشتیم. دكتر عسلی و آقای دكتر صدری هم حضور پیدا كردند و به طور مفصل درباره اولویت‌های مطالب در نشریه فارسی به انگلیسی گفت‌وگو كردیم. با توجه به نزدیك شدن به زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی توصیه كردم كه موضوع محوری نشریه آینده اتحادیه نمایشگاه بین المللی نفت و گاز و مسائل جانبی آن باشد.

چهارشنبه چند جلسه كاری داشتم و زودتر از معمول عازم مجموعه تلاش شدم. تا در مراسم افتتاحیه «بازارچه خیریه قلب سفید» و «موسسه كارآفرینان اراء" حضور یابم.

صبح بسیاری از دوستان را با تلگرام برای شركت در مراسم دعوت كردم و نگران بودم كه با توجه به ترافیك و حجم كار آخر سال دوستان نتوانند حضور پیدا كنند و مراسم با استقبال رو به رو نشود ولی خوشبختانه مراسم شكوهمند برگزار شد. همكاری دوستان صدا و سیما مخصوصا مجریان ارزشمند صدا و سیما آقای فردوسی پور، آقای رشیدپور، اقای فرزاد حسنی ، خانم ژیلا صادقی وهنرمند سینما خانم شبنم مقدمی وخواننده توانا آقای زندوكیلی و همخوانی او با كودكان ، شخصیت های سیاسی مانند سید احمد خمینی باعث شد كه این مراسم به خوبی برگزار شود. اماخوشحال‌ترین‌های این جمع كودكان كار بودند.

در حاشیه همایش مصاحبه مفصلی با صدا و سیما درباره نهادهای غیرانتفاعی و لزوم شبكه‌سازی آن ها بیان كردم.

جا دارد از تمام یاورانی كه در این مدت خالصانه وعاشقانه با خیریه همكاری كردند تشكر كنم وبرایشان ارزوی سعادت وشادكامی كنم..

این هفته شاهد اتفاق غیر قابل باور در بازی چهارشنبه شب بارسلونا و پاری سن ژرمن بودیم. اگر چه من طبق معمول خوش بینم و حتی به آقا سید احمد خمینی گفتم كه فكر میكنم امشب بارسلونا موفق بشود چهار گل بزند ولی بازی به طرفی رفت كه تقریبا كسی برایش تصور این كه بارسا بتواند با این اختلاف برنده بشود را نداشت ونشان داد اراده ، انگیزه ، روحیه و نقش تماشاگران چقدر میتواند در رسیدن به موفقیت تاثیر گذار باشد و یك شب بی نظیر را رقم بزند.
کد خبر : 124876
منبع : خبرگزاری خبر انلاین
برچسب ها : وبلاگ،سید وحید حسینی،ترامپ
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English