• خطوط هوایی سعودی اعلام کرد که نتوانسته است هواپیما برای انتقال حجاج قطری از دوحه به عربستان بفرستد.

  • تصویب نامه در خصوص برقراری مقررات لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های سیاسی٬ خدمت٬ عادی و مدارک مسافرتی بازگشت (برگ عبور) بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان

  • اخذ مجوز برای انجام فعالیت‌های مرتبط با صنعت گردشگری اغلب محل مناقشه بوده است. ازسویی برخی از نظریه‌پردازان بر این باورند که به‌طور کلی صدور مجوز از سوی نهادهای دولتی به‌منظور انجام فعالیت، گونه‌ای دیگر از مداخله دولت در روابط قراردادی کنشگران بازار است و اگر نگوییم مخرب، دست‌کم مداخله‌ای بی‌مورد است که تنها باعث افزایش دیوان‌سالاری می‌شود. از سوی دیگر، برخی بر این باورند که صدور مجوز و نظارت حداقلی دولت، نه تنها به تضمین رقابت منصفانه در این بخش منتهی می‌شود، بلکه ضمن تضمین حقوق مصرف‌کننده، از فعالیت‌های غیرقانونی و متخلفانه جلوگیری می‌کند.

  • سردار خالدی: قانون تجارت ایران با وجود اینکه یکی از قوانین مادر است اما به دلیل گذشت زمان و به روز نبودن قانون قدیم ایرادات اساسی بر آن وارد است.

  • یکی از کنشگران در حوزه‌ ارائه‌ خدمات گردشگری و مسافرتی که نقش عمده‌ای را در برنامه‌ریزی، ارائه تور و جابه‌جایی گردشگران بازی می‌کنند، دفاتر ارائه‌دهنده‌ خدمات مسافرتی و جهانگردی هستند. در بسیاری از کشورها مقرراتی برای تاسیس، مسوولیت‌ها و نظارت بر این دفاتر تصویب و اجرایی شده است. نظام حقوقی ایران نیز مقرراتی برای نحوه‌ فعالیت و نظارت بر این دفاتر در نظر گرفته که در «آیین‌نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی» منعکس شده است. این نوشتار به اختصار به بررسی شرایط صدور مجوز برای این دفاتر پرداخته است.

  • با عنایت به اینکه سازمان هواپیمایی کشوری وظیفه تدوین استاندارد پرواز ، نظارت بر شرکتهای هواپیمایی از نظر تایید صلاحیت و رعایت نکات و استانداردهای ایمنی و صدور گواهینامه ها و تدوین و تنظیم مقررات مربوطه،تهیه و تدوین دستورالعملهای امنیتی، حفاظتی با رعایت مقررات و استانداردهای بین المللی و داخلی مربوطه و نظارت براعمال آنها و بررسی و ارائه طرح های فرودگاهی ونظارت بر رعایت استانداردهای بین المللی مربوطه را برعهده دارد ، به منظور استاندارد سازی و ساماندهی صنعت هواپیمایی در کشور اقدام به تشکیل کمیته تدوین مقررات ملی هوانوردی نموده که بخشهایی از مقررات ملی هوانوردی آماده شده به شرح ذیل آمده است.

  • رئیس‌جمهور در نامه‌ای قانون اصلاح قانون برنامه پنجم توسعه را برای اجرا ابلاغ کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، قانون اصلاح قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور را به منظور اجرا، ابلاغ کرد.

  • تین نیوز | با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا ابلاغ می‌گردد:

  • قانون بودجه سال 93 که این هفته از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد، مشتمل بر ماده واحده و 23 تبصره است و در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ ششم اسفندماه 1392 مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در تاریخ 7/12/1392 به تایید شورای نگهبان رسید.

آرشیو