شرکت راه‌آهن ج. ا. ا.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۳
متن  خبر
◄ ایجاد لیزینگ ریلی با اتصال ریل به مراکز بار و تولید
تین‌نیوز| مدیرعامل راه‌آهن با اعلام صدور دستور رئیس‌جمهور برای ایجاد لیزینگ ریلی از آمادگی راه‌آهن برای مشارکت در اتصال ریل به مراکز انبوه بار و مراکز تولید خبر داد و گفت: در راستای حل مشکلات ریلی باید از روش سرمایه‌گذاری مشترک بین دولت، بخش‌های صنعتی و خصوصی استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز؛ سعید محمدزاده، مدیرعامل شرکت راه‌آهن در همایش چشم‌انداز صنعت فولاد که صبح امروز با حضور فعالان هر کدام از حوزه‌های حمل‌ونقل و صنعت برگزار شد، با بیان اینکه در سیاست‌های کلی برنامه ششم به موضوع حمل‌ونقل توجه شده و حمل‌ونقل ریلی می‌تواند یکی از مزیت‌های رقابتی بر اقتصاد کشور باشد گفت: از سوی دیگر در برنامه پنجم و ششم دولت مکلف به رعایت سهم ۳۰ درصدی، حمل‌ونقل ریلی در حمل بار شده و قیمت گازوئیل نیز باید ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس برسد.

وی افزود: دولت سازوکاری را برای کاهش ۱۰ درصدی تلفات جاده‌ای در هر سال باید فراهم کند و این در حالی است که هم‌اکنون روزانه ۴۰ تا ۵۰ نفر در حوادث جاده‌ای کشته می‌شوند.

به گفته مدیرعامل راه‌آهن طبق مصوبه قانونی، به ازای هر تن کیلومتر بار که از طریق حمل‌ونقل ریلی انجام شود، ۳۵ سی‌سی در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود که سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت در این رابطه به عاملین کمک خواهد کرد.

محمدزاده محاسبه نرخ صفر برای مالیات بر ارزش افزوده در حمل‌ونقل ریلی را ازجمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در برنامه ششم عنوان کرد و گفت: در حال حاضر سهم مالیات بر ارزش افزوده در این بخش ۸ درصد و همچنین یک درصد فروش نفت و گاز برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت تخصیص اعتبارات و طرح‌های عمرانی در حال کاهش است خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دولت نمی‌تواند در توسعه زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری جدی داشته باشد به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این بخش باید با مشارکت دولت و بخش‌های صنعتی و معدنی صورت گیرد.

محمد زاده خاطرنشان کرد: در سال جاری ۲۸ درصد از حمل‌ونقل ۴ کالای اصلی از طریق حمل‌ونقل ریلی صورت گرفته و ۶۶ درصد به حمل جاده‌ای اختصاص داشته است که از این رقم نیز ۲۴ درصد حمل‌ونقل در مسیرهایی اتفاق افتاده که ریل در آنجا وجود داشته است.

مدیرعامل راه‌آهن تصریح کرد: در سال ۱۴۰۴ باید ۲۲۴ میلیون تن ماده معدنی در کشور حمل شود و اگر با روند فعلی پیش برویم، تنها یک سوم این میزان ماده معدنی قابل حمل از طریق ریل خواهد بود و بقیه آن باید از طریق حمل جاده‌ای، جابجا شود.

محمد زاده با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ساخت جاده و آزادراه در کشور وضعیت خوبی نیست و باید حمل‌ونقل ریلی توسعه یابد افزود: سهم راه‌آهن از دریافتی‌های تعرفه‌ای در سال ۹۲، ۴۱ درصد بوده و این رقم در حال حاضر به ۲۸ درصد رسیده است.

مدیرعامل راه‌آهن همچنین با اشاره به صدور دستور رئیس‌جمهور برای تشکیل لیزینگ ریلی، گفت: صندوق توسعه ملی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

مدیرعامل راه‌آهن در پایان از آمادگی راه‌آهن برای مشارکت در اتصال ریل به مراکز انبوه بار و مراکز تولید خبر داد و گفت: در راستی حل مشکلات ریلی باید از روش سرمایه‌گذاری مشترک بین دولت، بخش‌های صنعتی و خصوصی استفاده کرد.
 
 
کد خبر : 121107
برچسب ها : محمدزاده، لیزینگ راه آهن، اتصال ریل به مراکز بار
ارسال نظر

ehsankhalegifar0987@gmail.com ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ پاسخ
طرح خوبیه اگر اجرایی بشه و نتایجش مثبت باشد
نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English