سوخت و انرژی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۰
متن  خبر
قیمت نفت جهانی بهبود یافت
تین‌نیوز| قیمت‌های نفت روز پنج‌شنبه پس از ضرر سنگینی که در معاملات روز گذشته متحمل شدند تحت تاثیر پایبندی قوی تولیدکنندگان اوپک، به توافق کاهش تولید صعود کردند، اما افزایش ذخائر نفت آمریکا همچنان مانعی برای رشد بیشتر قیمت‌ها مانده است.
به گزارش ایسنا، بهای نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، ۴۶ سنت یا ۰.۸۷ درصد افزایش یافت و ۵۳.۵۷ دلار در هر بشکه معامله شد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه پنج درصد سقوط کرده و به ۵۳.۱۱ دلار رسیده بود.
نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۴ سنت یا ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۵۰.۶۲ دلار رسید. بهای معاملات این بازار تحت تاثیر افزایش چشمگیر ذخایر نفت آمریکا روز گذشته ۵.۳۸ درصد سقوط کرده و به ۵۰.۲۸ دلار رسیده بود.
طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت خام این کشور هفته گذشته ۸.۲ میلیون بشکه افزایش یافت و به ۵۲۸.۴ میلیون بشکه رسید که بالاترین رکورد ثبت شده به شمار می رود. این رشد چهار برابر میزان مورد پیش بینی بود و بدنبال کاهش تولید پالایشگاهها و افزایش واردات روی داد.
آماری که روز سه شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم منتشر شده بود، از افزایش ۱۱.۶ میلیون بشکه ای ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته حکایت داشت در حالیکه تحلیلگران در نظرسنجی "اس اند پی گلوبال پلاتس"، میزان افزایش را ۱.۶ میلیون بشکه پیش بینی کرده بودند.
مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "سی ام سی مارکتس" پیش‌بینی کرد: افزایش قیمت‌ها در روز پنج‌شنبه ممکن است موقتی باشد و یکی از عواملی که قیمت‌ها را تحت فشار منفی قرار می‌دهد قوی‌ شدن ارزش دلار آمریکا تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا است.
شاخص دلار آمریکا در پی گزارش اشتغال بهتر از حد مطلوب بخش خصوصی و انتظارات فزاینده برای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در هفته آینده صعود کرده است. قوی شدن دلار معاملات نفت که به دلار قیمت گذاری می‌شود را برای کشورهای وارد کننده گران‌تر می‌کند.
در این بین، عصام المرزوق، وزیر نفت کویت، روز چهارشنبه اظهار کرد: پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید بسیار بالاتر از اهداف برنامه‌ریزی شده بوده و در فوریه به ۱۴۰ درصد رسید، در حالی که پایبندی تولیدکنندگان غیراوپک ۵۰ تا ۶۰ درصد بود.
بر اساس گزارش رویترز، اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت سال گذشته برای کاهش تولید به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال ۲۰۱۷ به توافق رسیدند. این توافق از اول ژانویه اجرا شده و سرمایه‌گذاران به میزان پایبندی مشارکت‌کنندگان در این توافق توجه دقیقی دارند.
به گفته تحلیلگران، افزایش تولید آمریکا در ماه‌های اخیر، تداوم کاهش تولید از سوی اوپک و روسیه را جبران کرده است و این دو عامل متضاد قیمتها را در بازه بسیار محدودی نگه داشته اند. از ابتدای سال ۲۰۱۷ نفت خام آمریکا بین ۵۰ تا ۵۵ دلار معامله شده است.
کد خبر : 124330
منبع : خبرگزاری ايسنا
برچسب ها : بهبود قیمت نفت
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English