| کد خبر: 78671 |

تین نیوز | محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی ایران در شبکه تلگرام خود نوشت: در پایان تابستان، روند واردات کالاهای واسطه‌ای کاهش داشته. انعکاس این روند در رشد اقتصادی امسال مهم است.

در گزارشی که به‌تازگی درباره وضعیت تجارت کشور در ۶ماه نخست سال ۱۳۹۴می خواندم، نکته‌ای دیدم که مرا به فکر فرو برد. این گزارش از سوی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه شده و هفته‌نامه تجارت فردا آن را منتشر کرده است. در گزارش اشاره شده که «در فصل اول سال ۱۳۹۴ بیشتر صنایع در حال تعدیل تولید به دلیل افزایش موجودی انبار بوده‌اند. البته در بسیاری از صنایع با وجود تعدیل سطح تولید همچنان موجودی انبار صنایع رو به افزایش بوده که این وضعیت نگرانی‌هایی بابت کاهش بیشتر تولید در فصل‌های آتی را به همراه دارد. » هرچند ادعای من نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد اما در نمودار هم تا حدودی مشخص است که واردات کالاهای واسطه‌ای در پایان ۶ماه نخست سال با کاهش مواجه شده است.

کالاهای واسطه‌ای آن دسته از کالاهایی هستند که در تولید کالاهای دیگر استفاده می‌شوند. حال که شاهد کاهش واردات این نوع کالاها هستیم، سوال این است که انعکاس این روند بر تولید چه خواهد بود؟

فهم من می‌گوید زمانی که واردات کالای واسطه‌ای کاهش پیدا می‌کند، در تولید بنگاه‌ها نیز اثر منفی خواهد داشت. این نمودار نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۳ واردات کالای واسطه‌ای به شدت افزایش داشته اما رفته‌رفته که اقتصاد کشور با کاهش تقاضا مواجه شده، واردات کالاهای واسطه‌ای هم کاهش محسوسی داشته و تولید هم با کاهش مواجه شده است.

پس از یک دوره افزایش واردات این نوع کالاها در تابستان امسال، انحنای رو به پایین این نمودار نشان می‌دهد در پایان تابستان، روند واردات کالاهای واسطه‌ای و مصرفی کاهش داشته است. باید دید در گزارش‌های رسمی گمرک از ۶ماه دوم سال ۱۳۹۴، این روند افزایش یا کاهش خواهد داشت. درصورتی که این روند کاهشی باشد، انعکاس آن در رشد اقتصادی امسال احتمالا منفی خواهد بود. به این ترتیب این سوال پیش می‌آید که آیا سال ۱۳۹۴ را با رشد منفی به پایان خواهیم رساند یا سیاست تحریک تقاضای دولت درنهایت، رشد اقتصادی امسال را اندکی بهبود خواهد بخشید.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل