| کد خبر: 214 |

تین نیوز | براساس قوانین بین‌المللی آزادی عبور هواپیما یکی از 5 آزادی تصریح شده در قانون حمل و نقل هوایی در کنار مواردی همچون سوخت‌گیری، فرود اضطراری و مسافرگیری است. البته کشورهای مختلف دنیا در اعمال حاکمیت خود می‌توانند از پرواز برخی هواپیماها جلوگیری کنند اما باید برای این کار دلیل موجهی داشته باشند و به عنوان مثال در صورتی که پرواز هواپیما نقض کننده قوانین بین‌المللی باشد این کشورها ممکن است اقدام به ممانعت از پرواز یک هواپیما کنند.

از طرفی اگر دلیل درستی برای این کار ارائه نشده باشد، از نظر قانونی قابل پیگیری خواهد بود و کشوری که از لحاظ قانونی تابعیت هواپیما مربوط به آن کشور است می‌تواند نسبت به این ممانعت شکایت و درخواست غرامت کند.

در مورد سفر هیات پارلمانی ایران به کشورهای آمریکای جنوبی و ممانعت واشنگتن از پرواز هواپیمای این گروه از بالای خاک امریکا نیز نکات مبهم فراوانی وجود دارد و هنوز مشخص نیست توجیه طرف آمریکایی برای ندادن اجازه پرواز چه بوده است اما اگرچه ممکن است مقامات سیاسی ایران بخواهند بر اساس سیاست‌های خود به این کار اعتراض کنند و برای جلوگیری از تکرار چنین رفتارهایی پیگیری‌های دیپلماتیک را در حوزه سیاست انجام دهد اما از نظر قوانین بین‌المللی و حقوقی این شرکت هواپیمایی روسی است که می‌تواند نسبت به رفتار آمریکایی‌ها شکایت کند و خواستار پاسخگویی و غرامت از آمریکا شود. حتی روسیه می‌تواند در اعتراض به این اقدام به هواپیماهای آمریکا اجازه پرواز بر فراز خاک این کشور را ندهد.

البته باید به این مساله توجه کنید که بین اعلام این مساله قبل از سفر و هنگام سفر تفاوت‌هایی وجود دارد و اگر حین سفر این اجازه داده نمی‌شد یا اجازه لغو شده بود این پرونده دارای ابعاد پیچیده‌تری می‌شد که خوشبختانه هماهنگی‌های قبل از سفر از بروز این اتفاق جلوگیری کرد.
 
* کارشناس حقوق بین‌الملل

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین