| کد خبر: 26860 |

تین نیوز | با وجود محدودیت هایی که برای توریست ها در ایران وجود دارد، ایران به خاطر جاذبه های طبیعی و تاریخی خود کشور جذابی – حداقل- برای توریست های پا به سن گذاشته و مسافرانی است که به قصدی به جز خوشگذرانی چمدانشان را می‌بندند. هر چقدر در سال های گذشته با رکود ورود گردشگر مواجه بودیم اکنون یکی دو سال است که با افزایش ورود گردشگران خارجی رو به رو شده ایم. سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی می‌گوید: هتل های خوب کشورمان را برای گردشگران ورودی در نظر می‌گیریم اما از آنجا که این هتلها تعدادشان کم است، برای سال 2015 نیز رزرو شده اند.

به گفته سلطانی، رویکرد خوب دولت وتاکید رییس جمهوری به بخش گردشگری باعث رونق این بخش شده وبسیاری ازگردشگران خارجی که به کشورهایی مانند مصر، سوریه، عراق، ترکیه وبرخی کشورهای دیگر منطقه سفر می‌کردند اکنون به دلیل نبود امنیت دراین کشورها، گردشگران فرهنگی به ایران سفر می‌کنند.ایران ازنظر ارزانی هزینه های سفر گردشگری دررتبه نخست منطقه قرار دارد،این مساله مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است، ایران هم برای مردم اروپا که تمایل به کویرگردی وبوم گردی دارند وهم برای گردشگران مسلمان وعرب که تمایل به سفر به مناطق سرسبز وجنگل و دریا دارند بسیار مناسب وجذاب است وزمینه لازم برای سفر تمامی گردشگران جهانی فراهم شده است.

جاذبه های مذهبی، توریسم حلال، وجود سه هزار کیلومتر نوار ساحلی جنوب، هزاران اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی از دیگر زمینه های توسعه گردشگری در کشور است بطوریکه مناطق بکر و کم نظیری مانند کوه های مینیاتوری، شن های طلایی، دریای فیروزه ای و رقص دلفین ها بدون دخالت انسان که تنها سه یا چهار نقطه در دنیا از آن بهره مند هستند، در ایران از جمله سیستان و بلوچستان وجود دارد.وی توسعه هتل های چهار و 5 ستاره را از برنامه های پیش بینی شده برای افق 1404 دانست و افزود: از هزار و 100 هتل موجود در کشور حدود 30 تا 40 هتل دارای رده چهار و پنج ستاره هستند و باید این رقم سه برابر شود و سالانه 20 تا 25 هتل چهار و پنج ستاره ساخته شود.

به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی سرمایه گذاران علاقه مند به ساخت هتل سه، چهار و پنج ستاره در استان سیستان و بلوچستان از تسهیلات موجود در این بخش بهره مند می‌شوند.معاون رئیس جمهور افزود: اکنون 900 پروژه با 19 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری در حال اجراست که بطور میانگین از 40 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارند. دو روز گذشته یک قطار لوکس حامل گردشگران اروپایی از غرب و یک کشتی مسافربری کره جنوبی از جنوب وارد کشور شدند تا نشان دهند اوضاع تغییر کرده است.

تایتانیک روی خط آهن ایران
شبیه کشتی تایتانیک است با مسافرانی هیجان‌زده که نخستین سفرشان را با «قطار» به ایران تجربه می‌کنند؛ قطاری که به دو بخش پولدارتر و ارزان‌تر تقسیم شده است.

قطار اکسپرس عقاب طلایی دانوب با 102 مسافر، پنجشنبه (اول آبان ماه) به ایران وارد شد و نخستین توقف را در ایستگاه زنجان داشت. مسافران قطار حدود پنج ساعت در این شهر توقف داشتند و تنها موفق شدند «گنبد سلطانیه»، بزرگترین گنبد آجری جهان را آن هم در تاریکی شب ببینند.قطار عقاب طلایی با چهار ساعت تاخیر از ترکیه خارج شد و برای همین توقف کوتاهی را در نخستین مقصدش در ایران داشت. قطار، شب گذشته زنجان را به قصد یزد، بزرگترین شهر خشتی جهان ترک کرد.عقاب طلایی یکی از صاحبان قطارهای لوکس در جهان است که به تازگی ایران را به فهرست مقاصد گردشگری خود اضافه کرده، سفر با این قطار به ایران برخلاف آنچه تاکنون اعلام شده بود، هزینه‌ای بین 9 تا 15 هزار دلار را دربرمی‌گیرد.

پیش از این در خبرهای متعددی اعلام شده بود، هزینه سفر با قطار لوکس عقاب طلایی به ایران هزینه‌ای بین 14 تا 32 هزار دلار است؛ اما «تیم لیتر»، رییس شرکت قطار عقاب طلایی می‌گوید: هزینه‌ای که تاکنون تصور می‌شد برای ایران باشد، مربوط به مسیر روسیه با قطارهای لوکس دیگری است. هزینه‌ی دو هفته سفر به ایران با این قطار نهایت تا 15 هزار دلار است که سعی می‌شود این قیمت ثابت نگه داشته شود.این قطار لوکس اروپایی دارای 13 واگن به ظرفیت 67 مسافر است که 35 خدمه آن‌ را در این سفر همراهی می‌کنند. واگن‌های این قطار با چوب‌های گران قیمت و به سبک دهه 50 میلادی طراحی شده است.

قطار دو رستوران و یک بار دارد که فضای داخل برخی کوپه‌ها، رستوران‌ها و سالن جلساتش کاملا متفاوت است با آنچه در قطارهای داخل ایران دیده می‌شود. برخی کوپه‌های این قطار که در واگن ویژه با قیمت 15 هزار دلار برای هر نفر است، مجهز به سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی است.البته نمای داخلی قطار اکسپرس دانوب با برخی تصاویری که تاکنون از آن منتشر شده، متفاوت است. بیشتر این تصاویر حاکی از ورود یک قطار لوکس و پر زرق و برق به ایران بود که به قطار لوکس عقاب طلایی در مسیر روسیه مربوط می‌شود. با این حال عقاب طلایی دانوب جزو قطارهای لوکس دنیا به شمار می‌آید که به گفته‌ی رییس این شرکت، سفر با قطارهای آن جزو سفرهای گران ریلی است.

قطار گردشگری بین‌المللی در زنجان
سرعت این قطار گردشگری معمولا 70 کیلومتر بر ساعت است که گاه تا 100 کیلومتر بر ساعت هم رسیده است. صندلی‌های داخل کوپه‌ها که به طور معمول دو نفره است، در طراحی متفاوتی از سایر قطارها، روبروی پنجره‌ها تعبیه شده تا مسافران به راحتی از پنجره بزرگ این قطار گردشگری مناظر بیرون را تماشا کنند. این پنجره‌های بزرگ بدون مانعی برای دید، در سراسر قطار حتا در راهروها دیده می‌شود.نخستین مسافران عقاب طلایی از 9 ملیت، به ترتیب تعدادی که به ایران سفر کرده‌اند، استرالیایی، امریکایی، انگلیسی، هلندی، آلمانی، فرانسوی، مکزیکی، ایسلندی و دانمارکی هستند.

عقاب طلایی که حدود یک هفته پیش سفرش را از مجارستان آغاز کرد، بدون هیچ معطلی از مرز ایران گذر کرد، این موضوع باعث شگفتی برخی مسافران شد، به طوری که برخی از آن ها بلافاصله پس از پیاده شدن از قطار به این موضوع اشاره و قدردانی می‌کردند.ابراهیم پورفرج مسوول اجرای این پروژه در ایران هم به این نکته اشاره می‌کند و می‌گوید: گذرنامه های تمام مسافران در کمترین زمانی که تصور می‌شد، کنترل شد. قطار بدون هیچ معطلی از مرز رازی گذر کرد.به گفته ی او، هر یک از مسافران این قطار برای ایران حدود 2 هزار دلار درآمد ایجاد می‌کنند. این یعنی هر قطار با 67 مسافر بدون احتساب 35 خدمه‌اش، درآمدی در حدود 134 هزار دلار عاید می‌کند. عقاب طلایی تا سال 2015 میلادی 11 برنامه سفر خواهد داشت.تیم لیتر، مدیر انگلیسی شرکت عقاب طلایی می‌گوید: بلیت‌های این قطار تا سال 2015 فروخته شده است. عقاب طلایی تا پایان سال 2014 دو سفر و در سال 2015 نیز 9 سفر دیگر به ایران دارد.این قطار در ایران فعلا در دو مسیر متفاوت با عنوان «جواهرات پارسی» حرکت می‌کند؛ مسیر نخست شهرهای زنجان، یزد، شیراز، اصفهان و تهران است. در مسیر بعدی، مشهد و کرمان هم اضافه می‌شود.

