| کد خبر: 35425 |

تین نیوز | در برنامه شب گذشته ثریا که از شبکه یک سیما با موضوع نقد شیوه‌های درآمدزایی شهرداری‌ها و با حضور مهدی چمران رییس شورای شهر تهران و علیرضا جاوید شهردار منطقه 4 پخش شد، رییس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران در تماس تلفنی سوالاتی در مورد بوستان مادر و بودجه غیرنقدی شهرداری تهران مطرح کرد.
 
رحمت‌الله حافظی که در این برنامه به صورت تلفنی شرکت کرده بود درخصوص بوستان مادر گفت: تغییر پهنه در این بوستان غیرقانونی بوده و کمیسیون پنج مجوز تغییر کاربری این زمین را نداشته است.
 
وی خطاب به علیرضا جاوید که به عنوان نماینده شهردار تهران در برنامه شرکت کرده بود، گفت: آیا این زمین تهاتر شده؟ و در حال حاضر مالک این زمین کیست؟
 
در ادامه جاوید با تاکید بر این موضوع که پس از مطرح شدن موضوع بوستان مادر در شورای شهر تهران و پاسخگویی شهردار تهران نمایندگان شورا قانع شدند، افزود: در دهه 70 مجموعه‌ای متعلق به آموزش و پرورش در آنجا پروژه مسکونی را شروع کرد که در حال حاضر واحدهای مسکونی آن در حال بهره‌برداری هستند و بوستان مادر هم به زمینی به فاصله 100 متری این زمین جابه‌جا شد و بوستانی با نام دیگری در حال حاضر در آنجا به بهره‌برداری رسیده است.
 
وی ادامه داد: این زمین در نقطه‌ای از منطقه پنج قرار گرفته است که بالاترین سرانه فضای سبز در بین همه محلات منطقه پنج که در بین تمام مناطق به لحاظ سرانه فضای سبز وضعیت مطلوبی دارد، قرار گرفته است. در دهه 70 درختانی در این زمین وجود داشته که براساس توافقی در همان زمان به تعاونی مسکن آموزش و پرورش اجازه ساخت در بخشی از این زمین داده می‌شود و بخشی از درختان هم قطع می‌شود و به عنوان یک پروژه سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شود که طی 70 فراخوان سرمایه‌گذاری و مشارکت به دلیل وسعت هفت هکتاری و ابعاد اقتصادی آن، خریداری برای آن پیدا نمی‌شود.
 
وی تاکید کرد: در زمان اجرای طرح جامع با توجه به وضعیت قبل این زمین و اسناد اولیه، پهنه G برای این نقطه لحاظ شد و در زمان تدوین طرح تفصیلی مشاورین طرح پس از بررسی اسناد توافق و تامین سرانه فضای سبز در 100 متری این زمین، برای کل این هفت هکتار پهنه S در نظر گرفتند؛ اما برای جلوگیری از اعتراضات آینده مبنی بر ساخت مرکز تجاری در بافت مسکونی مشاور طرح تفصیلی به درستی در تقویت طرح تفصیلی با هماهنگی کمیسیون ماده پنج بافت این زمین را با اطراف هماهنگ کرد به طوری که بخشی که در مجاورت بلوار آیت‌الله کاشانی است پهنه M و بخشی که در مجاورت بافت مسکونی است پهنه R در نظر گرفته شده است.
 
شهردار منطقه چهار درخصوص مالک این زمین نیز گفت: در حال حاضر مالک یکی از مجموعه‌های اقتصادی است که زمین را بابت مطالبات خود از شهرداری دریافت کرده است.
 
پس از صحبت‌های جاوید، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران بار دیگر با اشاره به فرامنطقه‌ای بودن موضوع بوستان مادر تاکید کرد: بالا بودن سرانه فضای سبز منطقه پنج نمی‌تواند دلیلی برای نادیده گرفتن بوستان مادر باشد.
 
وی ادامه داد: شهرداری تهران در سال 92 می‌توانست سقف معاملات 50 میلیارد تومانی داشته باشد و این رقم برای سال 92، 40 میلیارد تومان بوده است در حالی که ارزش بوستان مادر در حدود 500 میلیارد تومان است، آیا شهرداری تهران برای تهاتر این زمین از شورای شهر تهران مصوبه‌ای دریافت کرده است؟
 
جاوید به عنوان نماینده شهردار تهران در این برنامه در پاسخ به سوال رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: بودجه شهرداری تهران در دو بخش نقدی و غیرنقدی تقسیم‌بندی می‌شود که در مورد فروش املاک و اموال به صورت نقدی تنها روش مزایده است و املاک در مزایده عمومی واگذار می‌شوند، اما برای واگذاری و تهاتر املاک در شیوه غیرنقدی دستورالعملی وجود دارد که به تایید کمیته منتخب شورای دوم و سوم شهر تهران رسیده است؛ یعنی شیوه واگذاری و تهاتر با نظارت شورای شهر مصوب شده است و در قالب آن چارچوب شهرداری در قبال مطالبات اشخاص حقیقی می‌تواند تهاتر اموال و املاک را انجام دهد.
 
حافظی نیز با انتقاد از بودجه غیرنقدی شهرداری و معرفی آن به عنوان یکی از معضلات بزرگ گفت: بیش از 51 درصد بودجه شهرداری به نام غیرنقد و 49 درصد به صورت نقدی است در حقیقت 49 درصد حساب کتاب، ردیف و کد پروژه دارد و 51 درصد یعنی ابهام و فضای غبارآلود که نمی‌دانیم چه اتفاقی در آن می‌افتد.
 
وی خطاب به دیگر نمایندگان شورای شهر تهران گفت: درخواست می‌کنم در شورا این مساله در قالب یک طرح در دستور کار قرار گیرد و این بودجه غیرنقدی شهرداری تهران ساماندهی و شفاف‌سازی شود.
 
ریال به ریال بودجه غیرنقد شهرداری تهران قابل پیگیری است 
جاوید نیز در واکنش به اظهارات حافظی درخصوص بودجه غیرنقدی شورای شهر تهران گفت: خوشبختانه شورای شهر در دوره دوم و سوم با همکاری شهرداری فرآیندها را در یک سیستم کاملاً مدون بر مبنای اصول حسابداری به همت معاون مالی، اداری شهرداری تهران مکانیزه کردند و کاملاً این فرآیندها در حال حاضر ثبت و ضبط می‌شود و امروز ریال به ریال بودجه غیرنقد شهرداری تهران قابل پیگیری است.
 
حدود 4500 هکتار باغ ظرف 20 سال گذشته در تهران تخریب شده است
 رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص حفظ باغات تهران گفت: متاسفانه برخی تصمیم‌گیری‌های غلط باعث شده که ظرف 20 سال گذشته حدود چهار هزار و 500 هکتار از باغات شهر تهران تخریب شود.
 
وی تاکید کرد: مصوبه شورای شهر دوم و سوم درخصوص ساخت و ساز در باغات به طوری که در 30 درصد این باغات اجازه ساخت و ساز داده می‌شود خلاف قانون است؛ در تبصره یک ماده (6) قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها آمده است در صورتی که قطع درخت از طرف مالکین به نحوی باشد که باغی از بین برود و از زمین آن به صورت تفکیک برای خانه‌سازی استفاده شود همه زمین به نفع شهرداری ضبط می‌شود و به مصرف خدمات عمومی و شهری و محرومین می‌رسد.
 
وی ادامه داد: امروز در تهران حدود 60 درصد فضای شهر به مسکونی و تجاری تبدیل شده است و متاسفانه در طرح جامع و تفصیلی هم به این موضوع توجهی نشده است. کمیسیون ماده پنج وظیفه دارد خطاهای طرح‌های توسعه شهری را شناسایی و اصلاح کند و حقوق شهروندان را احیا کند؛ اما در کنار آن شورایی در مناطق شهرداری درست شده که جایگاه قانونی ندارد تحت عنوان شورای معماری مناطق که با مالکین توافق می‌کند و در بسیاری مواقع کمیسیون ماده 100 را دور می‌زنند.
 
حافظی تاکید کرد: سالانه حدود 800 مورد تغییر کاربری توسط کمیسیون ماده 100 صادر می‌شود که عمدتاً در مورد فضاهای سبز است در حقیقت این کمیسیون باید از طرح تفصیلی و حقوق شهروندان حمایت کند ولی خلاف آن اتفاق می‌افتد.
 
وی ادامه داد: عمده ارجاعات به کمیسیون ماده 100 از مناطق یک، دو، چهار، پنج و 22 شهر تهران است. بلندمرتبه‌سازی‌های منطقه 22 مجوز کمیسیون ماده پنج ندارد یک مورد حفظ کمیسیون ماده پنج برای منطقه 22 مجوز صادر کرده است که به استناد آن مجوز تمام این بلندمرتبه‌سازی‌ها انجام می‌شود.
 
جاوید در پاسخ به این اظهارات حافظی گفت: حدود 20 سال به مالکین باغات اجازه ساخت‌وساز داده نشد نتیجه این شد که با پاشیدن اسید و آتش‌سوزی سوری درختان باغ را سوزاندند و یا با گرفتن رای مراجع قضایی رای صادره توسط کمیسیون ماده هفت را لغو کردند این ناکارآمدی موجب شد نمایندگان مردم در دومین دوره شورای شهر تهران این طور برنامه‌ریزی کنند که در 70 درصد، غلبه فضای سبز حفظ شود و مالکین هم بتوانند از حقوق خود بهره‌مند شوند. فکر می‌کنم یکی از اختیارات شورای اسلامی شهر تهران در دوره دوم همین مصوبه بود البته اگر درمواردی تخلفی یا در ملک ساخته شده به میزان کافی در آن منطقه درخت احداث نشده است باید با آن برخورد شود.
 
در ادامه مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نیز در این خصوص گفت: ضابطه برج و باغ فقط در شورای دوم نبود و در طرح جامع شهر تهران به عنوان یک دستاورد کاملا قابل دفاع تایید و تصویب شد، به طوری که در طرح جامع و طرح تفصیلی قانونی گنجانده شد و شورای عالی شهرسازی و معماری نیز آن را تصویب کرد.
 
وی تاکید کرد: تعدادی از باغات شهر تهران که چند هزار متر بودند احصا شده‌اند و هیچ کاری با آنها جز اینکه شهرداری آنها را بخرد و به پارک عمومی تبدیل کند، نمی‌تواند کرد که در سال گذشته شش یا هفت باغ بزرگ توسط شهرداری منطقه یک خریداری و به پارک عمومی تبدیل شد، اما در زمین‌هایی که کمتر از دو هزار متر مساحت دارند در 30 درصد اجازه ساخت و ساز داده می‌شود.
 
وی ادامه داد: از طریق شورای عالی استان‌ها طرح به مجلس شورای اسلامی داده شد و در آنجا قانون حفظ باغات تصویب شد؛ اما شورای نگهبان به آن ایرادات قانون اساسی وارد کرد که بار دیگر با پافشاری شورا و مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد و در آنجا تصویب شد و در حال حاضر نیز به این قانون افتخار می‌کنیم.
 
 در این برنامه پرسشی مبنی بر اینکه آیا مدیریت کلانشهرها در جهت افزایش عدالت اجتماعی و آرامش روحی و معنوی شهروندان قرار دارند یا خیر، به عنوان نظرسنجی پیامکی مطرح شده بود که در پایان برنامه 71.61 درصد مخاطبان پاسخ خیر و 28.39 درصد مخاطبان پاسخ آری را انتخاب کرده بودند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین