| کد خبر: 37368 |

تین نیوز |  چندی پیش مرکز آمار ایران اعلام کرد که درخواست برای صدور پروانه‎های ساختمانی در سال 1393 حدود 50 درصد کاهش داشته که این اتفاق زنگ خطری برای بازار مسکن محسوب می‌شود. طبق اعلام این مرکز در بهار سال 1393 تعداد 34هزار و 237 پروانه ساختمانی از سوی شهرداری‌های کشور صادر شده که به نسبت فصل گذشته حدود 5/45 درصد و به نسبت فصل مشابه سال گذشته حدود 4/38 درصد کاهش داشته است. از کل پروانه‌های صادر شده سه هزار و 302 پروانه (6/9 درصد) مربوط به افزایش بنا و 30 هزار و 935 پروانه (4/90 درصد) مربوط به احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود 9/46 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 3/40 درصد کاهش داشته است.
براساس این آمار تعداد واحد مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در بهار سال 1393 بالغ بر 100 هزار و 219 واحد بوده که نسبت به فصل گذشته حدود 9/45 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 2/48 درصد کاهش داشته است.
با توجه به تعداد پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان متوسط تعداد واحد مسکونی در پروانه احداث ساختمان 2/3 واحد و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی 4/3 واحد بوده است.
همچنین براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران، تعداد سه هزار و 522 پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود 9/2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 5/50 درصد کاهش داشته است.
این تعداد پروانه حدود 3/10 درصد از کل پروانه‌های ساختمانی کشور را تشکیل می‌دهند. از پروانه‎های صادر شده در شهر تهران 19 پروانه (پنج درصد) مربوط به افزایش بنا و 3 هزار و 503 پروانه (5/99 درصد) مربوط به احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود 8/2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 6/50 درصد کاهش داشته است.
تعداد واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران در بهار سال 1393 بالغ بر 26 هزار و 493 واحد بوده که نسبت به فصل گذشته حدود 2/3 درصد و نسبت فصل مشابه سال گذشته حدود 3/53 درصد کاهش داشته است.
با توجه به تعداد پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در شهر تهران متوسط واحد مسکونی در پروانه‌ای احداث ساختمان 6/7 واحد و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی 5/7 بوده است.
در این خصوص یک کارشناس اقتصادی مسکن با بیان اینکه نباید به سادگی از کنار کاهش آمارهای ساخت‌وساز در کشور عبور کرد، گفت: اگر وضعیت ساخت‌وساز به همین شکل با افت همراه باشد جهش قیمت مسکن در سال ۹۴ قطعی است.
بیت‌ا... ستاریان در پاسخ به این سوال که آیا کاهش آمار ساخت‌وساز در کشور می‌تواند در سال 94 قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار دهد، به فارس گفت: دولت‌ها در گذشته همواره تعمدا رکورد بخش مسکن را ایجاد می‌کنند تا از لحاظ تبلیغات و ارایه آمار مناسب اعلام کنند که قیمت مسکن را ثابت نگه داشته‌اند که اتفاقا این موضوع ضرر و زیان‌های زیادی را به اقتصاد کشور وارد می‌کند.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نگه داشتن تعمدی رکود مسکن موجب کوچ سرمایه از بخش مسکن می‌شود، افزود: همواره سرمایه‌های خرد و کوچک هستند که وارد بخش مسکن می‌شوند و وقتی که رکود رخ می‌دهد سرمایه‌های خرد و تولیدکنندگان کوچک از این بازار فرار کرده و کوچ می‌کنند و همین می‌شود که می‌بینیم مرکز آمار اعلام می‌کند ساخت‌و‌ساز 50 درصد کاهش یافته است.
ستاریان خاطرنشان کرد: وقتی که سرمایه‌ها از بازار مسکن خارج می‌شوند و آمار ساخت‌وساز کاهش و نیاز و تقاضای انباشته مسکن افزایش می‌یابد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با وضعیت به وجود آمده حداقل سالانه نیازمند تولید یک میلیون واحد مسکونی هستیم، گفت: در مقایسه‌ای که مرکز آمار انجام داده تولید مسکن در سال‌‌جاری نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش یافته است اما اگر همین آمارها نسبت به سال 91 مقایسه می‌شد کاهش تولید مسکن به بیش از 90 درصد می‌رسید.
ستاریان افزود: ‌دولت‌ها همواره در یک دوره بازار مسکن را در رکود فرو می‌برند تا فرصت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری داشته باشند.
جهش 145 درصدی قیمت
وی ادامه داد: در سال 90 وقتی دولت به خاطر رکودی که در بازار مسکن ایجاد کرد، جشن تساوی خانوار و مسکن را گرفت، دیدیم که در سال 91 قیمت مسکن 145 درصد رشد کرد.
ستاریان با اشاره به اینکه اگر وضعیت عادی تولید مسکن را داشتیم باز هم چند میلیون کسری واحد مسکونی داریم، تصریح کرد: اگر با این وضعیت تولید مسکن ادامه یابد و وارد رونق نشویم بازار مسکن به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
وی افزود: دولت نباید فریب رکود بازار مسکن را خورد و تصور کند اگر تولید مسکن کاهش یابد بازار مسکن از رکود خارج و خرید و فروش رونق می‌گیرد، همانند سال 91 در سال 94 هم باید شاهد جهش قیمت مسکن باشیم.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین