| کد خبر: 57784 |

وبلاگ تین نیوز | چراغ نشان دهنده دقیق مسیر تقرب (PAPI) در صنعت هوانوردی یك سیستم روشنایی كمك بصری (visual aid) می باشد كه در كنار ابتدایی باند فرودگاه نصب می شود و اطلاعات و راهنمایی را برای كمك به خلبان در مورد پیدا كردن مسیر دقیق و مداوم در بعد عمودی برای نشستن روی باند پروازی را مشخص می كند.

این چراغ ها بصورت دو یا چهار چراغ در یك ردیف و با فاصله یكسان( multi-lamp (or paired single lamp كه معمولا" در سمت چب باند پروازی (runway ) در راستای خط مركزی باند بفاصله 15 متر از لبه كناری باند و 300 متری ابتدای باند ( Threshold ) نصب می شوند و فاصله هر یك از چراغها از هم 9 متر می باشد و موقعیت هواپیما ی در حال فرود را روی شیب فرود (glide slope ) بصورت بصری به خلبان نشان می دهد.

هر كدام از چراغ ها بدو رنگ قرمز و سفید با توجه شیب فرود پرواز دیده می شود اگر هواپیما درست بر روی شیب و یا نزدیك شیب فرود ILS قرار گرفته باشد دو چراغ قرمز نزدیك به باند و دو چراغ دورتر از باند سفید دیده خواهد شد واگر پرواز زیر شیب اسمی قرار گرفته باشد چراغ ها سمت نزدیك باند بیشتر به رنگ قرمز و اگر بالای شیب اسمی قرار گرفته باشد چراغ ها بیشتر به رنگ سفید دیده خواهد شد و خلبان با استفاده از راهنمایی این چراغ ها بصورت بصری می تواند هواپیما را درشیب مناسب پرواز تنظیم و فرود آورد.

زوایه پخش چراغ های PAPI نسبت به شیب اسمی دستگاه ILS اگر مثلا 3 درجه باشد با اختلاف زاویه 20 دقیقه چراغها تنظیم می شوند.

این چراغ در روز از فاصله 5 مایلی و در شب از فاصله 20 مایلی قابل مشاهده است و باید به صورت تمام وقت ( مطابق با ساعت عملیاتی فرودگاه ) روشن باشند.

سیستم قدیم این نوع چراغ ها بنام Visual Approach Slope Indicator (VASI) از سال 1995 از ضمایم (انكس 14 ) ایكائو حذف شده است.

منابع :

1- سایت اینترنتی ویكیپدیا مطلب مربوط به Precision approach path Indicator) PAPI) تصحیح شده در مورخه 29 May 2012 .

2- انكس 14 ایكائو بخش فرودگاه Annex 14 — Aerodromes 

تهیه و تنظیم از لطيف جمشيدزاده

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

نظرسنجی
مهمترین دلیل عدم تحقق کامل اهداف برنامه پنجم توسعه در حوزه حمل‌ونقل را چه می‌دانید؟
نتایج
آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه هفته نامه حمل ونقل