قطار گردشگری بین‌المللی در زنجان
لیتر برای تغییر مسیر و توقف در ایستگاه های دیگر ایران تمایل نشان می‌دهد، چرا که معتقد است، راه آهن ایران ظرفیت زیادی دارد که باید از آن استفاده شود.او درباره‌ی نگرانی‌ها که پیش از راه افتادن این قطار در مورد نبود امنیت در ایران و البته دیگر کشورهای در مسیر، همچون ترکیه، ابراز شده بود، اظهار می‌کند: من قبلا برای آشنایی با ایران به این کشور سفر کرده بودم، خیلی احساس آرامش و امنیت داشتم و هیچ مشکلی را از این نظر مشاهده نکردم.رییس این شرکت خصوصی اروپایی ادامه می‌دهد: «داعش» مساله امروز جهان است و احساس ناامنی نسبت به آن برای همه است و فقط ارتباط به ایران ندارد.مسافران این قطار اروپایی درباره تبلیغات منفی که علیه ایران شده، نگرانی ندارند.

این پرسش از آن‌ها معمولا با پاسخی یکسان مواجه می‌شود؛ «ایران کشوری زیبا و امن با آثار تاریخی فراوان است.»کریستینا پرستون، دستیار جوان تور در این قطار می‌گوید: پیش از آمدن به ایران مطالعات زیادی داشتم، ایران کشوری جذاب با آثار تاریخی فراوان یا همان «جواهرات پارسی» است که ما در این سفر قرار است آن‌ها را ببینیم.او هیچ اهمیتی به تبلیغات منفی درباره ایران نمی‌دهد و بیان می‌کند: اصلا احساس نگرانی درباره این مساله ندارم، چون ایران را کشور امن و زیبا می‌دانم، این احساس مشترک من و خانواده‌ام است، چرا که آن‌ها هم در این سفر همراهم هستند.

کشتی گردشگران کره جنوبی در بندرعباس
در تحولی دیگر در همین ارتباط کشتی حامل حدود 20 گردشگر از کره جنوبی روز پنجشنبه در بندر شهید باهنر شهرستان بندرعباس پهلو گرفت. این گردشگران در بدو ورود به ایران مورد استقبال معاون استاندار هرمزگان، مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه در هرمزگان و جمعی از مسئولان استان هرمزگان قرار گرفتند.صالح دریانورد معاون برنامه ریزی استانداری هرمزگان در آیین استقبال از سرنشینان این کشتی افزود: سفر گردشگران کره ای به بندرعباس از راه ابریشم آبی و برای احیای این مسیر انجام شده است.

وی با خوشامدگویی به گردشگران خارجی به دروزاره تجارت ایران گفت: راه ابریشم آبی در گذشته یکی از مهمترین مسیرهای تبادل های اقتصادی و فرهنگی بین جوامع مختلف بشری بوده که هنوز نیز می‌تواند به خوبی این وظیفه را ایفا کند.معاون امور بین‌الملل استان «جئونسانگبوک - دو» کره جنوبی نیز که گردشگران این کشور را همراهی می‌کند، گفت: از سفر به ایران و استان هرمزگان خوشحال هستم و از مسوولان این استان به خاطر این استقبال سپاسگزاری می‌کنیم.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان نیز در حاشیه این مراسم گفت: کشتی هانبادا ( HANBDA) حامل 150 سر نشین است که حدود 20 نفر آنان گردشگران کره جنوبی هستند.

عباس نوروزی ادامه داد: این گردشگران سال گذشته راه جاده ای ابریشم را طی کرده بودند و امسال سفر خود را از راه آبی ابریشم و با هدف احیای این مسیر انجام داده اند.وی ادامه داد: گردشگران کره ای در مسیر سفر خود از کشور های، چین، هند، مالزی، اندونزی عبور کرده اند و بندرعباس مقصد نهایی آنان است.نوروزی اضافه کرد: از 150 نفر سرنشین این کشتی حدود 50 نفر سرنشین، حدود 20 نفر گردشگر و بقیه دانشجویان نیروی دریایی کره جنوبی هستند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین