| کد خبر: 38882 |

تین نیوز | سال آینده آخرین سال برنامه‌پنجم توسعه به‌شمار می‌رود و با این حال بنابر اظهارات وزیر ارتباطات و مسوولان مختلف، عقب‌ماندگی‌هایی در اجرای اهداف این برنامه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد.

پیش از این، اینگونه عنوان شده بود که در دولت قبلی تنها حدود ١٤درصد از اهداف در نظر گرفته‌شده در برنامه‌پنجم توسعه اجرایی شده و بر همین اساس عقب‌ماندگی زیادی در این بخش وجود دارد. در این میان به گفته وزیر ارتباطات در گذشته مشکلاتی وجود داشته و هدف نظام و دولت این نیست که به گذشته نگاه کند بلکه تمام تلاش ما نگاه به آینده است و اعتماد داریم که کشور توانایی و ظرفیت بالایی را در اقتصاد دارد و می‌توانیم آن چیزی را که به‌عنوان عقب‌افتادگی در گذشته بود را در آینده جبران کنیم.

به گفته واعظی اگر امروز کشوری بخواهد با سرعت به نقطه‌ای که از نظر اقتصادی بهینه باشد برسد، دیگر نمی‌تواند با روش‌های سنتی این کار را انجام دهد و باید از فناوری‌های روز دنیا استفاده کند و تلفیقی از اقتصاد و دانش را به‌کار گیرد.

 بر اساس گزارش‌های منتشرشده اکنون، گسترش پهن‌باند در کشور، کاهش شکاف دیجیتالی و حمایت از تولید داخل از محوری‌ترین پروژه‌های وزارت ارتباطات در سال بعد به شمار می‌رود.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات پیش از این محور اصلی برنامه سال آتی وزارت را گسترش پهن‌باند در کشور دانسته و گفته بود: در این راستا برنامه‌ای ویژه با اعتباری بالغ بر ٢ هزارمیلیاردتومان تدوین و در اختیار رییس‌جمهوری قرار گرفته و امید است با اجرای آن تا سال٩٦ به اهداف پیش‌بینی‌شده بخش دست یابیم.
برات قنبری همچنین عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت برای سال بعد طرح «توازن منطقه‌ای، کاهش شکاف اطلاعات و دیجیتالی بین مناطق و استان‌های کشور» با اعتباری بالغ بر ٦٥ میلیاردتومان است. ارتباط‌رسانی به روستاها، برگزاری انتخابات الکترونیکی در سال بعد، صیانت اجتماعی و فرهنگی درباره فناوری اطلاعات، توسعه کاربردها و نهضت تولید محتوا، انجام سرمایه‌گذاری مناسب برای توسعه و تکمیل زیربناهای فنی و مکانی از دیگر اولویت‌های وزارت ارتباطات در سال پایانی برنامه‌پنجم توسعه به‌شمار می‌رود و در عین‌حال طی یک‌ونیم‌سال گذشته با روی‌کارآمدن دولت جدید اقداماتی مانند گسترش پهنای باند و دسترسی به نسل‌های بالاتر ارتباطی نیز موردتوجه قرار گرفته و البته اقداماتی نیز برای افزایش امنیت این حوزه صورت گرفته است.
این در حالی است که به گفته مسوولان وزارت ارتباطات در ابتدای دولت‌یازدهم تنها حدود ١٥درصد برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، اجرایی شده بود و با اینکه قرار بود تا آخر برنامه پنجم به رتبه‌دوم منطقه برسیم، پیش‌بینی‌ها حاکی است در صورت تحقق سرمایه‌گذاری کامل منابع در اختیار بخش، به رتبه‌پنجم منطقه برسیم که دلیل آن نحوه تدوین و منابع سرمایه‌گذاری در برنامه‌پنجم توسعه است.
همچنین در ابتدای دولت‌یازدهم در بخش دسترسی پرسرعت ٥/٣میلیون‌پورت ظرفیت ایجاد شده بود که با هدف ١٨میلیون‌پورتی برنامه‌پنجم فاصله زیادی داشت که تا مهرماه امسال این رقم به ٨/٩میلیون‌پورت رسیده و امید است باقی این برنامه در سال٩٤ جبران شود. پهنای باند داخلی هم تا پایان مهرماه به هزارو٢ گیگابیت بر ثانیه رسید و عنوان می‌شود تا پایان سال٩٤ برنامه به چهارترابایت خواهد رسید.
در بحث خطوط شبکه اصلی فیبرنوری هم در ابتدای دولت‌یازدهم ٥١هزارو٤٩٧کیلومتر ایجاد شده بود که براساس گزارش‌های منتشرشده وضع موجود ٥٥هزارو٣٨٩کیلومتر و قرار است کامل شود. براساس تکلیف برنامه‌پنجم توسعه قرار بود سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشور به دودرصد برسد که طبق اطلاعات سهم حساب‌های اقتصادی بخش، در حال حاضر سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشور /٨درصد است و به نظر در آخر برنامه‌پنجم به یک‌درصد می‌رسد.
البته برای تحقق این اهداف، مسوولان وزارت ارتباطات بر این باورند که باید بیش از ١٣هزارمیلیاردتومان تا پایان برنامه‌پنجم در این بخش سرمایه‌گذاری می‌شد که این برآورد صورت نگرفته بود اما با تصویب قانون اجازه وصول و تخصیص صددرصد مبالغ حق امتیاز برای سرمایه‌گذاری منابع مطمئنی برای بخش در نظر گرفته و در سال٩٣ امکانی ایجاد شد که از چهارهزارمیلیاردتومان این منبع دوهزارو٥ میلیاردتومان برای سرمایه‌گذاری بخش اختصاص داده شود.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین