| کد خبر: 762 |

تین نیوز | ‌معاون دریایی سازمان بنادر با بیان اینکه 53 فروند شناور برای مسافرت نوروزی به کیش و قشم در نظر گرفته شده است، از اختصاص 5 فروند شناور BACK UP خبر داد و گفت: احتمالاً 2 پست اسکله دیگر در بندر شهید ذاکری قشم راه‌اندازی می‌شود.

سیدعلی استیری  درباره آماده‌سازی شناور‌های مسافری برای جابه‌جایی مسافران دریایی‌ اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور مسئولیت حفظ جان افراد در دریا و ایمنی تردد شناور‌ها را طبق مقررات ملی و بین‌المللی برعهده دارد.
 
وی ادامه داد: با امکاناتی که سازمان بنادر و دریانوردی در بنادر کشور به ویژه بنادر جنوبی فراهم کرده است، سفرهای دریایی به ویژه در ایام نوروز مورد استقبال خاص و ویژه مسافران نوروزی قرار گرفته است که این استقبال هر سال افزایش می‌یابد.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: هر سال‌ میزان جابه‌جایی مسافران نوروزی در قالب‌ سفرهای دریایی افزایش چشمگیری دارد؛ در سال گذشته 14.5 میلیون سفر دریایی در طول سال انجام شد که از این تعداد حدود 5.5 میلیون سفر فقط در ایام نوروز از 25 اسفند تا 15 فروردین انجام شد.
 
 تشکیل کمیته دائمی سفر‌های دریایی/ تأمین ایمنی آبراه و شناور
 استیری اضافه کرد: در راستای ارتقای کیفیت و ایمنی در سفر‌های دریایی، کمیته دائمی سفرهای دریایی از چندی پیش تشکیل شد.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: این کمیته از نیمه دوم هر سال فعال می‌شود و در سه بخش «تأمین ایمنی آبراه»، «تأمین ایمنی شناور» و «تأمین ایمنی بندر» بررسی‌ها را انجام داده و فعالیت‌های اجرایی خود را آغاز می‌کند.
 
وی اظهار داشت: «نظارت‌های مستمر و ممیزی اماکن و بنادر»، «بازرسی شناورها قبل از شروع سفرهای نوروزی» و «ایجاد تمهیدات لازم به منظور افزایش ظرفیت مسافری» از فعالیت‌های عمده این کمیته در راستای آماده‌سازی برای جابه‌جایی ایمن و مطلوب مسافران دریایی به خصوص در بنادر جنوب و در ایام نوروز است.
 
 پیش‌بینی جابه‌جایی 6.5 میلیون مسافر دریایی در نوروز 93
 استیری بیان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم نوروز امسال حدود 6.5 میلیون سفر دریایی انجام شود که برای این 6.5 میلیون نفر مسافر از نظر تعداد شناورها و آماده‌سازی بنادر اقدام کرده‌ایم.
 
 مسافران نوروزی فقط از بنادر مجاز سوار شناور شوند
 ‌وی با اشاره به استقبال زیاد مردم از سیستم حمل و نقل مسافری دریایی در ایام نوروز، تأکید کرد: مسافران نوروزی فقط از بنادر مجاز و شناورهای مجاز و تحت نظر سازمان بنادر و دریانوردی برای سفر دریایی خود استفاده کنند و برای مسافرت‌های دریایی از محل‌هایی که غیرمجاز است یا از شناورهای غیرمجاز برای جابه‌جایی ‌استفاده نکنند تا در ایام نوروز دچار مشکل نشوند.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تأکید کرد: در ایام نوروز شناورهای به اندازه کافی برای جابه‌جایی مسافران موجود است تا پیش‌بینی جابه‌جایی 6.5 میلیون نفر‌سفر، به بهترین وجه و ایمن‌ترین روش محقق شود.
 
استیری با بیان اینکه ‌در بخش مسافری دریایی بر 3 مورد اصلی تأکید داریم، اضافه کرد: رعایت ایمنی سفر، لغو سفرهای دریایی در شرایط نامطلوب آب و هوایی و جوی و الزام به کارگیری تجهیزات ایمنی کامل، از مواردی است که به تعاونی‌های مسافری دریایی تأکید شده است.
 
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: مسافران هم حتماً هنگام سفر، از تجهیزات ایمنی دریانوردی استفاده کنند، تا نوروز امسال هم سانحه خاصی نداشته باشیم.
 
استیری اظهار داشت: از مسافران می‌خواهیم و تأکید می‌کنیم در راستای حفظ ایمنی سفرهای دریایی از شناورهای استاندارد و بنادر و مسیرهای مجاز تردد کنند و از سفر با قایق‌های غیراستاندارد و از بنادر غیرمجاز جداً خودداری کنند.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: البته هماهنگی لازم با مسئولان کشوری و استانی در حال انجام است، تا مردم از مبادی مجاز مورد نظر سازمان بنادر و دریانوردی تردد کنند.
 
آمادگی 53 فروند شناور برای انجام سفر‌های نوروزی
 استیری یادآور شد: سال گذشته 45 فروند شناور برای جابه‌جایی مسافران در ایام نوروز درنظر گرفته شده، اما امسال در برنامه‌ریزی اولیه 53 فروند شناور را درنظر گرفته‌ایم که 48 فروند آن فقط در استان هرمزگان در مسیرهایی نظیر بندرعباس ـ قشم، بندر لنگه - کیش و بندر چارک ـ کیش و از این قبیل، تردد می‌کنند.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بیشترین تقاضا و تردد شناورهای ما، به مقصد بندر قشم و از مبدأ قشم به سمت بندرعباس است ضمن آنکه شناورهای حمل خودرو نیز در سال جاری فعال هستند تا مسافران در صورت تمایل خودروی خود را نیز به جزیره قشم ببرند.
 
 اختصاص 5 فروند شناور BACK UP برای شرایط خاص
 وی اظهار داشت: برای مسافرت‌های نوروزی امسال یک پیش‌بینی اولیه و یک پیش‌بینی ثانویه متناسب با تعداد شناورها و مسیرهای مجاز تردد انجام داده‌ایم.
 
استیری بیان کرد: برای این ایام شناور BACK UP (جایگزین) در نظر گرفته‌ایم که حدود 10 درصد شناورهای موجود است تا در شرایط لازم، بتوان آنها ‌را به کار گرفت.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در ایام نوروز به صورت 24 ساعته خدمات به مسافران دریایی نوروزی ارائه می‌شود.
 
* راه‌اندازی خط دریایی مسافری جزیره هندورابی با همکاری سازمان منطقه آزاد
 استیری درباره خط دریایی به جزیره هندورابی بیان کرد: این جزیره هنوز به صورت کامل برای مسافران شناخته ‌شده نیست اما اگر سازمان منطقه آزاد امکانات گردشگری را در این جزیره فراهم کند، قطعاً خط دریایی به هندورابی راه‌اندازی خواهد شد البته این مورد بستگی به میزان تقاضا دارد.
 
* خط بندرعباس-قشم پرترددترین مسیر دریایی در ایام نوروز
 معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: در حال حاضر مسیرهایی نظیر قشم ـ جزیره هنگام، قشم ـ جزیره هرمز و بندرعباس ـ جزیره هرمز وجود دارد.
 
استیری بیان کرد: اغلب شناور‌های مسافری در دریای جنوب فعالیت می‌کنند؛ پرترددترین مسیر دریایی جنوب بندرعباس به قشم است و پس از آن بندرعباس ـ کیش از 3 مسیر بندر لنگه، بندر چارک و بندر آفتاب در رتبه بعدی قرار دارد.
 
 آمادگی پایانه‌های مسافری دریایی در بنادر برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی
 معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: پایانه‌های مسافری در سال‌های گذشته با ضریب 90 درصد آماده بود و به مسافران نوروزی خدمات داد؛ امسال این ضریب آمادگی به 100درصد افزایش یافته است.
 
وی بیان کرد: در راستای ارائه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی، همه امکانات ‌بنادر در بخش مسافری، در حال بررسی‌ است ضمن آنکه در بنادر امکانات رفاهی را فراهم کرده‌ایم؛ در حال حاضر کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی و اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان مشغول انجام بازدیدهای میدانی از تمام بنادر مسافری و بررسی اشکالات احتمالی هستند.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در بنادری هم که سازمان منطقه آزاد متولی آنها است، موضوع بررسی تجهیزات و کیفیت ارائه خدمات، مد نظر قرار گرفته است؛ از سوی سازمان بنادر و دریانوردی به سازمان منطقه آزاد نامه‌نگاری کرده‌ایم تا امکان رفاهی این بنادر فراهم شود.
 
 راه‌اندازی 4 پست اسکله در بندر شهید حقانی 
استیری گفت: امسال 4 پست اسکله در بندر شهید حقانی اضافه شده است و برنامه داریم در صورت امکان 2 پست اسکله در بندر شهید ذاکری قشم را نیز راه‌اندازی کنیم.
 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل