| کد خبر: 14883 |

تین نیوز |  روز گذشته شاخص کل بورس در حالی با افزایش 636 واحدی مواجه شد که تحلیلگران معتقدند این بازار آمادگی رشد ملایم تا رسیدن به کانال 78 هزار واحد دارد. از بعد تکنیکال و فاندامنتال حرکت شاخص صعودی پیش‌بینی می‌شود و این امر با توجه به شرایط مساعدی که بازار سهام در روزهای اخیر تجربه کرده، قابل دفاع است. سیاست‌های حمایتی از پتروشیمی‌ها در کنار حمایت خوب حقوقی‌ها از بورس دو محرک اصلی رشد بازار در روزهای اخیر محسوب می‌شود.
 روند صعودی حاکم بر بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز گذشته شدت بیشتری گرفت و در جدیدترین رکورد‌شکنی، شاخص موفق به بازپس‌گیری کانال 74 هزار واحدی شد تا به این ترتیب تیرماه را با بازدهی 1/2 درصدی پشت سر بگذارد.
در جریان معاملات دیروز بورس تهران، بیشتر نمادهای فعال در بازار با روندی مثبت و صف خرید‌های سنگین همراه شدند که در‌نهایت این جریان صعودی در تالار شیشه‌ای منجر به افزایش 635 واحدی دماسنج بازار سرمایه شد و در پایان معاملات این نماگر در کانال 74 هزار و 526 واحدی متوقف شد. همچنین دیگر شاخص‌های بازار نیز سبزپوش شده و با روند صعودی به‌کار خود پایان دادند به‌طوری‌که شاخص بازار اول با 3/0درصد افزایش، بازار دوم با 23/2درصد افزایش و صنعت نیز با 97/0درصد افزایش روبه‌روشدند.
دراین روز برخلاف روزهای گذشته، شرکت‌های مطرح بازار باعث رشد شاخص شدند، به‌طوری‌که هلدینگ خلیج‌فارس، تاپیکو، توسعه معادن و فلزات، دارویی تامین، سرمایه‌گذاری خوارزمی و پتروشیمی خارک بیشترین تاثیر را در رشد 86/0درصدی شاخص بورس بر جای گذاشتند. 
اما به عقیده کارشناسان بازار سرمایه با همه این اوصاف، باید در نظر داشته باشیم که بازار طی هفت ماه گذشته خود، دوران کم‌نظیری را از نظر رفتاری پشت‌سر گذاشته است، بنابر‌این باید مدت زمان کافی بگذرد تا شاهد تعادل و آرامش در بازار باشیم و کم‌کم اثرات و حساسیت‌های به وجود‌آمده گذشته کمرنگ شوند.
در این میان یکی از تکنیکالیست‌های بازار معتقد است که در ادامه رشد شاخص مقاومت 77800 واحدی به‌عنوان اولین فیبوی اثرگذار، می‌تواند هدف سرمایه‌گذاران قرار گیرد.
اما با این اوصاف روز گذشته با تصویب شورای‌عالی بورس، ضوابط بهره‌مندی شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه از سقف معافیت مالیاتی، تسهیل شد که این امر می‌تواند نوید‌بخش روزهای پر‌رونق برای بازار باشد.
همچنین در جلسه روز گذشته شورای‌عالی بورس که به ریاست وزیر اقتصاد، در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد، مقرر شد در‌ مواردی که نماد شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه، به‌دلیل ابهامات اساسی خارج از حیطه اختیار و عملکرد شرکت، متوقف می‌شود، ضریب شناوری شرکت صرفا براساس روزهای معاملاتی نماد شرکت محاسبه شود. 
با این مصوبه، ضمن افزایش ضریب شناوری شرکت‌ها، تعداد بیشتری از شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه، مشمول بهره‌مندی از سقف معافیت مالیاتی خواهند شد. 
شورای‌عالی بورس در جلسه روز گذشته خود، همچنین طرح آزادسازی سهام عدالت در قالب راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در صورت تایید سایر مراجع ذی‌ربط، بلامانع دانست. 
همچنین در این جلسه مقرر شد شرکت فرابورس ایران در همکاری با بانک مسکن، راهکارهای لازم را برای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات مسکن اتخاذ کند. 
تصویب دستورالعمل تشکیل کمیسیون تخصصی شورای‌عالی بورس، از دیگر تصمیمات جلسه روز گذشته شورای‌عالی بورس بود.
 
   احتیاط‌، صبر و حوصله 
در این میان مصطفی امید قائمی، مدیرعامل توسعه مالی مهر آیندگان در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» معتقد است که با توجه به شرایط موجود در بازار سرمایه و در واقع بعد از رکود اخیر نمی‌توان انتظار بازگشت بازار و ایجاد جو مثبت پایداری را به سرعت داشت و باید احتیاط، صبر و حوصله بیشتری در این بازار صرف کرد.
وی در ادامه با اشاره به این موضوع که در حال حاضر مسیر نزولی بازار طی شده است، اظهار کرد: شرایط کنونی که بعد از رکود ماه‌های اخیر رخ داده، جوی متعادل خواهد بود که در روزهای جاری با درجا زدن شاخص همراه است و طی روزهای آتی مسیر صعودی را در پیش خواهد گرفت.
بنا به گفته امید قائمی، اقدامات اخیر دولت و همکاری نهادهای دولتی با اقتصاد و به‌ویژه بورس باعث شده که کمی از اعتماد سلب‌شده سرمایه‌گذاران به بازار برگردد و این اقدامات نویدبخش روزهای مثبت بازار سرمایه خواهد بود.
این فعال بازار سرمایه وضع عوارض دولت برای بیمه‌ها، حق‌الوکاله برای بانک‌ها، نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها و بحث کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها را از جمله اتفاقات و اقدامات مثبت دولت برای بازگشت رونق به اقتصاد و بورس دانست و گفت: هر صنعتی به هر نحوی در حال بافتن مسیر صعودی برای رونق است و در این راستا نباید نهاد دولتی مربوطه با وضع قوانین و عوارض جدید مانع این رشد شود.
 
   بازگشت امید به بازار 
احسان حاجی تحلیلگر تکنیکال بورس تهران در این رابطه معتقد است به زودی شاخص کل بورس تهران کم‌کم امید را برای سرمایه‌گذاران خسته و متضرر خود به ارمغان می‌آورد. ولی طبیعی است که تا رسیدن به وضعیت سال گذشته و جبران زیان اغلب سهامداران هنوز فاصله داریم. همان‌طور که در تحلیل‌های پیشین نیز مطرح شده بود برای خروج از بحران شاخص، شکست خط روند قدرتمند نزولی بنفش رنگ (در تصویر) اهمیت ویژه‌ای داشت که این اتفاق را طی دو هفته گذشته (نیمه دوم تیرماه) شاهد بودیم. در شکل حاضر می‌بینیم که در محدوده 72500 واحدی شاخص توانست هم خط روند نزولی خود را در هم شکسته و هم از میانگین متحرک (خط آبی رنگ) 22 روزه خود عبور کند. 
همچنین در هفته جاری شاهد افزایش اندیکاتور MACD به محدوده بالای صفر هستیم که همه اینها حاکی از تغییر فاز در بازار است. 
به عقیده وی در حالتی دیگر اگر سقوط پایانی بازار را شبیه به الگوی سرو شانه در نظر بگیریم خط مقاومت کوتاه‌مدت زرد رنگ را به عنوان مانع بر سر راه افزایش این هفته بازار داشتیم که افزایش 635 واحدی روز گذشته شاخص و عبور از این خط نیز علامتی مثبت برای روند روزهای آینده بازار خواهد بود.
حاجی در عین حال افزود: شکست خط روند بلندمدت نزولی، عبور از میانگین متحرک، واگرایی موجود بین نمودار و MACD، عبور از مقاومت کوتاه‌مدت، وارد شدن MACD به محدوده مثبت و افزایش زمان کندل‌های مثبت بازار در مقایسه با هفت ماه گذشته همگی کم شدن قابل توجه ترس و فشار فروش را در بازار نشان می‌دهند، اما با همه این اوصاف باید در نظر داشته باشیم که بازار طی هفت ماه گذشته خود دوران کم نظیری را از نظر رفتاری پشت سر گذاشته است. بنابراین باید طی مدت زمان کافی شاهد تعادل و آرامش در بازار باشیم تا کم‌کم اثرات و حساسیت‌های به وجود آمده گذشته کمرنگ شوند.  به گفته وی، همچنین در ادامه رشد شاخص مقاومت 77800 واحدی به عنوان اولین فیبوی اثرگذار، می‌تواند هدف سرمایه‌گذاران قرار گرفته و محدوده مقاومت کلاسیک 78600 واحدی نیز در ادامه به عنوان مانع حرکت بازار تلقی خواهد شد. بنابر‌این شرایط حاضر بازار شرایط متعادل با اندکی تمایلات خرید با محدوده حمایت و مقاومت معرفی شده است. 
 
   در بازار چه گذشت؟
در بازار دیروز به‌دلیل افزایش قیمت جهانی فلزات، گروه فلزات اساسی با تشکیل صف‌های خرید مواجه شد و اکثر نمادهای این گروه با افزایش تقاضا مواجه شدند. علاوه‌بر این دارویی‌ها نیز در پی انتشار گزارش مثبت 3 ماهه با صف‌های خرید پرتعداد مواجه شدند و نمادهای این گروه برترین صف‌های تقاضا را به نام خود کردند. 
به این ترتیب در بازار مثبت دیروز فعالیت خریداران در گروه‌های مختلف بیشتر شد؛ به‌طوری‌که سرمایه‌گذاران حقیقی در صنایعی همچون محصولات شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها، انبوه‌سازی، فلزات اساسی و سایر واسطه گری‌های مالی بیشتر سرمایه‌گذاری کردند. 
همچنین در این بازار میزان مشارکت سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی متعادل بود؛ به طوری که حقیقی‌ها 386 میلیون و 655 هزار سهم خریداری کرده و در مقابل 321 میلیون و 347 هزار سهم فروختند؛ یعنی بعد از مدت‌ها در بازار دیروز میزان خرید سرمایه‌گذاران حقیقی از فروش آنها بیشتر بود. در مقابل حقوقی‌ها بیشتر فروشنده بودند؛ به‌طوری‌که 88 میلیون و 579 هزار سهم خریداری کرده و در مقابل 153 میلیون و 886 هزار سهم فروختند. 
در مجموع روز گذشته بیش از 405 میلیون سهم به ارزش 123 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه به 344 هزار میلیارد تومان رسید.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین