| کد خبر: 37552 |

تین نیوز | وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران را دارای بالاترین ثبات اقتصادی و کمترین نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی معرفی کرد.
 
علی طیب نیا در جریان سفرش به کویت در سخنانی در اتاق بازرگانی این کشور، روابط دو کشور مسلمان ایران و کویت را بر اساس حسن همجواری، دوستی و برادری استوار دانست و افزود: در این میان روابط ایران با کویت در میان کشورهای حوزه خلیج فارس جایگاه ویژه و ممتازی دارد.
 
وی با اشاره به وجود روابط صمیمانه و گسترده دو کشور در حوزه سیاسی، حجم روابط اقتصادی دو جانبه آنها را با توجه به  توانایی ها و ظرفیتهای بالقوه ایران و کویت بسیار پایین دانست و گفت: در سال ٢ ١٢ حجم مبادلات تجاری دو جانبه ١٨٧ میلیون دلار بود و در سال ٢ ١٣ این رقم نیز به کمتر از ١٥٤ میلیون دلار کاهش یافته است که این ارقام در مقایسه با مبادلات تجاری ١٢٨ میلیارد دلاری کویت با جهان، ارقام ناچیزی را نشان می دهد.
 
طیب نیا اظهارکرد: در حوزه سرمایه گذاری نیز با وجود ظرفیتهای فراوان ایران، مشوقها، معافیتهای مالیاتی، انرژی ارزان، امنیت، ثبات اقتصادی و سیاسی و قوانین مناسب سرمایه‌گذاری و اقتصادی، سرمایه گذاری برادران کویتی در ایران چندان قابل توجه نیست.
 
وزیر اقتصاد کشورمان یادآور شد: بخشهای خصوصی دو کشور به ویژه اتاقهای بازرگانی، می توانند نقش مهمی در گسترش روابط اقتصادی دو جانبه به ویژه در حوزه های اقتصادی و سرمایه گذاری ایفا کنند.
 
طیب نیا خطاب به بازرگانان و سرمایه گذاران کویتی گفت: بدون تردید گسترش روابط اقتصادی و افزایش حجم جریانهای سرمایه از عوامل ارتقای پیوندهای اجتماعی و بهبود امنیت دو جانبه به شمار می رود، پیوندهای اقتصادی و ایجاد همکاریهای اقتصادی نقش موثری در پیشگیری و کاهش تنشهای سیاسی داشته و رفاه بیشتر مردم دو کشور را به دنبال خواهد داشت.
 
وی با بیان این که دولتها نیز برای بهبود و تسهیل جریان سرمایه می بایست بسترهای مناسب را فراهم کنند، به تشریح جایگاه و موقعیت استراتژیک، پتانسیل ها و ظرفیت های زیربنایی، اقتصادی و محیط سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی و اقدامهای بعمل آمده  برای تسهیل سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی خارجی پرداخت.
 
وزیر اقتصاد اظهار کرد: وسعت سرزمینی و شبکه مناسب حمل و نقل و به ویژه برخورداری ایران بیش از ٢٢ هزار کیلومتر انواع راه، ١٢ هزار کیلومتر راه آهن و بیش از ٥٨ فرودگاه مجهز واستاندارد و نیز دارا بودن تعداد ١١ بندر تجاری در شمال وجنوب کشور، از جذابیتهای سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
 
وزیر اقتصاد کشورمان، ایران را از کشور های پیشگام منطقه در زمینه رویه و مقررات بین المللی، خواند و گفت: ایران با ٥٥ کشور جهان موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری را امضا کرده و با ٦١ کشور دیگر در حال نهایی کردن موافقتنامه است.
 
وی یادآور شد: خوشبختانه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری با کشور کویت نهایی شده و از سال ٢ ١ میلادی لازم الاجراء است و سرمایه گذاران کویتی می توانند از حمایتهای این قانون بهره مند شوند.
 
طیب نیا تصریح کرد:  ایران از نظر لحاظ مالی بالاترین ثبات اقتصادی را دارد و از کمترین نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی برخوردار است.
 
وی گفت: صندوق ثروت ملی جمهوری اسلامی (SWF) ایران با نام صندوق توسعه ملی دارای منابع عظیم مالی دارد و از طریق مشارکت در طرحهای سرمایه گذاری و یا ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی به حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی می پردازد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین