تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۱
متن  خبر
◄ سال پر رونق صنعت اوراق‌سازی
تین‌نیوز| بر اساس گزارش گروه تحقیقی کلارکسونز انگلیس سال 2016، سال پرکاری برای صنعت اوراق سازی به ویژه در بخش اوراق کشتی کانتینری و فله برها بوده است.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از worldmaritimenews، گروه تحقیقی کلارکسونز انگلیس با اعلام اینکه سال 2016 سال پررونقی برای صنعت اوراق‌سازی بوده است، نوشت: انتظار می‌رود این روند در سال جاری میلادی همچنان ادامه پیدا کند و بتواند زخم ظرفیت مازاد در صنعت کشتیرانی را کمی التیام ببخشد. 

بر اساس این گزارش، در سال 2016، در مجموع 933 فروند کشتی با ظرفیت 44.4 میلیون DWT اوراق شدند، رقمی که روند افزایشی 14 درصدی نشان می‌دهد.

در همین مدت، اوراق‌سازی در بخش کشتی کانتینری و فله‌برها به طور چشم‌گیری افزایش یافت، به طوری که از لحاظ ظرفیتDWT، به ترتیب سهم 65 و 18 درصدی از کل اوراق‌سازی را بر عهده گرفتند.

به عبارت دیگر، 0.7 میلیون TEU کشتی کانتینری در سال گذشته اوراق شدند که نسبت به سال 2013، رشد 48 درصدی را به دنبال داشت.
 
علاوه بر این، اوراق‌سازی فله‌برها با ظرفیت 28.9 میلیون DWT در سال 2016، به ثبت رسیده است.


بر اساس این گزارش در سال گذشته، یاردهای اوراق‌سازی هندی نیز با اوراق 340 فروند کشتی به ظرفیت 12.5 میلیون DWTT رشد مجددی را در این صنعت تجربه کردند، به گونه‌ای که سهم آنها در صنعت اوراق سازی از 20 درصد سال 2015 به 28 درصد در سال 2016، افزایش پیدا کرد.

یاردهای اوراق سازی پاکستان نیز با اوراق 117 فروند شناور به ظرفیت 8.9 میلیون DWT، روند ادامه‌دار رشد سال به سال را به نمایش گذاشتند.
 
همچنین درسال 2016، علی‌رغم اینکه، کشتی‌سازی‌های بنگلادشی به عکس روند رشد دیگر کشورها، شاهد افت سهم اوراق سازی از 35 به 31 درصد بودند، از لحاظ ظرفیت، با اوراق 199 فروند شناور به ظرفیت 13.6 میلیون DWT، بالاترین سهم اوراق سازی را به خود اختصاص دادند.

اما یاردهای اوراق سازی چین نیز با اوراق سازی 111 فروند کشتی به ظرفیت 4.9 میلیون DWT در سال 2016، سهم 11 درصدی را در صنعت اوراق‌سازی به خود اختصاص داده و از لحاظ ظرفیت، نسبت به سال گذشته، رشد 25 درصدی را در پیش گرفتند.

در ترکیه نیز، در سال گذشته، اوراق 84 فروند کشتی به ظرفیت 0.9 میلیون DWT به ثبت رسیده است.

این گزارش در بخش پایانی خود آورده است، تشدید فشار در زمینه ضرورت اوراق‌سازی امن‌تر و سبزتر، ممکن است آینده این صنعت را تحت تاثیر قرار دهد، اما با توجه به اینکه در حال حاضر، ظرفیت 40 میلیون DWT برای اوراق‌سازی در نظر گرفته شده، می‌توان انتظار داشت در سال 2017 نیز، یاردهای اورق‌سازی، سالی پرکار را تجربه کنند.
 
 
کد خبر : 122033
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English