شرکت راه‌آهن ج. ا. ا.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۶
متن  خبر
افزایش سه‌برابری سرمایه‌گذاری در بخش ریلی نسبت به دولت گذشته
تین‌نیوز| وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح 313 واگن جدید و بازسازی شده گفت: در شرایط تنگنای مالی دولت سالانه 2 هزار میلیارد تومان در بخش ریلی انجام داده‌ایم که این عدد در دولت قبل 700 میلیارد تومان بود؛ یعنی افزایش حدود سه برابری.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، عصر روز گذشته ایستگاه راه‌آهن تهران میزبان دو وزیر راه و شهرسازی و کار و تعاون به همراه مدیران عامل شرکت‌های راه‌آهن و رجا بود. میزبانی‌ای که به صحنه ابراز مطالبات بخش خصوصی و پاسخ‌های بخش دولتی به آن تبدیل شد. در این مراسم، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: در سه سال گذشته مجموعه وزارت راه و شهرسازی سالانه بیش از 2 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ونقل داشته که این عدد سال‌های قبل که دوره پر پولی بود چیزی حدود 700 میلیارد تومان در سال بود.

وزیر راه و شهرسازی در آستانه سفرهای نوروزی ضمن تبریک سال نو به مردم شریف ایران اظهار داشت: باید به گسترش حمل‌ونقل ریلی و رفاه بیشتر مردم امید داشته باشیم.

وی در ادامه خطاب به رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی حمل‌ونقل ریلی که پیش از وی در خصوص مطالبات بخش خصوصی ریلی به سخنرانی پرداخته بود، تصریح کرد: رئیس انجمن صنفی حمل‌ونقل ریلی با دیدن دو وزیر در مراسم امروز حتماً با خود گفته که بهترین زمان برای گرفتن کمک از دولت است. درحالی‌که جیب ما خالی است و بهتر بود ایشان از منظر کارشناسی صحبت می‌کرد.
 
آخوندی با بیان اینکه در حوزه حمل‌ونقل ریلی طی ۳ سال گذشته اتفاقات خوبی رخ داده است، گفت: مدیرعامل رجاء بهتر از هرکسی می‌داند که در سال‌های اخیر حدود ۲ هزار میلیاردتومان در حوزه حمل‌ونقل ریلی سرمایه‌گذاری شده است.
 
عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: این حجم از سرمایه‌گذاری در دولت یازدهم در حالی رخ داده که طی سال‌های پرپولی این کشور، حجم سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل ریلی شاید که به سالی هزارمیلیاردتومان هم نمی‌رسید و این حجم سرمایه‌گذاری دولت در حوزه حمل‌ونقل ریلی بیانگر رشد ۳ برابری سرمایه‌گذاری حمل‌ونقل ریلی طی یک سال است.
 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: حدود ۲ هزار کیلومتر حجم پروژه‌های دو خطه و چند خطه کردن خطوط ریلی است و طبق برنامه‌ریزی دولت در نظر داریم ۵ استان کشور به شبکه ریلی متصل شوند.
 
وی با اشاره به گزارش مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در خصوص میزان پیشرفت طرح اتصال ۵ استان کشور به شبکه ریلی، گفت: طبق این گزارش به طور متوسط روزانه ۳.۵ کیلومتر ریل‌گذاری انجام می‌شود.
 
آخوندی ابراز داشت: اوضاع راه‌آهن در آینده‌ای نه چندان دور بسیار بهتر از این شرایط فعلی خواهد بود.
 
وی در ادامه خطاب به حاضران در جلسه اظهار داشت: نرخ حق دسترسی بار از ۵۶ به ۳۰ درصد کاهش یافته است.
 
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه حمل‌ونقل حومه‌ای افزود: حمل‌ونقل حومه‌ای راهکار توسعه شهری و کمک جدی به کاهش آلودگی هوا محسوب می‌شود. از طرفی ما با تأکید بر شهرسازی ریل‌پایه استفاده از ایستگاه‌های راه‌آهن را به عنوان مراکز توسعه شهر قرار داده‌ایم.
 
آخوندی در ادامه به برنامه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل ریلی اشاره کرد و گفت: طی ۳ سال اخیر قطارهای بالای ۴۵ سال از ناوگان حمل‌ونقل ریلی کنار گذاشته شده است. درحالی‌که قطارهایی با عمر ۶۴ سال در ناوگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند ما ۲۰ سال از عمر ناوگان را کنار گذاشتیم.
 
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حمل‌ونقل ریلی در برنامه ششم توسعه بیان داشت: برای ۶ هزار واگن باری و همچنین برای واگن‌های مسافری در برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی شده تا به سمت دستیابی به جایگاه حمل‌ونقل ریلی در بخش بار و مسافر حرکت کنیم.
 
وی با بیان اینکه در وزارت راه و شهرسازی حمل‌ونقل ریلی در اولویت و بالاتر از حوزه دریایی و جاده‌ای قرار دارد از برنامه‌ریزی روشن این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری ۲۸ هزار میلیاردی در حوزه حمل‌ونقل ریلی خبر داد.
 
آخوندی در پایان سرمایه‌گذاری و تأمین ۱۱۳ واگن مسافری از سوی بخش غیردولتی را بیانگر امیدواری این بخش به آینده حمل‌ونقل ریلی دانست.
کد خبر : 124860
برچسب ها : آخوندی در بهره برداری از 313 واگن، 313 واگن جدید ریلی، عملکرد ریلی دولت نسبت به دولت گذشته
ارسال نظر

۱۳۹۵/۱۲/۲۵ پاسخ
جناب وزير مغلطه مي كنند
بودجه ريلي سه برابر نشده چون قيمتها هم افزايش داشته
اين دولت نتوانسته خطوط ريلي به نتيجه برساند و وعده نسيه مي دهد
عوارض حق دسترسي اگر نيروي كشش بوسيله مالك قطار تامين شود همان 30 درصد بوده و تا حدودي كم شده نه اينكه 25 درصد كم شده باشد
نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English