| کد خبر: 29618 |

تین نیوز | یک کارشناس اقتصادی گفت: پیش بینی رشد اقتصادی 4 درصد برای سال 94 عدد بسیار مناسبی است اما باید توجه کرد که رسیدن به پیشرفت تنها در اختیار دولت نیست بلکه توسعه روابط بین الملل هم می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.
 
لطفعلی بخشی با بیان اینکه اگر رسیدن به رشد اقتصادی تنها در اختیار دولت بود چه بسا دولت زودتر هم می توانست به اهداف خود برسد، اظهار داشت: اگر دولت بتواند تحریم ها را بشکند و روابط بین المللی را هم بهبود بخشد در اصل یکی از بسترهای لازم را برای چنین رشدی فراهم کرده است.
 
وی ادامه داد: علاوه بر رفع تحریم ها، برای رسیدن به رشد اقتصادی، دولت نیازمند همراهی و همکاری مجلس برای تصویب قوانین است، ضمن آنکه باید دید مجلس تا چه حد با دولت برای تحقق چنین رشدی همکاری خواهد کرد.
 
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: قوانین دست و پاگیر اداری هم یکی دیگر از موانع تحقق رشد اقتصادی است.
 
وی ادامه داد: وجود قوانین دست و پاگیر اداری شاید خیلی با اهداف دولت هماهنگ نباشد به عبارت دیگر برای تحقق اهداف دولت، باید بتوان این موانع را برطرف کرد تا اهداف دولت تحقق یابد هرچند اگر دیوانسالاری برعکس عمل کند و باعث شود که موانع بیشتری سر راه مردم و بخش خصوصی قرار گیرد، این مساله بیشتر محل تردید قرار می گیرد.
 
بخشی گفت: مورد دیگر حذف قوانین دست و پاگیر اداری و بهبود فضای کسب و کار است که آن هم علاوه بر نیاز به تصویب قوانین خاص، نیازمند همکاری بدنه دولت و بانک های کشور است اما متاسفانه همکاری در این موارد سابقه خوبی در کشور ندارد.
 
وی ادامه داد: اگر همه این عوامل با یکدیگر اتفاق بیفتد، رسیدن به رشد 4 درصد و بیشتر هم امکان پذیر است و اگر هر کدام از این عوامل در عمل اتفاق نیفتد رسیدن به اهداف مورد نظر نیز بسیار دشوار خواهد بود.
 
وی درباره انتقاد به سیاست ها و تصمیم های دولت نیز گفت: دولت طرح ها و سیاست های اجرایی خود را نوشته و اعلام کرده اما به هر حال با توجه به بزرگی بدنه دولت و اینکه تصمیم گیری ها هم بسیار سخت است، دولت سعی کرده به نسبت جلو برود، هرچند تصمیم ها در حد ایده آل نبوده است اما به نسبت تاثیر خوبی هم در وضعیت اقتصادی کشور داشته است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل