| کد خبر: 108336 |

تین نیوز| نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که توسعه بدون محیط زیست قطعا محقق نمی‌شود، گفت: نمایندگان مردم در خانه ملت آمادگی دارند، هر قانونی را برای حمایت از محیط زیست تصویب کنند.
 
مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش سیاست های کلی محیط زیست، اجرا و نظارت گفت: نمایندگان مجلس معتقدند که قطعاً توسعه بدون محیط زیست محقق نمی شود و ما باید مراقب منابع طبیعی خود از جمله، آب، خاک، هوا و جنگل باشیم زیرا این منابع محصول ۴ میلیارد سال هستند که امروز در اختیار ما قرار گرفته اند.

پزشکیان تصریح کرد: در شرایط کنونی لایحه خاک و آب در مجلس مطرح است و نمایندگان مردم در خانه ملت آمادگی دارند، هر قانونی را برای حمایت از محیط زیست تصویب کنند.
وی افزود: یکی از مسائل مهم در حوزه محیط زیست، آگاهی از میزان منابع طبیعی است، از این رو باید بدانیم که ما چه مقدار آب، خاک و جنگل برای زندگی کردن داریم. از طرف دیگر درخصوص منابع خاک نیز باید گفت که بهره گیری بی رویه از خاک برای توسعه شهرها به هیچ وجه درست نبوده و این منابع غیرقابل بازگشت هستند، بنابراین زمانی به خودمان می آییم که دیگر کار از کار گذشته است، از این رو اگر به داشته ها و منابع خود بی توجه باشیم، زندگی نسل های آینده غیرممکن خواهد شد.

نماینده تبریز تاکید کرد: توسعه شهرها با استفاده از آب های زیرزمینی و آب چاه ها، سرابی بیش نیست. تمام اسناد و برنامه ها برای حمایت و تقویت محیط زیست باید براساس واقعیت ها و منابع موجود عملیاتی شود، بنابراین برنامه ها باید به صورت ایده آل تدوین شود، اما در آن باید نگاه کارآمد و منابع اجرایی به خوبی دیده شوند.
پزشکیان ادامه داد: در شرایط کنونی تدوین برنامه‌های راهبردی برای حمایت از محیط زیست ضروری و مهم است و در این رابطه باید نقشه های بزرگ و کاربردی تدوین شود، از طرف دیگر آموزش و آگاهی بخشی به مردم و افراد جامعه از وضعیت زیست محیطی و منابع طبیعی بسیار دارای اهمیت است که این مسئله باید از سوی نهادهای مربوطه از جمله رسانه ها و صداوسیما پیگیری شود، از این رو اگر مردم در این بخش آگاه شوند، آن وقت محیط زیست در کشور حفظ می شود.

نایب رئیس مجلس گفت: در استان آذربایجان بیش از ۶۰ هزار چاه غیرمجاز حفر شده است. اگر به مردم در این رابطه و درباره خطرات حفر چاه های غیرمجاز آموزش داده نشود، نمی توان با قوه قهریه امور را پیش برد، بنابراین قوه قهریه بعد از آگاهی بخشی به مردم کارآمد است، بنابراین داشتن نقشه و راهبرد، ایجاد اطلاعات و آگاهی بخشی و همچنین جامع بودن راهبردها بسیار ضروری است و در این عرصه باید به ۴ عامل آب، خاک، هوا و جنگل توجه شود تا بعد از آن زندگی برای انسان مطلوب شود.

پزشکیان در پایان اعلام کرد: یکی از مسائل ضروری در حفظ محیط زیست، بازمهندسی در ابزارها و موضوعات از جمله ماشین ها، جاده ها و همچنین نحوه آبیاری و مسائل دیگر است که باید روی آن برنامه ریزی و فکر کرد.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل